عمومی

آیا ایران سوریه می‌شود؟ – اخبار ایران من

در شبکه 1 از نماهنگ معروف “به وقت شام” که جمعه شب پخش شد تا مستند “چرا سوریه” و مستند “سلفی و ابومهدی”. در مقاله های اینترنتی، برنامه هایی که دوست دارم با علاقه بیشتر تماشا کنم، همه چیز یکسان بود، اما بزرگتر: مقالات “عراق، ویرانی کشور”، مقالات “جامعه جنگ”، مقالات “مرد اول نیست”، مقالات «متولد غزه»، مقالات «منطقه کویرس، کشور کوچک من»، سند «آغاز داعش» و در نهایت دو بخش از سند «پرونده بحران سوریه».

غیر از این برنامه ها که متأسفانه نتوانستم آنها را تماشا کنم، شاید برنامه های دیگری با این موضوع وجود داشته باشد که در این دو روز از دست داده ام، مانند صحبت ها و تذکرات آقای نجاح محمدعلی، کارشناس عراقی. ناجا شخص خاصی است که به گفته خودش بارها به ایران آمده و یک بار توسط سازمان اطلاعات ایران دستگیر شده، مدتها در اوین و در شرایطی – به تعبیر خودش خیلی سخت – زندانی شده و سپس به ایران تبعید شد. نجاح که می گوید قبلا با پاسپورت جعلی به ایران آمده و دلیلش را نمی گوید، می گوید که یک بار توسط ایران کشته شده و به برزخ رفته است، اما در عین حال اکنون در برنامه های مختلفی از جمله حضور دارد. حمایت از ایران در این مصاحبه، کتابی که من آن را در آرشیو شبکه‌های تلویزیونی، اما در رسانه‌ها پیدا نکرده‌ام، نجاح به ما هشدار می‌دهد که تضعیف مداوم نظام می‌تواند به پایان سوریه منجر شود، اگرچه او آغاز را می‌پذیرد. ایران سوریه یا لیبی نخواهد بود، دو کشوری که به فرهنگ خود بازنگشته اند.

درس هایی از «پرونده بحران سوریه»

اگر هدف از پخش این گونه برنامه ها هشدار به مردم برای جلوگیری از تکرار فاجعه مشابه در ایران بود، باید گفت که برنامه ضبط شده «پرونده بحران سوریه» به وضوح مسیری را که سوریه طی کرده است نشان می دهد و ممکن است ایران مسیر دیگری داشته باشد. . اگر من انصاف داشته باشم، باید این برنامه کارتونی را یک اثر شگفت انگیز بنامم، برخلاف تمام دفعاتی که از برنامه ها و روش های بی رحم نشان دادن جهان انتقاد کرده ام. این سند که تا زمان نگارش در دو قسمت فاش شده است شامل «مرکز مستند سوره» و شبکه مستند است. برخلاف رفتار معمول رسانه ها در حمایت از دولت بشار اسد در سوریه که اغلب فجایع رخ داده در این کشور را به دشمنان بشار نسبت می دهند، منابع می گویند کشورهای خارجی به ویژه کشورهای غربی و عربی و بالاخره داعش ، عامل این فاجعه است. سند «پرونده بحران سوریه» وضعیت کنونی سوریه را به صورت عمیق و تحقیقی توصیف کرد و نکات خوبی را در آن نشان داد. این برنامه که به دولت حافظ اسد و پسرش بشار اختصاص داشت، با تشریح دلایل اصلی اعتراضات به این خانواده، مطالبی را توضیح داد که تاکنون کمتر در رسانه های داخلی به آن اشاره شده است:

 • استقرار نظام تک حزبی و نبود ظرفیت اپوزیسیون قوی (اپوزیسیون)
 • رشد مستمر و ناعادلانه دولت اضطراری در سوریه که به رئیس جمهور قدرت بیشتری برای کنترل دولت داد (از سال 1963).
 • عدم امکان رقابت با رئیس جمهور در انتخابات ریاست جمهوری به گونه ای که انتخابات ریاست جمهوری به رفراندوم (موافق یا مخالفت با تداوم رهبری) تبدیل شود.
 • انتقاد از نقش سنتی کابینه، اندیشه تغییر سیاسی و اصرار بر برخورد با مخالفان است.
 • مخالفت همان بخش از کابینه که مفید هم بود برای اصلاح سیاست، با این تصور که مردم نیاز به اصلاحات اقتصادی دارند نه اصلاحات سیاسی و اصلاحات اقتصادی زمان بر است.
 • تداوم مشکلات اقتصادی و زندگی مردم به ویژه مشکلاتی که بر اثر اشتباهات دولت برای کشاورزان پیش آمد و باعث بیکاری بیش از 800 هزار نفر (به عبارتی 800 هزار خانوار) ​​شد.
 • فقدان سیاست دولت برای مدیریت بحران
 • دخالت سایر کشورها در سوریه

