امید موساد به امضای قرارداد تبادل اسرا و درخواست گانتس و آیزنکوت از نتانیاهو

در حالی که برخی از اعضای هیئت مذاکره‌کننده رژیم صهیونیستی در مذاکرات دوحه تاکید کردند که امید بسیاری به امضای یک قرارداد برای تبادل اسرا وجود دارد، 2 عضو مستعفی کابینه جنگ رژیم صهیونیستی اعتراف کردند که دستیابی به توافق تبادل اسرا دشوار است و آنها از نخست‌وزیر این رژیم خواستند با این قرارداد موافقت کند.

به گزارش اخبار ایران من، شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از برخی منابع در سرویس جاسوسی موساد که در مذاکرات دوحه حضور دارند، گزارش داد امید بسیاری نسبت به دستیابی به قراردادی که افراد بازداشت شده را بازگرداند، وجود دارد.

این شبکه عبری افزود نهاد امنیتی رژیم صهیونیستی اینگونه ارزیابی می‌کند که در حال حاضر فرصت طلایی برای دستیابی به یک توافق وجود دارد و مسؤولان امنیتی به سران سیاسی توصیه می‌کنند این فرصت را غنیمت بشمارند.

 تلویزیون رژیم صهیونیستی در ادامه نیز خبر داد که ارتش این رژیم به مسؤولان سیاسی اعلام کرد که جنگ با حماس سال‌ها طول خواهد کشید و احتمالاً اسرائیل در طول این مدت افراد بازداشت شده را از دست می‌دهد.

امید موساد به امضای قرارداد تبادل اسرا و درخواست گانتس و آیزنکوت از نتانیاهو

«بنی گانتس» رئیس حزب اردوگاه اصلی رژیم صهیونیستی و عضو مستعفی کابینه جنگ این رژیم از «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم خواست قرارداد تبادل اسرا با جنبش حماس را تصویب کند.

«گادی آیزنکوت» دیگر عضو مستعفی کابینه جنگ رژیم صهیونیستی نیز گفت: مسیر بازگرداندن صهیونیست‌های بازداشت شده دشوار است.

گانتس در ادامه تصمیمی را که نتانیاهو درباره موافقت با قرارداد تبادل اسرا اتخاذ خواهد کرد، «دشوار و دردناک» خواند و تعهد داد در صورت اتخاذ چنین تصمیم شجاعانه‌ای از آن حمایت کند.

همچنین آیزنکوت پس از بازگشت «دیوید بارنیا» رئیس سرویس جاسوسی موساد از دوحه که روز چهارشنبه در نشست مقدماتی با طرف‌های میانجی درباره پاسخ حماس شرکت کرده بود، تاکید کرد: پیشنهاد مطرح شده دشوار است اما راه گریزی نیست.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که «لوید آستین» در گفت‌وگوی تلفنی با «یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به بررسی چالش‌های امنیتی و دائمی منطقه پرداخت و با تاکید بر حمایت جدی آمریکا از اقدامات جاری برای نهایی کردن توافق آتش‌بس در غزه، تل‌آویو را به توقف تنش و حمایت از اقدامات دیپلماتیک مستمر برای حل‌وفصل درگیری‌ها در غزه تشویق کرد.

 به گزارش پنتاگون، لوید آستین با اشاره به اینکه چنین توافقی به منزله فرصتی برای بازگرداندن در امنیت تمامی بازداشت‌شدگان به خانه‌هایشان است، بار دیگر به تعهد جدی آمریکا نسبت به حفظ امنیت رژیم صهیونیستی و «حق دفاع» آن تاکید کرد.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یکی از مسؤولان حماس گزارش داد که این جنبش پیشنهاد آمریکا برای آغاز گفت‌وگوها درباره آزادسازی بازداشت‌شدگان از جمله سربازان و مردان ظرف ۱۶ روز پس از مرحله اول توافق بر سر توقف جنگ در غزه را پذیرفت و از خواسته خود برای پایبندی اسرائیل به آتش‌بس دائمی در قدم اول و پیش از امضای توافق دست کشید.

پیش از این وبگاه عبری «واللا» به نقل از برخی مسؤولان گزارش داد، اختلاف‌نظر فعلی در ارتباط با مدت مذاکرات بر سر شروط مرحله دوم است که باید به آرامش پایدار منجر شود.

در این رابطه رویترز به نقل از یک مسؤول رژیم صهیونیستی تاکید کرد که پس از پاسخ اخیر جنبش حماس، فرصتی واقعی برای رسیدن به توافق وجود دارد.

 گروه‌های فلسطینی در غزه و رژیم صهیونیستی از چند ماه قبل با میانجی‌گری قطر، مصر و آمریکا، مذاکرات غیر مستقیم و شکننده‌ای را برای رسیدن به توافقی درباره تبادل اسرا و توقف جنگ غزه آغاز کردند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا