مضرات استفاده از خلال دندان را بشناسید

آفتاب‌‌نیوز :

خلال دندان گرچه ابزار دم دستی و راحتی برای تمیز کردن دندان‌ها است، اما شاید عاقلانه‌ترین یا بی ضررترین انتخاب برای مواقعی که سعی دارید مواد غذایی را از لای دندان‌های خود بیرون بکشید، نباشد.

در ادامه درباره‌ی مضرات استفاده از خلال دندان صحبت خواهیم کرد و می‌خواهیم ببینیم چه روش‌های بی ضررتری برای بیرون کشیدن مواد غذایی از لای دندان‌ها وجود دارد.

۱- امکان دارد بشکند و بین لثه‌ها گیر کند

خلال دندان اگر از کیفیت خوبی برخوردار نباشد یا آن را زیاد فشار دهید ممکن است بشکند. شکستن خلال دندان می‌تواند به ملتهب شدن لثه‌ها بیانجامد، به خصوص اگر نتوانید آن را فوراً بیرون بکشید.

اگر نتوانید تکه‌ی شکسته‌ی خلال دندان را بیرون بکشید، ممکن است تلاش هایتان برای این کار باعث پارگی بیشتر بافت لثه و درنتیجه، التهاب بیشتر یا ایجاد عفونت شود، امری که می‌تواند خطرناک و دردآور باشد.

خلال دندان شکسته را باید با استفاده از آینه با احتیاط بیرون بکشید یا از فرد دیگری بخواهید که این کار را برایتان انجام دهد. اما اگر تکه‌های شکسته‌ی خلال دندان در لثه گیر کرده باشد باید به دندانپزشک یا یک متخصص مراجعه کنید تا آن را به درستی و بی خطر بیرون بکشد.

۲- شاید باعث بروز عفونت شود

سر تیز خلال دندان به راحتی می‌تواند لثه را پاره کند یا تصادفاً جایی از دهان را ببرد. این امر باعث ایجاد یک زخم باز می‌شود که مستعد عفونت ناشی از باکتری‌ها است.

این باکتری‌ها از هر جایی ممکن است بیایند، مثل سطح خود خلال دندان، اگر به طور بهداشتی نگهداری نشده باشد.

۳- قادر است به اقدامات دندانپزشکی انجام شده، آسیب بزند

خلال دندان ممکن است به کار‌هایی مثل پر کردگی و روکش دندان که دندانپزشک بر روی دندان‌های شما انجام داده صدمه بزند. اگر مشکل یا شکافی در ترمیم فعلی دندان وجود داشته باشد، استفاده از خلال دندان می‌تواند آن را تشدید کند، امری که می‌تواند به لق شدن، شکستن یا حتی کنده شدن ترمیم دندان منجر شود.

چون اگر شکافی در ترمیم دندان وجود داشته باشد که خلال دندان به آن گیر کند، خلال دندان می‌تواند این شکاف را بیشتر کند یا باعث کنده شدن ترمیم شود. مواد مورد استفاده در ترمیم‌های دندانی مثل موادی که برای پر کردن دندان به کار می‌روند، استحکام دندان طبیعی را ندارند، به همین دلیل به راحتی می‌شکنند.

توجه: جویدن خلال دندان هم برای دندان‌ها مضر است. در حقیقت، این امر می‌تواند باعث ساییده شدن مینای دندان شود، درست مانند اثری که دندان قروچه بر دندان‌ها دارد.

چه چیزی را جایگزین خلال دندان کنیم؟

استفاده از نخ دندان روش بی ضررتر و مؤثرتری برای بیرون کشیدن مواد غذایی از لای دندان است که مورد تأیید دندانپزشکان نیز هست. بهتر است همیشه یک نخ دندان به همراه داشته باشید تا زمانی که بیرون خانه غذا می‌خورید مجبور به استفاده از خلال دندان نشوید.

دکمه بازگشت به بالا