داستان های ناشناس از «پرونده»

این مطالب که طبیعتاً چندان ربطی به برنامه سیاسی کشور ندارد، علاوه بر تحلیل، به موضوعاتی پرداخته بود که تاکنون در رسانه های داخلی چندان مطرح نشده است. ماهیت این اسناد، ماهیت محاسبه اشتباهات رخ داده در دوران اسد به ویژه در دولت بشار اسد و به ویژه توسط وی بود، از اشتباهات ارتش بشار با استفاده از سلاح های سنگین در شهرها تا فرصت های از دست رفته اصلاحات و در نهایت عفو بی شماری برای منتقدان. در تعبیر برنامه، این معافیت با این تصور غلط صورت گرفت که آزادی و حضور ارتش های اسلامی می تواند باعث رضایت بخش اسلامی مردم و کاهش کار دنیا که بر ضد حکومت بود، انجام شود. . اگرچه مخالف این بود و افراطیون آزاد شده پس از آزادی به گروه های مسلح علیه دولت پیوستند.

یکی از متنوع ترین موضوعاتی که در این مقاله به آن اشاره شد، نقش داعش بود. برخلاف آنچه بسیاری معتقدند – که معتقدند داعش از ابتدا یکی از دشمنان اصلی حکومت بشار بوده است – این اسناد در تشریح روند تأسیس نیروهای سلفی علیه بشار اسد در مورد این جنبش آمده است. و تصریح کرد که برخلاف القاعده که رهبر آن زمان (ایمن الظواهری) دستور جهاد علیه دولت بشار، رهبر وقت داعش (ابوبکر البغدادی) را صادر کرد. . ) حرام اعلام کرد! بله، این اسناد در این دو قسمت که در راه بازخوانی تاریخ پخش شده است، در سال های اخیر به دست نیامده است تا مشخص شود چگونه بخش واقعی داعش، یکی از خشن ترین و مخفی ترین گروه های تروریستی را نشان می دهد. جهان امروز با ادامه بحران سوریه. مهم نیست که قسمت یا قسمت‌های بعدی چگونه پیش می‌رود، این دو قسمت آنچه را که تاکنون به آن اشاره نشده آشکار کرده و پرسش‌هایی را در مورد نقش واقعی داعش در بحران سوریه در ذهن مخاطب ایجاد کرده است.

این اسناد حتی برای پرهیز از موضوع مسئولیت سوریه در قتل رفیق حریری وزیر لبنان و به دلیل فشارهای بین المللی برای التیام ارتش سوریه در لبنان و متعاقب آن جنگ سعد حریری، دقت نداشتند. پسر رفیق حریری و نخست وزیر سابق لبنان در این تحقیق دولت بشار است. اگرچه علاوه بر دلایل مختلف برای مشکلات اقتصادی سوریه، در این مقالات به هزینه حضور ارتش سوریه در لبنان پرداخته نشد، اما این واقعیت به ذهن مخاطبان خطور کرد.

توضیح منشأ «قضیه».

اسناد «پرونده بحران سوریه» همزمان با گسترش بهار عربی (بیداری عربی) در کشورهای مصر، لیبی، تونس و یمن آغاز اعتراضات در زمان بشار اسد بود. تظاهراتی که در شهر درعا در سوریه به صورت مسالمت آمیز آغاز شد اما با اقدام شدید نیروهای امنیتی و آزار و اذیت دانش آموزان یک مدرسه وارد مرحله جدیدی شد، مدرسه ای که چند دانش آموز در آن کلمات بهار عربی را نوشتند و بعداً این تند را نوشتند. نتایج به تظاهرات خانواده ها و سپس مردم شهر تبدیل شد. این فیلم ضمن نمایش عکسی از ناخن های یک دانش آموز، از اغراق این ماجرا توسط رسانه های خارجی خبر داد و معتقد بود که وحشیگری مورد بحث ضرب و شتم دانش آموزان بوده است. اصلا بچه نیست اما سوابق نشان داد که حمایت امنیتی از تظاهرات ساده همه چیز را به هم ریخت تا اینکه ورود بشار در دیدار با مقامات درعا راه را باز نکرد، نه تغییر مقامات محلی و نه حتی فرماندار انجام داد. برای التیام دردی که تحویل 14 نکته کلیدی به مردم درعا، مانند وعده تغییر نظام تک حزبی و رفع وضعیت اضطراری پس از 44 سال، کارساز نبود. درام به تعبیری نشان داد که درک و پاسخگویی به خواسته های مردم اتلاف وقت است و می توان گفت که خیلی دیر اقدام شد.

نقش عوامل خارجی در “مورد”

در مطالب ارسالی در مورد مشکل سوریه، مسئله بیش از همه عوامل شکل‌گیری فاجعه سوریه به نقش مداخله خارجی می‌پردازد و از حاکمان اصلی این نقش ترکیه، عربستان سعودی، قطر، آمریکا و فرانسه نام می‌برد. اگرچه اشاره ای به کار سایر کشورها نشد، اما تا پایان مرحله دوم، سه نوع مسئولیت به کشورهای خارجی واگذار شد:

 • حمایت رسانه‌ها از مخالفان: این برنامه نشان داد که رسانه هایی مانند الجزیره قطر با پخش و اغراق در اخبار اعتراضات و رساندن داستان های آن به جهان نقش مهمی در ایجاد و کنترل اعتراضات داشتند کشورهای عربی باعث شدند اتحادیه عرب نقش بزرگ و موثری ایفا کند و در سطح بین المللی منجر به سقوط بشار در افکار عمومی جهان شد و زمینه را برای انتخابات بعدی شورای امنیت فراهم کرد. در این برنامه ترکیه به دلیل حمایت از نشست مخالفان بشار در استانبول و سپس آنتالیا یکی از کشورهای فعال در بحران سوریه محسوب می شد.
 • حمایت مالی و نظامی از مخالفان: در این سند به فعالیت کشورهای دیگر مانند عربستان سعودی، قطر، ترکیه و حتی امواج سیاسی لبنان در حمایت و تسلیح مخالفان توجه شد. البته این برنامه در پایان مرحله دوم خود به تاریخ حضور نیروهای خارجی در سوریه نرسید، اما نکته مهمی که باید به خاطر داشت این است که نشان می‌دهد سوریه به دلیل شرایط موجود به مقصد بسیاری از کشورهای خارجی تبدیل شده است. فروپاشی ارتش و ضعف ارتش در برقراری عدالت ملی حتی توجه به موقع به نیازهای مردم و به تعبیر کارشناسان برگزاری یک همه پرسی سالم و آزاد می توانست از مداخله سایر کشورها و وقوع حوادث جلوگیری کند. یک فاجعه.
 • برخی از دولت ها از حضور شهروندان خود در جنگ با دولت سوریه حمایت می کنند: شاید مهم ترین ناگفته ای که در این برنامه مطرح شد، نحوه پیوستن خارجی ها به مخالفان دولت سوریه بود. این برنامه نشان داد که کشورهای اروپایی برای حل مشکلات اسلامگرایان خود با وجود هوشمندی برتر، مانع از آمدن آنها به سوریه نشدند، بلکه با حمایت و گاه تشویق به این روند کمک کردند. این مقالات با بی دقتی به این ایده نگاه می کردند که کشورهای دیگر کاری کردند که سوریه را به محلی برای کشتار مسلمانان اصلی و گاه آزادی خواهان خود تبدیل کنند و در واقع یکی از تهدیدات امنیت داخلی آنها را در کشور مردم سوریه ایجاد کردند. و بهای نابودی دنیا را تا حدی به سوی او بالا بردند. اگرچه در این برنامه نامی از کشورهای دیگر و نامی از داعش به میان نیامده است، اما شاید بسیاری از کارشناسان هستند که می توانند بگویند بیشترین تعداد خارجی هایی که با آرزوی ایجاد حکومت اسلامی به سوریه آمده اند، از کدام منطقه و کشور و به چه شکل بوده اند. نحوه بیرون آمدن این کارشناسان می توانند نتایج واقعی این حضور را که در سال های بعد اتفاق افتاد را ترسیم کنند. درست است که بعید است اگر قسمت های زیر برای این فیلم ساخته و پخش شود، از بازگویی این داستان مهم غافل نشود، اما به هر حال فیلم با ذکر یک سوال در ذهن مخاطب ایجاد کرد. داستان بسیار مهم که تاکنون مورد غفلت قرار گرفته بود.

6565

دکمه بازگشت به بالا