بین الملل

واکنش شخصیت‌های سیاسی و احزاب لبنان به حادثه بیروت

بعدازظهر یکشنبه ، مردم به مراسم تشییع جنازه حزب الله لبنانی علی شبلی حمله کردند و ده ها نفر را کشتند و زخمی کردند که این امر مقامات و احزاب سیاسی لبنان را برانگیخت.

میشل عون ، رئیس جمهور لبنان در اظهارات خود نگرانی عمیق خود را در این مورد ابراز کرد و از ارتش خواست تا برای بازگرداندن امنیت در منطقه اقدام فوری انجام دهد.

نخست وزیر فعلی

حسن دیاب ، نخست وزیر دولت مترقی لبنان نیز با صدور بیانیه ای تأیید کرد که به شورشیان و کسانی که می خواهند کشور را مختل و مختل کنند نباید اجازه داده شود.

نخست وزیر بر تشکیل کابینه نظارت می کند

نجیب میقاتی ، نخست وزیر لبنان نیز از این حادثه شکایت کرد و از همه طرف ها خواست تا خویشتنداری داشته باشند.

حرکت حزب الله

حزب الله همچنین برای نیروهای امنیتی و دادستانی لبنان دستور تعقیب و کشتن علی الشبلی را صادر کرد.

در این سند آمده است: “ما می خواهیم محرکان شورشی که به قیام دامن می زند و تحریک ناآرامی های مدنی و تحقیر مردم را تقویت می کنیم”.

حزب الله اعلام کرده است که هر نوع کشتار و کشتار ، و همچنین همه اقدامات نسل کشی و افترا به کرامت انسانی را اعلام می کند.

ارتش

فرمان ارتش لبنان در بیانیه ای اعلام کرد: ارتش حضور خود را در منطقه خلدا تقویت کرده و عابران پیاده و رانندگان را در آنجا مستقر کرده است.

در این بیانیه آمده است: “شبه نظامیان در خلدا باید به هر فرد مسلح در خیابانهای خلدا و هرکسی که بتواند از هرجایی به سمت خلدا شلیک کند ، شلیک کنند.”

گروه جبهه به رهبری سعد الحریری

المستقبل به رهبری سعد الحریری که از کابینه لبنان کناره گیری کرد و المقاتی جانشین وی شد ، همچنین از گروه های آسیب دیده به ویژه قبایل عرب در جنوب بیروت خواست تا هوشیار باشند.

او به آنها گفت از هر چیزی که باعث اختلاف می شود خودداری کنند.

ولید جانبلات

ولید جنبلات قاتلان حزب سوسیالیست مترقی لبنان گفت: قاتلان باید قبل از فردا دستگیر و محاکمه شوند. وی از طرفهای درگیر خواست تا با یکدیگر آشتی کنند و آمادگی خود را برای نمایندگی از آسیب دیدگان اعلام کرد.

رئیس حزب لبنان

طلال ارسلان ، رهبر حزب دموکراتیک لبنان ، در مصاحبه با المیادین ، ​​آنچه در خلده اتفاق افتاده را یک کابوس توصیف کرد:

وی همچنین گفت که ارتش باید تلاش کند تا مجرمان را تحت تعقیب قرار دهد وگرنه مشکلات پیش بینی نشده ای پیش خواهد آمد.

سوریه یک حزب سوسیالیست از لبنان است

حزب سوسیالیست و ناسیونالیست لبنان در لبنان نیز این حادثه را با کلمات محکوم کرد و آنها را تروریست خواند و به حزب الله آرامش بخشید و گفت این حادثه نقض امنیت است و توسط کشور دیگری کنترل می شود.

کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) همچنین از همه افراد ذیربط خواسته است از هر چیزی که می تواند تنش را افزایش دهد و تنش ایجاد کند خودداری کنند.

به گزارش رسانه های لبنانی ، شب گذشته (شنبه شب) مردی در شب عروسی به علی شبلی شلیک کرد و او را کشت. بر اساس گزارش رسانه ها ، این حادثه در پی “تلافی” صورت گرفت.

311311

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا