بین الملل

«ماریوپل» به کنترل روسیه درآمد

ارتش اوکراین امروز (سه شنبه) اعلام کرد که کار برای خارج کردن تمام نیروهای باقیمانده از پایگاه نهایی خود در بندر محاصره ماریوپل در حال انجام است. بنابراین، پس از ماه ها بمباران، حکومت شهر به روسیه واگذار شد.

به گزارش رویترز، تلاش برای تخلیه احتمالاً پایان طولانی ترین و خونین ترین جنگ در اوکراین و بزرگترین شکست در اوکراین است. ماریوپل اکنون به دلیل محاصره روسیه ویران شده است، جایی که گفته می شود اوکراین هزاران نفر را کشته است.

در حالی که بقیه ماریوپل تحت حاکمیت روسیه بود، صدها سرباز و غیرنظامی اوکراینی در زیر کارخانه آهن آزووستال در شهر مستقر بودند. غیرنظامیان باقی مانده در هفته های اخیر تخلیه شدند و بیش از 260 سرباز، که برخی از آنها زخمی شدند، در پایان روز دوشنبه از منطقه به مناطق تحت کنترل روسیه گریختند.

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین در بیانیه ای اعلام کرد که ماریوپل عملیات نظامی خود را تکمیل کرده است. فرماندهی عالی نظامی به افسران فرماندهی آزوستال دستور داد تا جان کارگران را نجات دهند… مخالفان ماریوپل قهرمانان زمان ما هستند.

معاون وزیر دفاع اوکراین گفت 53 سرباز مجروح از کارخانه فولاد آزوفستال به بیمارستانی در شهر نوازوفسک تحت کنترل روسیه در 32 مایلی شرق منتقل شدند. آنا مالیار معاون وزیر خارجه اوکراین گفت که 211 نفر دیگر به شهر اولنیوککا روسیه منتقل شده اند. وی در ادامه افزود که به همه آزادگان اجازه داده خواهد شد که زندانیان را با روسیه مبادله کنند.

معلوم نیست چه مقدار انرژی در آزوستال باقی مانده است. نیروهای اوکراینی می گویند که در تلاش برای از بین بردن کسانی هستند که هنوز در داخل هستند.

در همین حال، رئیس جمهور اوکراین، ولودیمیر زلینسکی، صبح امروز طرح تخلیه را تایید کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم جان مردم خود را نجات دهیم. برخی از آنها به شدت مجروح شده اند. به آنها رسیدگی می شود. اوکراین به یک قهرمان زندگی اوکراینی نیاز دارد.

ویرانه های ماریوپل از زمانی که روسیه تظاهرات خود را در 24 فوریه آغاز کرد، نمادی از “امتناع” اوکراین بوده است. اولین تخلیه عصر روز دوشنبه، تنها چند ساعت پس از اینکه روسیه اعلام کرد با انتقال سربازان مجروح اوکراینی به بیمارستان موافقت کرده است، انجام شد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا