عمومی

اسرار غلبه بر افکار مزاحم

فراموش نکنید که ما ناقص هستیم و با تلاش زیاد می توانیم در آینده بهتر عمل کنیم. بهترین راه این است که مسئولیت زندگی خود را بپذیریم.

به گزارش اخبار ایران من دوست شما او نوشت: «افراد در موقعیت‌های مختلف افکار و احساسات متفاوتی را تجربه می‌کنند و در موقعیت‌های مشابه، انتخاب‌ها و اعمال متفاوتی دارند. اما بسیاری از مردم فکر می کنند که در مواقع بحران، میزان خواسته ها و انتظاراتی که از آنها دارند بیشتر از آن چیزی است که می توانند و قادر به انجام آن هستند. فشارها و فشارهای روحی فراوانی که امروزه اغلب با آن روبه‌رو هستیم، گاهی شرایط را برای ما غیرقابل تحمل می‌کند، اما دلیل اینکه برخی از ما نمی‌توانیم در برابر این فشارها مقاومت کنیم، ابتلا به اختلالات روحی و جسمی است. همانطور که سلامت جسمی و روانی ما بدتر می شود.

سارا ساعدی، روانشناس سلامت درباره تفاوت نحوه برخورد با موقعیت های استرس زا می گوید: «روانشناسان پاسخ این سوال را در شرایط روانشناختی و روش های مورد استفاده در نظریه شناخت رفتارهای مختلف جستجو می کنند. آنها معتقدند که ذهن ما باید طوری تربیت شود که اجازه ندهیم چیزها ما را کنترل کنند. به این ترتیب، این ما هستیم که اجازه می دهیم تغییرات در زندگی ما تغییر کند.»

مهارت های مغزی

ساعدی می‌گوید: ایمان افراد تنها مؤلفه‌ای است که می‌تواند در جنبه‌های مختلف از جمله احساس، درک، حافظه، هوشیاری و قضاوت در مسائل روزمره زندگی آنها را مختل کند و یا باعث پیشرفت شود، اما این تغییر باید از درون شروع شود. راه ما؛ یعنی برای رسیدن به افکار مثبت باید دنیای درون خود را به بهترین شکل ممکن تغییر دهیم. زیرا افکار و باورهای نادرست نه تنها گیج کننده هستند و ما را با ضعف ها و شکست های زیادی مواجه می کنند، بلکه باعث می شوند در سایر جنبه های زندگی مانند مردم، افکار، فرهنگ و… با مشکلات زیادی مواجه شویم. این افکار منجر به افکار نادرست و افکار نادرست می شود و بعداً چنین افکاری منجر به رفتار و اعمال بد در ما می شود.

به گفته این روانشناس، افکار خوب می توانند لحظات ما را تغییر دهند، تغییر زمان نیز می تواند لحظات خوبی را برای ما به ارمغان بیاورد. همانطور که زندگی ما آرام است.

خاصیت مغناطیسی ذهن

ساعدی می گوید ذهن مانند آهنربا عمل می کند، یعنی افکار ما را به بیرون منعکس می کند. مانند آهنربایی که افکار ما را جذب می کند. یعنی اگر افکار منفی داشته باشیم با چیز دیگری در بیرون مواجه نخواهیم شد. در واقع، افکار ما در مورد زندگی کاملاً تحت تأثیر افکار ما هستند و هر آنچه را که مدام به آن فکر می کنیم به زندگی خود وارد می کنیم. مانند آهنربایی با جاذبه قوی. افکار منفی اغلب ریشه در دوران کودکی ما دارند و باورهای ناسالم تمایل دارند افکار و احساسات ما را نسبت به خود، دنیا، دیگران و آینده ناامن و مفید کنند.

به گفته ساعدی، بر اساس نظریه رفتار شناختی، اگر بخواهیم به دنبال تغییری باشیم که مهم، مفید و دلیل رشد ما باشد، ابتدا باید باورها و افکار خود را تغییر دهیم و به نوعی از ناامیدی و ترس خارج شویم. به شجاعت و امید

صادق باش

درک این نکته بسیار مهم است که اقدام برای تغییر کار ساده ای نیست و اگر بخواهیم با از بین بردن ترس و اضطراب لحظه های دردناک و ناگوار خود را با لحظات بهتر جایگزین کنیم، همه مشکلات و غم هایمان انجام نمی شود. بلافاصله تمام شود می‌توانیم بارها و بارها ناامید شویم و دلمان بخواهد با شکایت از مشکلات، همه مشکلات را به بیرون معطوف کنیم، اما با صبر و حوصله زیاد، ذهن به جای تسلیم شدن و تسلیم شدن، به دنبال راه‌های متفاوت و خلاقانه می‌گردد. ، ممکن است با دنیای جدیدی روبرو شوند که گاهی ممکن است مشکلات زیادی داشته باشد. اما همیشه به جای نگرانی در مورد شرایط، به دنبال راه های مختلف برای حل مشکل باشید و از روش های ساده برای شاد کردن زندگی خود استفاده کنید.

به گفته این روانشناس، اگر به خود بگوییم «نمی توانم» کم کم متقاعد می شویم که نمی توانیم. اگر به خود بگوییم که می توانیم آن را انجام دهیم، تمام تلاش خود را می کنیم تا این کار را انجام دهیم و در نهایت این تلاش بدون توجه به نتیجه، نگرش مثبتی به ما می دهد. در واقع، هیچ تلاشی وجود ندارد که سودی نداشته باشد.

مهربانی با خود

وقتی اشتباهاتی رخ می دهد، نباید به توانایی های خود شک کنیم و خودمان را مقصر بدانیم. احساس گناه یکی از ناتوان کننده ترین چیزهایی است که امید و اعتماد به نفس ما را از بین می برد. فراموش نکنید که ما ناقص هستیم و با تلاش زیاد می توانیم در آینده بهتر عمل کنیم. بهترین راه این است که مسئولیت زندگی خود را بپذیریم. پذیرفتن نقش قربانی و همدلی با دیگران نه تنها وضعیت را بدتر می کند، بلکه باعث می شود از بهانه جویی دست برداریم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا