بین الملل

پوتین: اوکراین تمایلی به توافق صلح ندارد/بازنده بحران گاز اروپایی‌ها هستند

رئیس جمهور روسیه گفت که مسکو تمایلی در کیف برای اجرای توافق آتش بس نمی بیند.

به گزارش اخبار ایران من، به نقل از نووستی، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در پایان سفر خود به تهران درباره احتمال مذاکره میان او و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین گفت: نیروهای ما برای ایجاد شرایط کیف را ترک کردند. اما مقامات کی یف از اجرای توافقاتی که در شرف انقضا بودند و هنوز آنها را اجرا نکرده اند، خودداری کردند.

وی در این سخنرانی به تشریح روند توافق عربستان و امارات پرداخت و افزود: نتیجه نهایی به میانجی ها بستگی ندارد، بلکه به تمایل طرف های مذاکره کننده برای اجرای توافقات بستگی دارد. امروز می بینیم که مقامات کیف چنین تمایلی ندارند.

رئیس جمهور روسیه همچنین آمادگی کشورش برای کمک به صادرات غلات به اوکراین را تا زمانی که تمامی محدودیت ها برای فروش غلات روسیه برداشته شود، اعلام کرد.

پوتین گفت: روسیه آماده مشارکت در صادرات غلات اوکراین است، اما محدودیت‌های صادرات غلات روسیه باید برداشته شود و ما در مورد همه موارد با سازمان‌های بین‌المللی به توافق رسیدیم و هیچ‌کس از جمله آمریکا با آن مخالفت نکرد. “

وی همچنین با بیان اینکه امیدواریم محدودیت ها برای بهبود وضعیت بازارهای جهانی مواد غذایی برداشته شود، گفت: همانطور که می دانید محدودیت هایی که آمریکایی ها برای صادرات کودهای روسی به بازار جهانی اعمال کرده بودند، برداشته شده است. من معتقدم که اگر آنها صادقانه بخواهند بازارهای جهانی مواد غذایی را بهبود بخشند، همین اتفاق در مورد صادرات روسیه نیز می افتد.

رئیس جمهور روسیه همچنین پیشنهاد ساخت خط لوله نفتی نورد استریم 2 را داد که توسط اتحادیه اروپا به عنوان بخشی از تحریم ها علیه روسیه مسدود شده است.

آقای پوتین در خصوص راهکارهای حل بحران انرژی در اروپا گفت: اگر اروپا به دنبال افزایش عرضه گاز روسیه است، خط لوله گازی با طراحی خوب به نام نورد استریم ۲ داریم که آماده نصب است.

وی با بیان اینکه در این مسیر مشکلاتی وجود دارد، افزود: یک ماه و نیم یا دو ماه پیش این موضوع را با اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در میان گذاشتم و گفتم گازپروم قدرت پمپاژ گاز را دارد. اما شولتز پاسخ داد که “چیزهای مهمتری وجود دارد.”

رئیس جمهور روسیه با تاکید بر اینکه اروپایی ها به دلیل تحریم خط لوله گاز روسیه «یامال-اروپا» شکست خوردند، گفت: تحریم ها قیمت گاز را در سراسر جهان افزایش داد. اروپایی ها مشکل گاز را حل کردند و در نهایت چه کسی برنده شد؟ همه کشورهای اروپایی شکست خوردند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به موضوع سوریه و نقش ایران، ترکیه و روسیه در این زمینه اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه توافق سه جانبه ای در مورد اهمیت سیاست و مبارزه با تروریسم در سوریه وجود دارد، وجود دارد. برخی از تفاوت ها از نظر سه کشور سوریه.

پوتین افزود: واضح است که اختلافاتی وجود دارد، اما همه ما از روند قانونی حمایت می کنیم و به لطف تلاش هایمان، می توان مخالفان، مقامات سوری، کارشناسان و نمایندگان سازمان ها را دور میز مذاکره جمع کرد. “

وی همچنین بر اهمیت مبارزه با تروریسم در سوریه تاکید کرد.

رئیس جمهور روسیه همچنین در دیدار با مقامات ایرانی و ترکیه ای از برگزاری نشست بعدی آستانه در روسیه خبر داد.

هفتمین نشست کشورهای دارای اطمینان از روند آستانه شامگاه سه شنبه با حضور روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در تهران آغاز شد و در پایان روسای جمهور سه کشور در نشست خبری شرکت کردند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا