بین الملل

قلعه‌نویی مسئولیت خیلی سختی دارد/ قهرمانی در آسیا تصور عوام‌فریبانه است

پرسپولیس هنوز شانس بزرگی برای قهرمانی دارد

پیشکسوت تیم ملی گفت: تصور اینکه می‌توانیم به راحتی قهرمان جام ملت‌های آسیا شویم، یک تصور عوام‌فریبانه است.

فرزاد آشوبی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، در خصوص اعتماد فدراسیون فوتبال به سرمربی داخلی برای هدایت تیم ملی اظهار داشت: به نظرم اگر می‌خواستیم از قافله فوتبال دنیا عقب نمانیم باید به یک سرمربی خارجی سطح بالا که نسبتاً جوان و صاحب فلسفه و دیدگاه را که برنامه مدونی داشت انتخاب می‌کردیم و مسئولیت هدایت تیم ملی را به او می‌دادیم. با نگاه به جام جهانی بعدی که این سرمربی در فاصله چهار ساله بتواند تفکرات خود را به تیم انتقال و استراتژی مورد نظرش را پیاده کند. احتمالاً با توجه به مشکلاتی که برای فدراسیون وجود داشته، هم بحث مالی و هم شرایط قراردادی، به هر حال فدراسیون به گزینه داخلی روی آورد.

وی ادامه داد: امیر قلعه‌نویی برای سرمربیگری تیم ملی انتخاب شد. مربی باتجربه‌ای که سال‌ها است در این عرصه فعال است. در گذشته افتخارات پرباری داشته، کاملاً با فضای فوتبالی ما همگن و هماهنگ است. امیدوارم در مسئولیت جدید خود و عهده‌دار شدن مجدد سکان هدایت تیم ملی، روزهای بهتر و موفق‌تری را سپری کند. 

**فاصله زیادی با فوتبال دنیا داریم

پیشکسوت تیم ملی در مورد اینکه تیم ملی می‌تواند در جام ملت‌های آسیا نتایج جالب توجهی بگیرد، گفت: سال‌ها است که از قافله فوتبال دنیا جا مانده‌ایم و روز به روز متوجه می‌شویم که این فاصله چقدر در حال بزرگ شدن است. جوری که هنوز ما را امیدوار نگه داشته و تصور می‌کنیم می‌توانیم این فاصله را خیلی سریع جبران کنیم یا حداقل این فاصله خیلی برای ما بزرگ نیست، البته که غیرواقعی است. پتانسیل و استعدادهایی که در فوتبال ما وجود دارد، بازیکنان آینده‌داری که دائماً در حال ظهور و بروز هستند یک موهبت بزرگ برای فوتبال ماست وگرنه، در سایر بخش‌ها واقعیت فاصله زیادی است که داریم.

**قهرمانی در آسیا برای ما رویا شده است

وی افزود: حجم کاری که ما انجام می‌دهیم، حجم شرایطی که ما فراهم می‌کنیم برای دیده شدن و رشد این استعدادها، در معیارهای جهانی اصلا رشد قابل توجهی نیست. این را در نظر بگیریم دیگر کشورهای آسیایی، با اینکه حجم استعدادی خیلی خیلی کمتری دارند اما برنامه‌ریزی‌های مدون،‌ کوتاه مدت و بلند مدت آنها باعث شده که سال‌هاست قهرمانی برای ما تبدیل به رویا شود. خیلی سخت است که بخواهیم باور کنیم این  موضوع و این شرایط به سرعت قابل تغییر خواهد بود. مگر اینکه تغییر را بپذیریم، با آن همراه شویم، نسبت به آن صبور و بردبار باشیم و راه‌حل‌های آنها را پرداخت کنیم. 

**موفقیت ما سه دوره رسیدن به جام جهانی بود

آشوبی درباره اینکه قرارداد سرمربی تیم ملی تا پایان جام ملت‌های آسیا است و توقع طرفداران تیم ملی کسب عنوان قهرمانی است که با توجه به عملکرد رقبای اصلی در جام جهانی، توقع معقولی به نظر نمی‌آید، تصریح کرد: تصور اینکه می‌توانیم به راحتی قهرمان جام ملت‌های آسیا شویم، یک تصور عوام‌فریبانه است و با واقعیت منطبق نیست. چون کاشت ما به اندازه‌ای نبوده که بتوانیم از آن قهرمانی برداشت کنیم. اگر در سطح ملی یا باشگاهی اتفاقاتی افتاده و مثلاً پرسپولیس دو مرتبه به فینال لیگ قهرمانان آسیا صعود کرده، در نظر گرفته نشود عملاً ما هیچ موفقیتی در عرصه ملی و باشگاهی نداشتیم. موفقیت ما سه دوره رسیدن به جام جهانی بود که این کار را به خوبی توانستیم انجام دهیم. اما هیچ اتفاق ویژه‌ای برای فوتبال ما رخ نداده است.

**مسئولیت خیلی سختی را قلعه‌نویی قبول کرده است

وی ادامه داد: در هیچ رده سنی نتوانستیم موفقیت بزرگی را کسب کنیم. پس کار بسیار سختی در جام ملت‌ها داریم اما حسن کار در ایران است که گروهی از بازیکنان سطح بالا را در اختیار داریم. اگر امیر قلعه‌نویی موفق شود این گروه آماده را به خوبی در کنار هم قرار دهد و آنها را مدیریت و هدایت کند ممکن است بتوانیم در جام ملت‌ها اتفاقات خوبی را رقم بزنیم. آن هم مشخص نیست که در نهایت به چه رتبه‌ای خواهیم رسید ولی می‌شود امیدوار بود اتفاقات مثبتی را رقم بزنیم. هر چند باز هم باید گفت در فرمت منطقی و عقلانی تصور اینکه با این وضعیت برنامه‌ریزی و امکاناتی و پیشرفت‌هایی که برای موفقیت فوتبال لازم است خیلی سخت به نظر می‌رسد که این تیم بتواند موفقیت‌های بزرگی را به دست آورد. واقعا کار و مسئولیت خیلی سختی را قلعه‌نویی قبول کرده است.

**پرسپولیس فرصت قهرمانی دارد

آشوبی درباره اینکه پرسپولیس با شکست مقابل فولاد خوزستان، هوادار و سپاهان از صدر جدول به رتبه سوم رفته و سپاهان با کسب ۲۲ امتیاز در ۸ بازی اخیر صدرنشین است، این تیم هنوز می‌تواند با وجود فاصله ۴ امتیازی با سپاهان به قهرمانی امیدوار باشد، خاطرنشان کرد: اینکه در مقطعی از فصل نتایج پرسپولیس به دور از انتظار بوده اصلاً مورد عجیب و دور از انتظاری نیست. اگر دو شکست مقابل فولاد و هوادار را نادیده بگیریم، مشخصاً در بازی با سپاهان، پرسپولیس بیشترین ضربه را از بازیکنانی خورد که به دلایل مختلف مثل مصدومیت و سرماخوردگی غایب بودند. ۱۰ نفره شدن در انتهای نیمه اول هم روی تیم اثر منفی گذاشت. با این حال عملکرد خیلی خوبی از خود نشان داد ولی آن گل دقایق پایانی فرصتی برای جبران باقی نگذاشت. با همه این تفاسیر پرسپولیس هنوز شانس بزرگی برای قهرمانی دارد و فرصت هست تا به نوعی اختلاف را با صدر جدول جبران کند. قطعاً بازگشت مصدومان دست سرمربی را بازتر می‌کند و پرسپولیس فوتبال با کیفیت‌تری را به نمایش می‌گذارد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا