بین الملل

اردوغان از هر طرف مانور می‌دهد و سود می‌کند/ توافق با آمریکا و فروش نفت فرصت بی‌نظیر ایران

به گزارش منابع آنلاین، ایوان تیموفف، رئیس برنامه مذاکرات باشگاه مناظره و رئیس بخش تحقیقات RIAK، مقاله “بحران اوکراین، ترکیه و اوراسیا: چه کسی برنده است؟” او نوشت:

درگیری بین روسیه و اوکراین تغییر چشمگیری در سیستم جهانی ایجاد کرده است که در 30 سال گذشته وجود داشته است. خسارات و خطرات زیادی برای هر دو کشور به همراه داشته است. درگیری می تواند پایان یابد. به نظر می رسد که دو طرف خود را برای یک جنگ قطعی جدید آماده می کنند. نتیجه از پیش تعیین شده نیست و برای خلاصه کردن نتایج خیلی سریع است. با این حال، می توان در مورد اثرات کشورهای خارجی صحبت کرد. در این میان، جایگزین‌های بالقوه برای سایر کشورهای اوراسیا در نزدیکی مرز روسیه قابل بررسی است.

به نظر می رسد ترکیه یکی از قربانیان اصلی این درگیری باشد. آنکارا ماهرانه می دود و به درد همه می خورد. گفتگوی ترکیه عملیات نظامی روسیه را محکوم می کند، اقدامات روسیه را محکوم می کند و همکاری با متحدان ناتو را نشان می دهد. در روابط با ایالات متحده و سایر سازمان های مرتبط، نقش وی تقویت شده است. قبل از عمل جراحی، روزهای سخت در ترکیه ناخوشایند بود. تحریم‌های تسلیحاتی از سوی روسیه و تحریم‌های آمریکا و همچنین درگیری با اتحادیه اروپا بر سر اکتشاف در شرق دریای مدیترانه و بررسی دقیق نقش ترکیه در سوریه و لیبی و نقض حقوق بشر وجود داشت. پس از حوادث اوکراین، همه این نگرانی ها از بین رفت. به نظر می رسد که آنکارا در حال تامین تسلیحات به اوکراین از جمله هواپیماهای بدون سرنشین است. نقش آنها را نمی توان به اندازه درگیری قره باغ افزایش داد، اما با انجام این کار بازار را گسترش می دهد و دسترسی به ارتش ترکیه را افزایش می دهد.

باشگاه ولدای: اردوغان با سود از هر طرف مدیریت می کند/ اتحاد با آمریکا و فروش نفت به فرصت های بی نظیر ایران

بیشتر بخوانید:

آیا پوتین برای پایان جنگ آماده می شود؟

خطرات جنگ اقتصادی غرب علیه روسیه در سراسر جهان

ابزار مشکوک دیپلماتیک جنگ در اوکراین

جنگ در دنیای بیهوده

تهدید بی ثباتی نظامی اوکراین غربی

در عین حال، ترکیه روابط خوبی با مسکو حفظ کرده و رجب طیب اردوغان از همکاری در اعمال تحریم ها علیه روسیه خودداری کرده است. پس از خروج شرکت‌های غربی از بازار روسیه، شرکت‌های ترکیه‌ای در حال آماده شدن برای استخدام مشاغل بیشتری هستند. شرکت های خروجی که به دنبال تعامل مستقیم با همسایگان شمالی خود هستند. ترکیه در حال تبدیل شدن به یک مقصد گردشگری خاص است. نقش او به عنوان میانجی مالی در روابط روسیه و غرب به سرعت در حال افزایش است. نقش میانجی نویدبخش مزایای زیادی است. البته برخی رویدادها گیج کننده خواهد بود و باعث نارضایتی متحدان خواهد شد. با این حال، این بدون شک کاهش جذابیت کسب و کار است. در عین حال ترکیه در روابط اقتصادی با مسکو انعطاف نشان داده است. کلید موفقیت در کسب و کار نوآوری است. ترکیه کارت های میر (ویزا یا مسترکارت روسیه) را می پذیرد. بدیهی است که معامله و معامله مشکلی نخواهد داشت.

