بین الملل

بلینکن: ایران از خواسته‌های بی‌ارتباط با برجام دست بکشد

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «دیروز به صفوف شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیوستیم و حمایت خود را از فعالیت مهم آژانس در زمینه سلاح‌های هسته‌ای برای جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای اعلام کردیم». رویترز ایران باید با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) همکاری کند و راهنمایی‌های فنی در پاسخ به سؤالات آژانس ارائه دهد – تنها راه حذف این دفاع‌ها از کار شورای حکام.

وی افزود: این تصمیم بر اساس کار آژانس بین المللی انرژی اتمی و اقدامات ایران در چارچوب معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای است نه بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک. ایالات متحده همچنان متعهد به احیای تأسیس کامل شورای امنیت سازمان ملل است. ما آماده هستیم تا بر اساس توافقاتی که در ماه های اخیر با متحدان اروپایی خود در وین داشته ایم، توافقی را منعقد کنیم. این توافق از ماه مارس برقرار است، اما اگر ایران از خواسته های خود که مطابق با برجام نیست، دست بردارد، می توانیم مذاکرات را پایان دهیم و آنها را حل و فصل کنیم.

بلینکن در پایان گفت: متأسفانه ایران به اقدامات شورای حکام برای رسیدگی به فقدان همکاری و شفافیت – که منجر به گزارش منفی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شد – پاسخ نداد و در عوض خطر گسترش سلاح های هسته ای را به همراه داشت. همچنین دید را کاهش داد. این بی فایده است و تلاش های ما را برای بازگشت به همه فعالیت ها مختل می کند. تنها نتیجه این رویکرد، تعمیق بحران هسته ای و بحران فزاینده سیاسی و اقتصادی در ایران است. ما به فشار بر ایران برای انتخاب مذاکره و رفتن به سراشیبی ادامه خواهیم داد.

311311

دکمه بازگشت به بالا