بین الملل

مالی: هدف ما پاره کردن برجام نیست/به ایران تضمین نمی‌دهیم/ اینکه می‌گوییم صبر نامحدود نداریم تهدید نیست واقعیت است

به گزارش اخبار ایران من ، روبرت مالی ، سفیر آمریکا در ایران روز چهارشنبه در گفت وگو با رادیو فردا گفت: “ما نمی دانیم.” ما نمی دانیم که در صورت بازگشت ایالات متحده به برجام ، ایران می خواهد به دنبال برجام ادامه دهد یا خیر. ما می گوییم اگر هدف ایران احیای برجام است ، هدف ما نیز چنین است و ما باید در این باره صحبت کنیم و به توافق هسته ای بازگردیم. ما به تحریم های خود علیه برجام برمی گردیم و ایران به اقدامات و اقدامات خود علیه برجام باز می گردد.

وی ادامه داد: احیای برجام امکان پذیر است. ما می خواهیم به توافق برسیم. به محض بازگشت ایران به وین برای پایان دادن به مذاکرات ، ما آماده بازگشت هستیم. تا زمانی که نظرات ایران را نشنویم از پاسخ آنها مطلع نخواهیم شد.

نماینده آمریکا در پاسخ به این س ifال که آیا از دولت جدید ایران پاسخی دریافت می کند یا خیر ، گفت: “اول از همه ، باید بگویم که ما با ایران در ارتباط نیستیم زیرا دولت ایران مستقیماً با ما صحبت نمی کند. اما ما نمی دانیم زمان آن کی فرا می رسد. ما در دور ششم مذاکرات گام های بلندی برداشته ایم ، اما همه چیز تغییر نکرده است. اگر ایران با ایده های خطرناک بازگردد ، حل این مناقشه دشوار خواهد بود.

وی افزود: امیدواریم با واقع بینی به مذاکرات بازگردد. ما آماده سازش هستیم و امیدواریم این کار را انجام دهیم.

روبرت مالی در یکی از سخنرانی های خود پاسخ داد: “چگونه ممکن است که پس از پیشرفت هنوز این همه تفاوت وجود داشته باشد؟” وی گفت: پیشرفت و تنوع بزرگ می تواند در کنار هم باشد. ما در این نقطه هستیم. ما در پایان مذاکرات در ماه ژوئن پیشرفت کردیم. تفاوت بزرگی نیز وجود داشت. ما در حال تلاش برای بازگشت به حل این مناقشه هستیم. دولت قبلی ما حقیقت یک کمپین بسیار جذاب را نمی دانست. او انتظار دارد ایران تسلیم شود و به خواسته های آمریکا عمل کند. این یک آشفتگی بود و رئیس جمهور بایدن دخالت کرد تا صفحه را باز کند. ما می ترسیم که ایران بدتر شدن سرپرستان سابق خود را تکرار کند و معتقدیم که با گسترش برنامه هسته ای خود و گسترش فعالیت های خود ، می تواند منجر به موافقت آمریکا با تمدید تحریم ها شود. این دیگر هرگز تکرار نمی شود.

در بخشی دیگر از این بحث ، رئیس وزارت خارجه آمریکا گفت: قصد ما این نیست که به برجام برگردیم و سپس آن را پاره کنیم. هدف ما حفظ آن است. ایران می گوید از ما اطمینان می خواهد. چیزی برای اثبات نیست من در حال مذاکره برای دستیابی به یک توافق در سال 2015 بودم. این مجله موضوع بحث طولانی بین دو گروه بود ، در نتیجه باید بین اعضای 1 + 5 و ایران اجماع وجود داشت. اگر یکی از طرفین قرارداد را نقض کند ، طرف دیگر باید با شکستن توافقنامه و انجام همان کار پاسخ دهد. این بار دیگر تکرار شد و ما در حال حاضر در تلاش برای احیای اتحاد هستیم. حال اگر ایران توافق دیگری بخواهد که ضمانت وجود داشته باشد ، می توانیم مذاکره کنیم ، اما آن توافق نهایی نخواهد بود. اگر ایران بیشتر می خواهد ، ایالات متحده بیشتر می خواهد.

مالی ادامه داد: هدف ما بازگشت به برجام است. ما و وزیر امور خارجه آنتونی بلینکن بارها و بارها اعلام کرده ایم که زمانی خواهد رسید که خلع سلاح هسته ای ایران به حدی خواهد بود که ما هرگز به برجام باز نخواهیم گشت. امیدواریم به آنجا نرسیم ، اما اگر به آن برسیم ، مذاکره ای برای توافق دیگر خواهیم داشت و همه می دانیم که چقدر دشوار می تواند باشد. اگر ایران به زودی به مذاکرات بازگردد و آنها آماده باشند که از تعهد خود در برجام صرف نظر کنند ، ما آماده ایم ، اما نمی توانیم برای همیشه منتظر بمانیم. این خطرناک نیست ، اما ما حقیقت را می گوییم. اگر هدف ایران بازگشت به برجام است ، می توانیم به معاهده بازگردیم ، اما اگر پیشرفت ایران غیرممکن است ، پس باید در مورد یک معاهده جدید بحث کنیم.

یک مقام آمریکایی در مورد تبادل زندانیان گفت: من نمی خواهم چیزی بگویم که آزادی شهروندان آمریکایی را که در زندان هستند به خطر بیاندازد. هیچ قراردادی نهایی نشده است ، اما پیشرفت هایی حاصل شده است. امیدواریم توافقات نهایی شود. ما آماده ایم و به ایران گفته ایم که آماده بازگشت به تیم مذاکره کننده هستیم.

روبرت مالی در پاسخ به این س “ال که “آیا می توان مسئله افغانستان را در مذاکرات وین و ایران مطرح کرد؟” وی گفت: “مذاکرات در وین بسیار روشن است و هدف مشخص است.” هدف از مذاکرات بازگشت به برجام است. من نمی خواهم به نژادهای دیگر فکر کنم ، بلکه هدف مذاکرات در وین و برجام است. ما گفته ایم که ایران می خواهد از مذاکرات به عنوان بستری برای موارد دیگر استفاده کند ، اما وین متعلق به برجام است و امیدواریم به زودی به این هدف برسیم.

311311

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا