بین الملل

لوکاشنکو از احتمال استقرار سلاح‌های هسته‌ای در بلاروس خبر داد

رئیس جمهور بلاروس اعلام کرده است که کشورش می تواند در مواجهه با تهدید هسته ای سلاح هسته ای بپذیرد.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس در گفت وگو با اخبار ایران من، گفت: در صورت لزوم، اگر چنین چرندیات و سهل انگاری از سوی مخالفان و مخالفان ما انجام شود، ما نه تنها سلاح هسته ای، بلکه سلاح های هسته ای و آینده نیز خواهیم داشت. ارسال کنید تا از قلمرو ما محافظت کنید.

وی همچنین گفت که بلاروس قصد دارد چندین تسلیحات اس-400 روسی بخرد تا در نزدیکی مینسک، پایتخت بلاروس ارسال شود.

لوکاشنکو گفت: “ایالات متحده باید بپذیرد که دانشش بی اساس است.”

هنگامی که روزنامه نگاران خارجی در مورد تهدید حمله اوکراین از بلاروس سؤال کردند، او پرسید: “آیا هنوز معتقدید که ما از اینجا به اوکراین حمله خواهیم کرد؟ آیا هنوز روی این ایده های دیوانه وار کار می کنید؟”

وی تاکید کرد: روسیه و بلاروس مقاصد سفر خود را دارند. یک اتحاد بین بلاروس و روسیه وجود دارد. ما در اینجا واقعاً یک نیروی نظامی بلاروس-روس داریم، به عبارت دیگر یک نیروی نظامی. این مسئولیت ماست. لطفاً این را در نظر بگیرید زیرا ما مسئولیت شما را می پذیریم.

لوکاسژنکو با اشاره به اینکه ایالات متحده در بسیاری از کشورها، از جمله بلاروس و روسیه، از جمله اوکراین، لهستان، لیتوانی، لتونی و استونی، نیرو دارد، گفت: “شما اینجا هستید.” چه کار میکنی؟ هیچ چیزی برای سرزنش نیست. ما هیچ سلاحی در کانادا یا مکزیک نداریم. آروم باش! باید به بقیه دنیا اعتراف کنید، اگر کمی صادق باشید، اصرار نداشتید که روسیه و بلاروس دیروز به اوکراین حمله کنند. ما این کار را نکردیم. بیشتر اطلاعات شما بی ارزش است حتی اگر میلیاردها دلار برای آن هزینه کنید. این را قبول نکنید.

وی افزود: اوکراین با درک پیامدهای اقتصادی جنگ و تشدید اوضاع، شروع به کاهش خطر جنگ کرده است. اقتصاد اوکراین 15 میلیارد دلار از دست داده است و رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلینسکی تلاش کرده است تا تهدید کودتا را مهار کند. همین اتفاق افتاد، نمایش. رهبری غرب و اوکراین باید بپذیرند که شکست خورده است.

پیش از این، ولادیمیر ماکی، وزیر امور خارجه بلاروس گفته بود که پس از پایان توافق مینسک و مسکو در مرز اوکراین، «هیچ نظامی روسی» نمی تواند در اوکراین باقی بماند.

ماکی در یک کنفرانس خبری در مینسک گفت: «هیچ سرباز یا سلاحی (روسی) پس از آموزش توسط روسیه در خاک بلاروس باقی نخواهد ماند. او گفت که وزارت دفاع و لوکاشنکو این را به صراحت اعلام کرده اند.

روسیه این هفته پایان برخی بازی های نظامی در نزدیکی مرز اوکراین از جمله یک سالن ورزشی در بلاروس را اعلام کرد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا