اقتصادی

نرخ تورم آذر ماه ١٤٠١ اعلام شد

مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور در آذرماه 1401 به 45.0 درصد رسید که نسبت به ماه قبل 1.0 درصد افزایش نشان می دهد.

به گزارش اخبار ایران من، نرخ تورم آذرماه 1401 به 48.5 درصد رسیده است. یعنی خانواده های کشور در خرید «همان کالاها و خدمات» حدود 48.5 درصد بیشتر از آذر 1400 هزینه می کنند.

افزایش نرخ تورم خانوارها در کشور

نرخ تورم دی ماه 1401 نسبت به ماه قبل 0.4 درصد افزایش داشته است. حوزه قیمت گروه اصلی «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با 2.4 درصد کاهش به 65.3 درصد و گروه «کالاها و خدمات بدون خوراک» با 2.0 درصد افزایش به 38.9 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم خانوارهای شهری 47.9 درصد است که نسبت به ماه گذشته 0.6 واحد درصد افزایش داشته است. همچنین تعداد خانوارهای روستایی 51.4 درصد است که نسبت به ماه گذشته 0.9 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش تورم ماهانه خانوارها در کشور

نرخ تورم ماهانه تغییر سطح قیمت ها نسبت به ماه قبل است. کاهش ماهانه آذر 1401 به 1.9 درصد رسید که نسبت به مدت مشابه در ماه گذشته 0.2 درصد کاهش داشته است. نرخ تورم ماهانه گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» صفر درصد و گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» ۳.۳ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی و شهری به ترتیب 2.1 درصد و 1.2 درصد است که نسبت به ماه قبل برای خانوارهای روستایی بدون تغییر بوده و برای خانوارهای روستایی 0.9 درصد کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

کاهش سالانه عبارت است از تغییر تعداد قیمت ها در سال منتهی به ماه جاری نسبت به مدت مشابه قبل. نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور در آذرماه 1300 به 45.0 درصد رسید که نسبت به ماه قبل 1.0 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین نرخ تورم سالانه خانوارهای روستایی و شهری به ترتیب 44.3 و 48.6 درصد است که برای خانوارهای روستایی 1.0 درصد و خانوارهای روستایی 1.2 درصد افزایش داشته است.

قیمت ها در این ماه تغییر کرده است

در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات» (پیاز و کدو سبز) و گروه «نوشیدنی ها» است. در رده اصلی «کالاها و خدمات غیر از مواد غذایی»، دسته «بهداشت و مراقبت» (انواع دارو) و دسته «حمل و نقل» (انواع خودرو) بیشترین قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

همچنین در این ماه قیمت «انواع گوشت» (مرغ مکانیزه) و «میوه و خشکبار» نسبت به ماه قبل کاهش داشته است.

نرخ تغییرات قیمت در قیمت های کشور در این ماه

تغییرات تغییر تورم سالانه در آذرماه 1401 برای دهک های مختلف 42.5 درصد برای دهک دهم تا 51.7 درصد برای دهک اول است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا