اخبار استانی

دانشمندان یک طیف سنج قدرتمند و بسیار کوچک ساخته‌اند

این دستگاه راه را برای استفاده گسترده از طیف سنج های قابل حمل هموار می کند. محققان در زمینه طیف سنجی نوری ابزاری عالی برای اندازه گیری نور ساخته اند.

به گزارش گروه اطلاعات و فناوری خبرگزاری آنا، به نقل از وب سایت (سایت تک دیلی)، این ابزار راه را برای استفاده گسترده از طیف سنج ها باز می کند.

محققان در زمینه طیف سنجی نوری ابزاری عالی برای اندازه گیری نور ساخته اند. این پیشرفت ها می تواند همه چیز را از دوربین گوشی های هوشمند گرفته تا نور طبیعی را بهبود بخشد.

این تحقیق که توسط دانشگاه آلتو فنلاند رهبری می شود، یک حسگر قدرتمند و فشرده ایجاد کرده است که بر روی یک ریزتراشه قرار دارد و توسط هوش مصنوعی کنترل می شود. تحقیقات آنها اخیراً در مجله Science منتشر شده است.

محققان و ستاره شناسان موافق هستند که این مطالعه از کلاس جدیدی از مواد فوق نازک به نام نیمه هادی های دو بعدی استفاده کرده است و اثبات مفهومی برای یک طیف سنج است که می تواند به راحتی در چندین فناوری مانند پلت فرم های نظارت، نظارت امنیتی استفاده شود. ، و خیلی بیشتر. از جمله زیست پزشکی.

اتان مینوت، استاد فیزیک در کالج علوم دانشگاه ایالتی اورگان که روی این تحقیق کار می‌کرد، می‌گوید: «ما راهی برای ساخت طیف‌سنج‌هایی نشان داده‌ایم که بسیار کوچک‌تر از آنچه امروز استفاده می‌شود، هستند. طیف‌سنج‌ها شدت نور را در طول‌موج‌های مختلف اندازه‌گیری می‌کنند و در بسیاری از صنایع و همه رشته‌های علوم برای تشخیص و شناسایی نمونه بسیار مفید هستند.

مینوت گفت که این طیف‌سنج جدید برخلاف طیف‌سنج‌های معمولی که به اجزای نوری و مکانیکی بزرگ نیاز دارند، می‌تواند روی انتهای موی انسان قرار بگیرد. بر اساس تحقیقات جدید، چنین دستگاه هایی را می توان با دستگاه های نیمه هادی جدید و هوش مصنوعی جایگزین کرد که باعث می شود طیف سنج ها بسیار کوچکتر از طیف سنج های کوچک موجود باشند که به اندازه یک انگور هستند.

هون هان یون، که همراه با همکار خود در دانشگاه آلتو، ژیپی سون یون، رهبری این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: طیف‌سنج ما نیازی به جمع‌آوری اجزای نوری مختلف با مکانیسم‌ها یا ساختارهای مختلف برای پراکندگی و فیلتر کردن نور ندارد. علاوه بر این، می تواند به همان وضوح بالای سیستم های کامپیوتری برسد، اما در بسته بندی بسیار کوچکتر.

به گفته محققان، این دستگاه از نظر انواع نوری که جذب می کند، 100 درصد توسط الکتریسیته کنترل می شود و آن را بسیار مقیاس پذیر و بسیار قابل استفاده می کند.

یون گفت ادغام مستقیم آن با دستگاه های تلفن همراه مانند تلفن های همراه و هواپیماهای بدون سرنشین می تواند زندگی روزمره ما را بهبود بخشد. تصور کنید نسل بعدی دوربین‌های گوشی‌های هوشمند ما می‌توانند دوربین‌های فراطیفی باشند.

این دوربین های ابرطیفی می توانند اطلاعات را نه تنها از طیف مرئی گرفته و تجزیه و تحلیل کنند، بلکه از تصویربرداری و تحلیل مادون قرمز نیز پشتیبانی می کنند.

مینوت گفت: «این هیجان انگیز است که طیف سنج ما دری را به روی انواع ابزارها و ابزارهای جدید روزمره برای علم جدید باز می کند.

به عنوان مثال، در پزشکی، در حال حاضر طیف سنج ها برای تشخیص تغییرات ظریف در بافت انسان، مانند تفاوت بین تومورها و بافت سالم، آزمایش می شوند.

مینوت افزود که در پایش محیط زیست، طیف سنج ها می توانند دقیقاً تعیین کنند که چه نوع آلودگی در هوا، آب یا زمین وجود دارد و چقدر است.

وی بیان کرد: اگر طیف سنج های ارزان و قابل حمل این کار را برای ما انجام دهند بسیار خوب است و در کلاس درس، آموزش موثر مفاهیم علوم با طیف سنج های ارزان و هوشمند بسیار مفید خواهد بود.

مینوت گفت که درخواست افراد علاقه مند به علم نیز در حال افزایش است.

او گفت: «اگر به نجوم علاقه دارید، ممکن است به اندازه گیری میزان نور دریافتی با تلسکوپ خود علاقه مند شوید و بدانید که چگونه یک ستاره یا یک سیاره را شناسایی کنید. اگر به زمین شناسی علاقه دارید، می توانید جواهرات را با اندازه گیری میزان جذب نور آنها شناسایی کنید.

مینوت فکر می کند که با پیشرفت کار با نیمه هادی های دو بعدی، ما به سرعت راه های جدیدی برای استفاده از شکل و الکتریسیته جدید آنها پیدا خواهیم کرد. تحقیقات در مورد نیمه هادی های دوبعدی تقریباً یک دهه است که با تحقیق بر روی گرافن، گازی که در لانه زنبوری با ضخامت اتم چیده شده است، به طور جدی ادامه دارد.

مینوت گفت: «خیلی سرگرم کننده است. امیدوارم با مطالعه نیمه هادی های دو بعدی به پیشرفت های هیجان انگیز ادامه دهیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا