بین الملل

ترکیه: خرید اس-۴۰۰ ضروری بوده و درباره “إف-۳۵” هم مذاکره در جریان است

وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد که آمریکا در حال انجام تمرینات بدنی در روسیه در منطقه دده آگاگ یونان است.

به گزارش اسپوتنیک، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه گفت: خرید تسلیحات اس-400 روسی ضروری بود، نه یک پاسخ.

وی تصریح کرد: مذاکراتی با آمریکا بر سر خرید جنگنده‌های اف-35 در حال انجام است و قرار است در آینده نزدیک در آمریکا برای بررسی این موضوع دیداری داشته باشیم.

آکار همچنان از روسیه و کشورهای غربی خواست تا قبل از نشست بعدی روسیه و ناتو در بروکسل در روز چهارشنبه از درگیری اجتناب کنند.

وزیر دفاع ترکیه هشدار داد که تنش ها در حال افزایش است. ما صلح و حل مناقشه را از طریق گفتگو تضمین می کنیم. لذا از همگان می خواهیم که از نزاع و نزاع خودداری کنند و از سوء رفتار جنسی خودداری کنند.

وی تاکید کرد: ترکیه بر صلح در منطقه تاکید دارد و می خواهد دریای سیاه را نقض نکند. آنچه در منطقه اتفاق می افتد نباید بر اساس کنوانسیون مونترو شکسته شود.

خلوصی آکار همچنین اعلام کرد: از 24 جولای 2015 تاکنون 33 هزار و 275 تروریست در داخل و خارج از کشور از جمله در شمال سوریه و از اول ژانویه 2021 تاکنون 2 هزار و 795 تروریست به هلاکت رسیده اند.

وی گفت: امیدواریم دست مسالمت آمیزی که آقای رجب طیب اردوغان و الهام علی اف رئیس جمهور ترکیه و آذربایجان به سوی ارمنستان دراز کردند مورد توجه ارمنستان قرار گرفته و مورد قبول ایروان قرار گیرد. امیدواریم ارمنستان از این فرصت استفاده کند.

آکار در مورد تیم آتش نشانی ترکیه و روسیه در قره باغ گفت: اقداماتی که در اینجا انجام می شود به جلوگیری از انقراض کمک می کند و ما شاهد بهبود همکاری بین دو کشور هستیم.

وی گفت: یونان در حال انعقاد قراردادهای اتحاد با اعضای مختلف ناتو است. آنها با ادعاهای نادرست زیاده روی می کنند. ایجاد یک اتحاد در داخل اتحاد موجود، ناتو را تضعیف خواهد کرد.

آکار درباره وضعیت قزاقستان گفت: امیدواریم برادرانمان در قزاقستان با امکانات و مهارت های خود بر همه مشکلات فائق آیند. ما امروز مثل همیشه قزاقستان را داریم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا