اقتصادی

تیر افزایش قیمت مواد غذایی ژاپن به سنگ خورد

بر اساس نظرسنجی، سرعت افزایش قیمت مصرف‌کننده ژاپن در سال آینده به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت که نشان‌دهنده کاهش نزدیک به ۸۰ درصدی برنامه‌های شرکت‌های مواد غذایی برای افزایش قیمت‌ها در سال آینده در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته است.

به گزارش اخبار ایران من، داده‌های وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن (METI) نشان داد که تولید صنعتی در اکتبر نسبت به ماه قبل یک درصد افزایش یافته است. این آمار تقریباً مطابق با میانگین پیش‌بینی بازار برای رشد ۰.۸ درصدی و به دنبال افزایش ۰.۵ درصدی در سپتامبر بود.

تولید قطعات و دستگاه های الکترونیکی در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل ۶.۶ درصد افزایش یافت که توسط مدارهای مجتمع اکسید فلز نیمه هادی و مدارهای مجتمع هیبریدی افزایش یافت.

تولید وسایل نقلیه موتوری نیز به لطف فروش قوی خودروهای سواری کوچک و کامیون‌ها، در ماه اکتبر دو درصد افزایش یافت. با این حال، تولید خودروهای سواری معمولی ۴ درصد کاهش یافت که تا حدی به دلیل اختلالات در خودروساز بزرگ تویوتا موتور بود. تویوتا کار در چندین کارخانه را برای بخش‌هایی از ماه گذشته به حالت تعلیق درآورد. با این حال، این خودروساز از افزایش ۳۹.۲ درصدی در تولید داخلی خبر داد که دلیل این افزایش کاهش کمبود تراشه است.

در این راستا آمارها نشان داد که تولیدات کارخانه ژاپن برای دومین ماه متوالی در اکتبر با بیشتر  شدن تولید مدارهای مجتمع و خودروها افزایش یافت، اگرچه مشکلاتی مرتبط با تقاضای خارجی وجود داشت.

داده‌ها نشان می‌دهد که فروش خرده فروشی ژاپن در ماه اکتبر نسبت به سال قبل ۴.۲ درصد افزایش یافته است و بیستمین ماه متوالی افزایش را نشان می دهد اما این سرعت کمتر از میانگین پیش‌بینی بازار برای افزایش ۵.۹ درصدی بود. خرده‌فروشی در ماه اکتبر در مقایسه با ماه قبل، به دنبال افزایش ۰.۴ درصدی در سپتامبر، تحت فشار قیمت‌ها، ۱.۶ درصد کاهش یافت.

طبق گزارش رویترز، بانک اطلاعات تیکوکو در این گزارش اعلام کرد که دو سال فشار افزایش قیمت مواد غذایی در حال حاضر به پایان خواهد رسید.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تحصیلات بالا هستم. به شما تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم که با استفاده از زبانی ساده و قابل فهم، به شما کمک کند تا اطلاعات اقتصادی را بهتر درک کنید و در تصمیمات خود بهتر عمل کنید.
دکمه بازگشت به بالا