بین الملل

افشاگری جدید؛ آموزش نیروهای ویژه اوکراین از سوی سیا برای نبرد با روسیه

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین اخبار ایران من، تعدادی از مقامات سابق اطلاعاتی و امنیتی آمریکا فاش کردند که سازمان سیا به طور مخفیانه آموزش نیروهای ویژه اوکراینی را زیر نظر دارد تا آنها بتوانند در جریان آموزش های شدید در آمریکا با روسیه مبارزه کنند.

به گزارش یاهو نیوز، این برنامه که از سال 2015 آغاز شد، در مکانی نامعلوم در جنوب ایالات متحده در حال انجام است و تیم های آموزش دیده توسط سیا نقش کلیدی را در مرز شرقی اوکراین، پایگاه نظامی روسیه، ایفا می کنند. .

دادستان کل سابق آمریکا گفت که این طرح محرمانه توسط دولت باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، پس از سرنگونی روسیه و حمله به کریمه در سال 2014 و ارتقاء در دولت ترامپ برای پیشبرد رژیم بایدن انجام شد. به گفته 12 مقام سابق مجری قانون ایالات متحده، در سال 2015، به عنوان بخشی از یک عملیات ضد روسی، ماموران سیا برای آموزش به همتایان خود به شرق اوکراین سفر کردند.

به گفته مقامات اطلاعاتی سابق ایالات متحده، یک برنامه یک هفته ای سیا از ایالات متحده شامل آموزش سلاح گرم، تکنیک های پنهان سازی، مانورهای زمینی و تکنیک های دیگر بود. یک دادستان کل سابق ایالات متحده گفت که اگر روس ها به اوکراین حمله کنند، این آموزش، که شامل «موارد اطلاعاتی» است، «بسیار ناامیدکننده خواهد بود». یک مقام ارشد حقوقی در ایالات متحده گفته است که هدف از این برنامه صرفا کمک به جمع آوری اطلاعات است.

رهبر سابق سیا گفت که این آژانس چندین دهه پیش برای تقویت کیف و جلوگیری از فروپاشی روسیه چند دوره آموزشی برای سازمان های مجری قانون اوکراین ارائه کرده است، اما این توافق پس از حمله به کریمه رشد کرد. به گفته مقامات سابق ایالات متحده، دولت ترامپ به اصرار کنگره، بودجه و تعداد نیروهای اوکراینی وارداتی به ایالات متحده را هر ساله افزایش داده است.

در مقاله دیگری درباره اوکراین و روسیه، رسانه های اوکراینی گزارش دادند که روسیه چندین توپخانه اسکندر را به داخل مرز با اوکراین منتقل کرده است.

رسانه‌های اوکراینی روز یکشنبه گزارش دادند که روسیه سلاح‌های «اسکندر» را از پایگاه‌های نظامی شرقی و غربی منتقل می‌کند و از سلاح‌های جنون آمیز روسی در مرز اوکراین استفاده می‌شود و ویدیوهایی که اخیراً منتشر شده است، هنر تیراندازی «اسکندر» را نشان می‌دهد. M با قطار به غرب روسیه منتقل می شود.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که قصد دارد تسلیحات را در کشتی ها به هنگام ارسال آنها به کمپ های آموزشی ارتقا دهد.

به گزارش وسترن فایننشال تایمز به نقل از منابع معروف غربی، تا اواسط ماه دسامبر، 100000 نیروی روسی در نزدیکی مرز اوکراین مستقر شده بودند.

برخی منابع گفته اند که مسکو درگیری با اوکراین را به عنوان تلاشی برای محافظت از مردم روسی زبان در دونباس در برابر به اصطلاح خشونت اوکراین توجیه می کند.

انتهای پیام/.این را در صفحه اول بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا