امیرعبداللهیان: قضاوت ما بر مبنای رفتار کاخ سفید است/ ریزپرنده‎‌های اصفهان درحد اسباب‌بازی بودند

در مصاحبه با ان‌بی‌سی نیوز

امیرعبداللهیان: قضاوت ما بر مبنای رفتار کاخ سفید است  ریزپرنده‎‌های اصفهان درحد اسباب‌بازی بودند

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با شبکه «ان‌بی‌سی» درباره انتخابات ریاست جمهوری آتی آمریکا گفت: برای ما تفاوتی بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان وجود ندارد. تفاوت واقعی را باید در رفتار آمریکا جستجو کرد.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری آنا، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران پیش از ترک نیویورک، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «ان‌بی‌سی» آمریکا، در پاسخ به این سوال که «با توجه به انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا، ایران ترجیح می‌دهد با چه کسی مذاکره کند؟ بایدن یا ترامپ؟» پاسخ داد: مردم آمریکا باید بپسندند. هر انتخابی مردم آمریکا بکنند مربوط به خود جامعه آمریکا است. ما در سیاست خارجی خودمان اصول شناخته شده‌ای داریم. برای ما تفاوتی بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان وجود ندارد. تفاوت واقعی را باید در رفتار آمریکا جستجو کرد. 

وی افزود: ما بر اساس رفتار آمریکا قضاوت خواهیم کرد. اگر رفتار آمریکا مبتنی بر عدم مداخله و احترام به مردم ایران و احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی ایران باشد، هر آنچه را که مردم آمریکا انتخاب بکنند مورد احترام خواهد بود.

امیرعبداللهیان در پاسخ به این سوال که «واقعا برای ایران، تفاوتی میان بایدن و ترامپ وجود ندارد؟» افزود: اینکه روش‌های آقای بایدن و آقای ترامپ ممکن است در اعمال سیاست خارجی متفاوت باشد یک واقعیت است. اما ما در دوره آقای بایدن هم پیشرفت چشمگیری در مسائل روی میز بین ایران و آمریکا از جمله در موضوع JCPOA (برجام) شاهد نبودیم. ما حسن نیت زیادی در این رابطه نشان دادیم. اما سیاست تحریم‌های حداکثری ترامپ را به شکل دیگری آقای بایدن ادامه داد؛ لذا قضاوت ما بر مبنای اینکه چه حزبی در آمریکا حاکم خواهد بود و چه فردی رئیس جمهور خواهد بود نیست. قضاوت ما بر مبنای رفتار کاخ سفید و دولتمردان آمریکا است. اگر با احترام با ایران و ایرانی برخورد بشود، پاسخ ما متقابل و توام با احترام خواهد بود.

هیچ حمله‌ای در اصفهان نبود/ پرواز دو یا سه کوادکوپتر بود که در حد اسباب‌بازی است 

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری «درباره ساقط کردن ریز پرنده‌ها در اصفهان ایران و ادعا‌ها مبنی بر حمله اسرائیل» گفت: ادعایی که در رسانه‌ها مطرح شده، بر اساس اطلاعاتی که داریم، دقیق نیست. بلکه رژیم اسرائیل به دنبال فضاسازی است. اگر رژیم اسرائیل اقدامی روی کشور من انجام بدهد و برای ما ثابت بشود، پاسخ ما فوری، حداکثری و پشیمان‌کننده خواهد بود.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: سیستم پدافند ما سیستم هوشمندی است. به محض اینکه هر ۲ یا ۳ ریزپرنده در آسمان اصفهان ظاهر شدند، مورد هدف قرار گرفته و ساقط شدند. آمادگی نیرو‌های مسلح ما صددرصدی است. چیزی که اتفاق افتاد، هیچ حمله‌ای نبود. پرواز دو یا سه کوادکوپتر بود که در حد اسباب‌بازی است که کودکان ما در ایران از آن استفاده می‌کنند و ارزشی نداشت که کسی بخواهد به ما اطلاع بدهد.

حماس ایده‌های منطقی روی میز قرار داده است

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: حماس ایده‌های بسیار منطقی‌ای روی میز قرار داده است. جاه‌طلبی‌های نتانیاهو و رژیم اسرائیل باعث شده که طرح‌هایی که ماه‌هاست توسط برادران ما در قطر و مصر دارد دنبال می‌شود و به عنوان واسطه ایده‌ها را دنبال می‌کنند، با شکست مواجه شود. بخش عمده‌ای از علت به نتیجه نرسیدن، مطالبات حداکثری و نگاه اشغالگرایانه رژیم اسرائیل نسبت به بخش‌هایی از غزه است.

دکمه بازگشت به بالا