بین الملل

پاسخ سفیر ایران به یک رسانه پرتغالی در مورد حقوق زنان در ایران و حجاب

به گزارش سفارت جمهوری اسلامی ایران در پرتغال، مرتضی دامن پاک جامی در گفت و گو با خانم کاترینا ناهوش، خبرنگار ارشد شبکه خبری سیخ نیوز، به سوالات وی در خصوص اعتراضات اخیر در ایران، معرفی قانون حجاب پاسخ داد. . حقوق زنان در جامعه و نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به ایران و …
در این گفت و گو آقای مرتضی دامن پاک جامی با تکذیب توضیحات خبرنگار در مورد خشونت منجر به فوت مادر مهسا امینی، گزارش پزشکی نحوه فوت وی پس از انتقال به بیمارستان را نشان داد.

وی در خصوص بحث حجاب و نوع پوشش مورد نیاز مردم نیز گفت: این موضوع جزو قوانین اجتماعی است و زنان ایرانی احساس می کنند موظف به رعایت پوششی هستند که در جامعه لازم است. نرخ. اما حتی یک نمونه از حجاب در بین مردم وجود ندارد و حتی قبل از تظاهرات اخیر، زنان ایرانی با انواع حجاب در خیابان ها ظاهر شدند.

سفیر ایران در پرتغال در گفتگو با این خبرنگار با بیان اینکه مردم تغییر کرده اند و ثبات قانون کاهش یافته است، به این خبرنگار گفت: به ایران بروید و حضور زنان را ببینید. در ملاء عام و قضاوت

وی در خصوص آینده مراجع موسوم به نظارت و پلیس حفاظت اخلاقی نیز گفت: با توجه به بحث هایی که در دانشگاه، رسانه ها و مجلس در حال انجام است و بررسی هایی که در نهادهای ذیربط انجام می شود. این امکان وجود دارد که اجرای قانون حجاب و حیا در گذشته ادامه یابد.
سفیر ایران در پرتغال ادامه داد: مردم ایران ملتی قوی و مرفه هستند. مانند هر جامعه دموکراتیک دیگری، هرگونه درخواست تغییر باید از فرآیندهای دموکراتیک و اجتماعی مانند انتخابات، گفتگو و درک جهان ناشی شود. حقوق اساسی حقوق مردم از جمله تظاهرات مسالمت آمیز را به رسمیت می شناسد و تضمین می کند.

سفیر ایران در خصوص تشکیل کمیسیونی برای بررسی اعتراضات اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد توضیح داد: دولت ایران شاهد سوء استفاده سازمان های بین المللی و سایر کشورها از جمله تصمیمات این شورا برای اهداف سیاسی است. اتفاقی که اخیراً در ایران افتاده، سیاسی باشد، او می‌دانست و امتناع می‌کرد و قصد همکاری با چنین کمیته‌ای را ندارد، اما کمیته بین‌المللی باید درباره این اتفاقات مختلف تحقیق و اعلام نظر کند.

به گزارش سفیر ایران در لیسبون، مرتضی دامن پاک جامی در پاسخ به خبرنگار شبکه سیک که با مقایسه حقوق زنان در کشورهای غربی از جمله پرتغال گفته بود محدودیت ها و تبعیض علیه زنان در ایران اعمال می شود، گفت: این فرهنگ وجود دارد. و استانداردهای حاکم بر دو حوزه را با شرایط و سنت های متفاوت یکی در غرب و دیگری در جهان اسلام در خاورمیانه مقایسه کرد و ابراز امیدواری کرد که این معیارها یکسان باشد. در شناخت موازین حقوق بشر باید تفاوت های فرهنگی و آداب و سنن گروه های مختلف رعایت و رعایت شود. به عنوان سازمان ملل متحد نیز تنوع را به رسمیت می شناسد.

سفیر ایران در پاسخ به ادعای نقض حقوق زنان در ایران از جمله موضوع حق طلاق توسط خبرنگار این شبکه، به حضور پررنگ زنان در عرصه های مختلف جامعه ایران اشاره کرد و خاطرنشان کرد: هیچ تفاوتی بین حقوق زن و مرد نیست.» و مثلاً زنها برای ازدواج و طلاق حد و مرز می گذارند و اینطور نیست که مردها مدام زن را طلاق بدهند و حقوق آنها را نادیده بگیرند.

سفیر ایران در پرتغال با بیان اینکه نمی توان گفت هیچ مردمی در تامین حقوق افراد مختلف از جمله زنان بی نقص هستند، گفت: ایرانی ها نیز در این زمینه پیشرفت خوبی داشته اند. یکی از موارد مهم صدور مدارک ایرانی برای فرزندان مادران ایرانی است که اخیراً در سفارت ایران در لیسبون انجام شد.

310310

دکمه بازگشت به بالا