اقتصادی

گاز در اروپا گران شد

بهای معاملات گاز طبیعی اروپا در بحبوحه تشدید جنگ در غزه که ریسک گسترش درگیری را بالا برده است، جهش پیدا کرد.

به گزارش اخبار ایران من، بهای معاملات گاز در هلند که قیمت پایه بازار اروپاست، روز چهارشنبه پس از حملات آمریکا به اهدافی در عراق و حملات جدید به کشتی‌ها در دریای سرخ که نگرانی‌ها نسبت به ثبات کمتر خاورمیانه را برانگیخت، حداکثر شش درصد افزایش یافت.

هر چند تغییر مسیر کشتی‌ها، تاکنون تاثیر بزرگی روی عرضه نداشته است اما بازار با توجه به تهدیدهای احتمالی برای مسیرهای ترانزیت بزرگ برای صادرات انرژی، در وضعیت هشدار مانده است. بعضی از محموله‌های گاز طبیعی مایع (ال ان جی) برای اجتناب از دریای سرخ، مسیرهای طولانی‌تری را انتخاب کرده اند که سفر آنها بیش از یک ماه طول می‌کشد.

با این حال، قیمت گاز در اروپا در روزهای اخیر، در بازه نسبتا محدودی معامله شده و بیش از ۵۰ درصد کاهش را در سال ۲۰۲۳ نشان می‌دهد. ذخایر بالای گاز و  تقاضای نسبتا پایین، این اطمینان را به وجود آورده است که اروپا فصل گرمایش جاری را بدون مشکلی سپری خواهد کرد.

پیش‌بینی می‌شود دمای هوا در اکثر نقاط اروپا، در اوایل ژانویه ملایم باشد که به معنای تقاضای پایین‌تر برای گاز برای گرمایش است. بعضی از کشورها از این وضعیت برای پر کردن مجدد ذخایر گاز در زمان کریسمس استفاده کرده‌اند و طبق اعلام زیرساخت گاز اروپا، آلمان، اتریش، بلژیک و دانمارک، در میان کشورهایی هستند که شاهد رشد خالص ذخایر خود در روز دوشنبه بودند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، بهای معاملات گاز هلند برای تحویل در ماه آتی، روز چهارشنبه در آمستردام، با ۵.۶ درصد افزایش، به ۳۶.۰۸ یورو به ازای هر مگاوات ساعت رسید. قرارداد مشابه در انگلیس، ۵.۷ درصد افزایش یافت.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تحصیلات بالا هستم. به شما تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم که با استفاده از زبانی ساده و قابل فهم، به شما کمک کند تا اطلاعات اقتصادی را بهتر درک کنید و در تصمیمات خود بهتر عمل کنید.
دکمه بازگشت به بالا