بین الملل

قدرت‌نمایی صرب‌ها با نمایش انواع سامانه‌های موشکی چینی و روسی

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آنلاین اخبار ایران من، صربستان روز شنبه از موشک های جدید چینی ساخت چین و سایر تجهیزات نظامی خریداری شده در روسیه و غرب رونمایی کرد.

بر اساس یک صفحه گلوبال تایمز، شهروندان و خبرنگاران صرب برای تماشای تظاهرات قدرتمند صرب ها در فرودگاه نظامی نزدیک شهر بلگراد آمدند. تانک های چینی و فرانسوی به همراه هلیکوپترها و پهپادهای چینی و جت های روسی میگ 29 در فرودگاه مستقر بودند.

صربستان می خواهد اتحاد مذهبی، قومی و سیاسی قدیمی خود با روسیه، اتحاد خود با ناتو و جاه طلبی هایش برای پیوستن به اتحادیه اروپا را آشتی دهد.

ماشین دفاعی آفکی-3 چین، مشابه سامانه اس-300 روسی، در سال 2019 توسط بلگراد خریداری و اوایل این ماه عرضه شد. صربستان در حال حاضر تنها کشور اروپایی است که از تسلیحات و پهپادهای چینی CH-92 استفاده می کند.

الکساندر وو چ i چ رئیس جمهور صربستان روز شنبه به همراه مقامات نظامی از فرودگاه بازدید کرد و شاهد نمایش ایروبیک MiG-29 بود که توسط روسیه در سال 2017 بازسازی شد.

ووچیچ در یک کنفرانس خبری گفت: من به ارتش صربستان افتخار می کنم. ما ارتش خود را بسیار تقویت خواهیم کرد. صربستان یک کشور غیرسیاسی است و صربستان باید راهی برای پایان دادن به بحران با کشورش بیابد.

استقرار تسلیحات چینی در بلگراد باعث شد چندین کشور غربی از جمله آلمان به صربستان هشدار دهند که انتظار دارد بالکان با سیاست خارجی خود با اتحادیه اروپا در صورت تمایل به عضویت موافقت کند.

بلگراد سه بار در سازمان ملل به روسیه رأی داد، اما از اعمال تحریم ها علیه روسیه خودداری کرد. ارتش صربستان از فناوری اتحاد جماهیر شوروی سابق می آید و روسیه یکی از بزرگترین تامین کنندگان آن است. بلگراد همچنین به گاز و نفت روسیه متکی است.

Vu چ i چ گفت صربستان امیدوار است در پایان سال یا اوایل سال آینده 12 مبارزه رافال را چندین بار در فرانسه خریداری کند. وی افزود که صربستان همچنین در حال بررسی خرید 12 هواپیمای طوفان از بریتانیا است.

انتهای پیام/.
این را در صفحه اول بنویسید

دکمه بازگشت به بالا