در عین حال، آنکارا در تلاش است تا در حل مناقشه مشارکت کند. تاکنون این تلاش ها موفقیت آمیز نبوده است. اما هیچ بازیگر غربی، اگرچه برخی از نظر سیاسی بی طرف هستند (سوئیس، فنلاند، سوئد)، امروز نمی توانند چنین نقشی را ایفا کنند. بعید است که اتحاد شوروی پس از شوروی زنده بماند. از سوی دیگر ترکیه دارای وزن سیاسی کافی است، بخشی از امنیت غرب است و در عین حال مستقل عمل می کند. بحران اوکراین اوضاع را در آنکارا تشدید کرده است.

آذربایجان یکی دیگر از بازیکنان برنده است. باکو با مسکو توافق دارد اما قول زیادی نمی دهد. بحران کنونی تقاضا برای نفت آذربایجان را افزایش داده است. این کشور پول زیادی خواهد داشت. در عین حال آذربایجان همچنان متحد آمریکا، انگلیس، اتحادیه اروپا و دیگر تئاترهای غربی است. بحران اوکراین همچنین می تواند منافع روسیه را در موضوع قره باغ بی ثبات کند. آذربایجان نمی تواند از این تغییر استفاده کند، اما هم باکو و هم آنکارا اوضاع را زیر نظر دارند.

ارمنستان نیز در حال جنگ است. هزاران روس در حال حرکت به ایروان هستند. از جمله، ما در مورد کارآفرینان و علاقه مندان فعال در حوزه فناوری اطلاعات صحبت می کنیم. ارمنستان با ایجاد یک محیط ایده آل، اقامت طولانی مدت بدون ویزا، دسترسی آسان به اجازه اقامت و دسترسی به کمک های مالی برای آنها مکانی بوده است. ایروان یک راه حل عالی برای کارآفرینان کوچک و متوسط ​​است که در تلاش برای صادرات محصولات هوشمند خود هستند. این کشور رشد جمعیت و پتانسیل اقتصادی را می پذیرد. در عین حال ارمنستان همچنان در خطر است. افزایش جهانی شدن و افزایش قیمت کالاها ایده آل نیست.

گروه دیگری از مهاجران روسیه نیز به گرجستان سفر کرده اند. تفلیس خود را از تلاش های جنگ منزوی کرده است و نمی خواهد بازار روسیه را از دست بدهد. این کشور به سمت غرب متمایل است، اما ظاهرا نمی خواهد روابط با مسکو را تقویت کند. هدف اصلی گرجستان جلوگیری از از سرگیری اختلافات منطقه ای بر سر تحولات اوکراین است. آنچه در گرجستان اتفاق افتاد هنوز مشخص نیست.

قزاقستان همچنین به عنوان مرکز تجاری روسیه عمل می کند. بار دیگر، تعداد زیادی از مهاجران روسیه امکان پذیر است. قزاقستان یک بازار بزرگ است. در اینجا نیز کارهای زیادی برای ایجاد یک پایگاه مالی انجام شده است، از جمله تأسیس مرکز مالی بین المللی آستانه. قزاقستان دارای مرزهای طولانی با فدراسیون روسیه است که امکان صادرات کالا به روسیه را فراهم می کند. مقامات می گویند که از تحریم های غرب فرار نخواهند کرد. اما آنها می توانند خلأهای شرکت های غربی را به دلیل تحریم های تجاری پر کنند. فرصت های زیادی برای صادرات کالاهای خود به روسیه از طریق قزاقستان بدون نقض ممنوعیت وجود دارد. اجرای کارآمد آنها به نفع کشور خواهد بود. قزاقستان نیز مانند جمهوری آذربایجان از افزایش قیمت برق سود می برد.

ارمنستان، گرجستان و قزاقستان را می توان مهم ترین مراکز مهاجرت روسیه دانست. در عین حال، پرسش از ثبات چنین فرهنگی همچنان باز است. دولت روسیه دو سیگنال کلیدی ارسال کرده است. اول این که کشور نمی خواهد کشوری ستمگر بدون بازاری برای برنامه ریزی و کنترل ثروت باشد. دوم ایجاد شرایط برای بازار آزاد است. پس از آشفتگی در روزهای اولیه درگیری، چنین نشانه هایی می تواند نشانه بازگشت به روسیه باشد. یافتن فرصت های شغلی در عملیات جهانی همچنان یک چالش است. اما با گذشت زمان، احتمالاً تغییر خواهد کرد. با ایجاد «ایرلاین های دیگر» در کشورهای همسایه، تجارت می تواند به روسیه بازگردد.

انتظار می رود ترکمنستان از افزایش قیمت نفت سود زیادی ببرد. در مقابل، قرقیزستان و تاجیکستان احتمالاً به دلیل کاهش رشد بازارها به دلیل کاهش سرمایه گذاری روسیه ضرر خواهند کرد. ازبکستان به دلیل رشد اقتصادی در این زمینه ثبات دارد. جمهوری بلاروس با عواقب تحریم های غرب مواجه خواهد شد. تا حدودی برای توسعه روابط تجاری با روسیه به آنها دستمزد پرداخت می شود. اما با توجه به رکود در بازار روسیه، تأثیر چنین توافقی ممکن است کمتر از حد انتظار باشد. علاوه بر این، ساختار روابط جمهوری بلاروس و اتحادیه اروپا با روسیه متفاوت است.

جمهوری مولداوی در این بحران “گم شده” است. این کشور بسیاری از پناهندگان اوکراینی را پذیرفته است. بروکسل به مولداوی برای همکاری با پناهندگان کمک مالی خواهد کرد. اما بحران اقتصادی همچنان می تواند جدی باشد. علاوه بر این، مولداوی با افزایش شدید قیمت نفت مواجه است که می تواند بر رشد اقتصادی تأثیر بگذارد.

در نهایت باید به دو کشور همسایه دیگر ایران و کره شمالی اشاره کرد. تهران فرصت بی نظیری دارد. تهدید کمبود نفت در بازار جهانی می تواند ایالات متحده را مجبور کند در تحریم ها با ایران مدارا بیشتری داشته باشد. ایران می تواند در ابتدا دشوار باشد و خواسته های خود را برای همسویی با واشنگتن کاهش دهد. سوال بزرگ این است که آمریکا تا کی ایران را کاهش خواهد داد. با این حال، واقعیت چنین امکانی غیرقابل انکار است. در مورد کره شمالی حداقل سود می برد زیرا ضررها را مخالفان اصلی آن – ایالات متحده، ژاپن، کره جنوبی و غیره – حمل می کنند. از دست دادن آنها کشنده نیست و به طور خودکار به بخش هایی از پیونگ یانگ تبدیل نمی شود. اما غرب اکنون بدترین دشمنی است که تا به حال “بدترین در جهان” بوده است. این احتمال وجود دارد که کره شمالی تلاش کند از مزایای روابط خود با روسیه بهره مند شود. به عنوان مثال، فشارهای سفید می تواند مسکو را مجبور به سرنگونی همسایه خود، نیروی کار نفتی در کره، درآمدهای ارزی، کالاهای تولیدی و غیره کند. بعید است روسیه به طور کامل در چنین توافقی مشارکت کند. با این حال، او یکی از شرکت کنندگان در سرکوب برنامه هسته ای پیونگ یانگ شورای امنیت سازمان ملل بود. اما تحمل بیشتر در سیاست روسیه امکان پذیر است. در سیاست چین نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

برای بسیاری از همسایگان روسیه، درگیری بین مسکو و کیف فرصت بزرگی ایجاد می کند. زمان نشان خواهد داد که او چگونه از آنها استفاده خواهد کرد. با این حال، هر دو باید بر تشدید تنش بین روسیه و ناتو تمرکز کنند. چنین رویکردی می تواند مزایای بسیاری را که در بالا به آن اشاره کردیم را حذف کند.

* منبع: والدین / گروه ترجمه: ابوالفضل خدایی

311311

دکمه بازگشت به بالا