بین الملل

پیوستن مدرسان دانشگاه معتبر استانبول به اعتراضات ضد اردوغان

سخنرانان دانشگاه باگازیچی روز سه شنبه در اعتراض به تحلیف رئیس جمهور جدید توسط رجب طیب اردوغان اعتراض کردند و اعتراضاتی که با دانشجویان آغاز شد ادامه داشت.

به گزارش رویترز ، صدها دانشجو و تعدادی از اعضای دانشگاهی دانشگاه باگازیچی می گویند انتصاب ملیح بولو به عنوان رئیس بزرگترین دانشگاه ترکیه “مسئله دموکراسی نیست”. چنین اعتراضاتی هرگز رخ نداده است ، خصوصاً از زمان شکست دولت 2016 در ترکیه.

دانشجویان روز دوشنبه در ورودی دانشگاه با پلیس درگیر شدند و مدیران با استفاده از گاز اشک آور معترضین را متفرق کردند. استانداری استانبول گفت ، پلیس ترکیه روز سه شنبه به 24 منزل حمله و 17 نفر از جمله دو دانشجوی دانشگاه باگازیچی را دستگیر کرد.

مقامات دانشگاه باگاچیچی عصر روز سه شنبه در محل برگزاری تجمع و در حالی که سوگند یاد می کردند به سمت ساختمان برگشتند.

وی در بیانیه ای گفت: “بولو اولین رئیس جمهوری است كه از زمان روی كار آمدن دولت در سال 1980 از خارج دانشگاه انتخاب شده و از سال 2016 نیز نقش ضد دموكراتیك داشته است.” به دنبال ناکامی در دولت 2016 ، دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه شروع به تصدی دولت کرد.

رئیس جمهور تازه انتخاب شده در دانشگاه باغیزی در مصاحبه ای با هابر تورک گفت که به دلیل “بین المللی” بودن انتصاب وی و به همین دلیل پلیس کسانی را که به مدرسه نمی روند ، منصرف استعفا نمی کند. وی گفت: “دانش آموزان در باغیزچیچی قادر به تظاهرات در هر مکان و به دلخواه خود هستند.”

رئیس جدید دانشگاه باگازیچی در استانبول همچنین گفت که او بیست سال پیش به حزب حاکم اردوغان AK پیوسته بود و بعداً در پارلمان شرکت کرد.

امروز چند صد افسر پلیس و چندین آبپاش به دانشگاه اعزام شدند. صدها دانشجو در روز دوم در اردوگاه جمع شدند و شعارهای “ملیح بولو رئیس جمهور ما نیست” و “دانش آموزان و معلمان متحدان هستند” سر دادند.

این اعتراض توسط معاون وزیر کشور ترکیه انجام شد. وی با اشاره به اینکه برخی از بازداشت شدگان با “سازمان غیرقانونی چپ” مرتبط بودند ، گفت: “ما نمی توانیم بپذیریم و ساکت بمانیم که پلیس ما” قاتل “خوانده می شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا