عمومی

آیا سند همکاری ایران و چین، نیاز به تصویب در مجلس دارد؟

بر اساس احکام قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اگر در کشور ما در معاهدات و معاهدات بین المللی منصبی مطابق با سایر کشورها ایجاد شود، باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

اصل 77 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به این موضوع اشاره دارد:
موافقت نامه ها، کنوانسیون ها، معاهدات و موافقت نامه های بین المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

در اصل 125 قانون اساسی آمده است:
امضای عهدنامه‌ها، معاهدات، معاهدات و موافقت‌نامه‌ها بین دولت ایران و سایر دولت‌ها و همچنین امضای معاهدات همکاری‌های بین‌المللی پس از تصویب مجلس شورای اسلامی توسط رئیس‌جمهور یا نماینده قانونی وی.
اما سند همکاری راهبردی ایران و چین یک معاهده، یک معاهده یا یک معاهده نیست، بلکه یک «روش» است و همانطور که در بخش عینی سند توضیح دادیم، «طول روابط بلندمدت در حوزه‌های مختلف به دستیابی موثر و کارآمد است. و ” بستر مناسب برای توسعه کامل همکاری در تجارت، اقتصاد، سیاست، فرهنگ، امنیت و امنیت بین دو تمدن آسیای باستان فراهم می کند.”

این سند نشان دهنده اراده قوی رهبران دو کشور برای افزایش همکاری ها در زمینه های آموزشی، تحقیقاتی، فناوری، اقتصادی، فرهنگی و غیره است و همکاری های دوجانبه یا چندجانبه بین طرفین در 25 سال آینده را برجسته می کند. سند راهبردی ایران و چین به خودی خود هیچ تعهد الزام آور ندارد، به این معنی که طرفین ایده ها و اهداف یکسانی دارند و توافق می کنند که فعالیت های تعاونی ایجاد کنند. بنابراین این سند معاهده ای مشروع و مشروع تلقی نمی شود و الزامی برای تصویب در مجلس شورای اسلامی ندارد. البته نمایندگان محترم مجلس باید بدانند که چه می خواهند و در صورت تمایل با یکی از مقامات دولتی تماس بگیرند تا برایشان توضیح دهد.
این واقعیت که این سند در جریان بازدید دکتر . امیرعبداللهیان در چین به این معناست که طرفین آمادگی دارند در قلمروهای مختلف با شرح وظایف قرارداد منعقد کنند. به همین دلیل قراردادهای منعقده باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد و پس از تایید شورای نگهبان به قانون تبدیل شود. به عنوان مثال در مورد انرژی، خدمات نفتی دو کشور پس از مذاکره در مورد ایجاد یک عملیات خاص، در مورد مسئولیت های طرفین و سیاست های مالی و بیمه ای آن توافق کرده و قرارداد معاهده را فسخ می کنند. این توافقنامه باید قانون لازم الاجرا باشد و به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

به گفته دکتر ظریف، وزیر امور خارجه سابق به رئیس مجلس. شده است. چاپ این سند به عنوان سند تکراری مستلزم رضایت کلیه امضاکنندگان است و عدم افشای این گونه اطلاعات امری رایج است.» 12/1/1400
این در حالی است که سند ایران و چین نباید به تصویب مجلس برسد، اما طبق این سند، تمامی توافقات انجام شده بین دو دولت باید به تایید مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان برسد. . در عین حال، اگر توافقات بین بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد دو کشور در چارچوب این سند صورت گیرد، به عنوان یک معاهده جهانی تلقی نخواهد شد و الزامی برای تبدیل شدن به قانون نخواهد داشت.

ذکر این نکته ضروری است که تبدیل نشدن سند همکاری راهبردی ایران و چین به قانون از مشروعیت و اهمیت آن نمی کاهد، زیرا این سند نشان دهنده تمایل دو کشور برای اتحاد در طول زمان و بدون چنین اراده ای، توافق همکاری است. ممکن نبود..
امید است در سایه جهانی شدن و همکاری شاهد پیشرفت در اجرای این سند و رفع نیازهای ایران و چین و همچنین توسعه اقتصادی کشور باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا