بین الملل

تلفات ناآرامی‌های پرو به ۵۸ تن افزایش یافت

یک مقام ارشد دولت پرو اعلام کرد، تلفات ناآرامی‌های هفته‌های گذشته در این کشور به ۵۸ تن رسیده و بالغ بر ۴۸ مورد از این تلفات به دلیل درگیری با نیروهای پلیس اتفاق افتاده است.

به گزارش اخبار ایران من، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، لوئیس آلوارادو، یک سخنگوی وابسته به دولت پرو در مصاحبه با یک خبرگزاری این کشور درباره تلفات رخ داده در دوره بعد از اعتراضات به برکناری پدرو کاستیلو از ریاست جمهوری بیان کرد: “در حال حاضر ما کشته شدن ۵۸ تن را تایید می‌کنیم – ۱۰ شهروند در اثر حوادث خیابانی و ۴۸ تن در اثر درگیری با نیروهای پلیس کشته شدند.”

روز هفتم دسامبر ۲۰۲۲ پارلمان پرو، پدرو کاستیلو، رئیس جمهور سابق این کشور را استیضاح کرد. دو ساعت بعد از برکناری کاستیلو، دینا بولوارته، نخست وزیر سابق پرو به عنوان رئیس جمهور جدید این کشور سوگند یاد کرد و متعهد به ماندن در ریاست جمهوری در مدت باقی مانده از دوره کاستیلو تا ژوئیه ۲۰۲۶ شد. کاستیلو که قبل از استیضاحش برای منحل کردن پارلمان پرو تلاش کرده بود بعد از برگزاری استیضاح دستگیر شد و دفتر دادستانی پرو دست به تشکیل یک پرونده کیفری علیه او بابت اتهام تلاش برای کودتا و ارتکاب جرایم ضددولتی کرد.

این رویدادها موجی از اعتراضات را در سراسر پرو موجب شد. تظاهرکنندگان دولت دوره پسااستیضاح در پرو را محکوم کرده و خواستار برگزاری فوری انتخابات ریاست جمهوری و منحل کردن پارلمان شدند.

همچنان که اعتراضات در پرو نشانی از کاهش ندارد، تهدیدی برای کم شدن عرضه مس از سوی این کشور که دومین تولیدکننده بزرگ این فلز قرمز در جهان به حساب می‌آید و بی ثبات ساختن دولت پرو ایجاد کرده، در حالی که به دلیل نزاع داخلی در کنگره پرو هم نشانه‌ای از وجود یک راه حل سیاسی برای این ناآرامی‌ها دیده نمی‌شود.

معترضان پرویی قول داده‌اند تا زمان برگزاری انتخابات جدید، استعفای بولوارته و تعطیلی کنگره به اعتراضاتشان ادامه دهند. بسیاری خواهان تدوین یک قانون اساسی جدید به عنوان جایگزینی برای قانون اساسی بازار محور ۱۹۹۳ شده‌اند. نظرسنجی‌های سراسری حاکی از وجود حمایتی قوی در پرو از بسیاری از این مطالبات است.

دولت پرو خواستار یک آتش بس سیاسی و گفتگو شده است، از برگزاری انتخاباتی جدید حمایت کرده و “گروه‌های خشونت طلب” را مقصر ایجاد ناآرامی‌ها دانسته است.

منطقه پونو، واقع در حاشیه دریاچه تیتیکاکا تاکنون به عنوان محل وقوع بدترین خشونت مربوط به تظاهرات از جمله با کشته شدن ۱۸ معترض در شهر جولیاکا و همچنین مرگ یک مامور پلیس در شعله‌های آتش بوده است.

 هر چند که کانون عمده تظاهرات در جنوب پرو بوده اما به سراسر نقاط دیگر این کشور نیز تسری پیدا کرده است. معترضان صدها مانع را برای انسداد جاده‌ها از جمله با استفاده از درختان، صخره‌ها و لاستیک‌های خودرو ایجاد کرده‌اند که حمل و نقل خودرویی را مسدود کرده‌اند.  همچنین با تعطیلی ماچوپیچو در اوایل ماه جاری میلادی، گردشگری پرو نیز به شدت آسیب دیده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا