عمومی

اسکوچیچ و عذاب‌ وجدان تاریخی؟

فوتبال ایران در فهرست بلندبالایی از سابقه آسیب های تاریخی رنج می برد. شاید مهم ترین آنها حذف تومیسلاو ایویچ از تیم ملی در آستانه جام جهانی 1998 بود.

به گزارش روزنامه اخبار ایران من دنیای ثروت وی نوشت: در آشفته بازار فوتبال ایران شرایط به گونه ای است که در لحظه نگارش این ماجرا هنوز نمی دانیم دراگان اسکوچیچ از سرمربیگری تیم ملی برکنار شده است یا خیر. یا اگر رفت امکان برگشت هست یا نه! پس از ماه ها شایعات و شایعات، بالاخره کمیته فنی فدراسیون فوتبال رای به پایان قرارداد با اسکوچیچ داد. این ماجرا باعث شد سرمربی کروات از تمام رسانه ها حذف شود و مقالات متعددی از سراسر جهان دریافت کند.

اما با توجه به کاستی ها، فدراسیون فوتبال این اتهامات را رد کرد و گفت کمیته فنی فقط مشاوره می دهد. شب گذشته قرار بود جلسه ای بین دراگان و اعضای هیات رئیسه فدراسیون برگزار شود و عملکرد این مربی تایید شد. پس شاید با خواندن این مطلب، منطقی باشد. صرف نظر از آینده اسکو، نوع اتحادی که توسط او شکل گرفت، همان اتحادی است که می تواند خاطره هر چه بیشتر از فوتبال ایران بسازد. احساساتی که با آنها غریبه نیستیم و در گذشته بارها تجربه کرده ایم.

دیگر چه باید بکند؟

همیشه شایعاتی مبنی بر اخراج دراگان اسکوچیچ شنیده می شود، به خصوص پس از محرومیت کمیته فنی فدرال، این سوال در بین هواداران فوتبال ایجاد شد و اینکه این مربی برای حفظ صندلی خود چه کار دیگری می تواند انجام دهد؟ چطور ممکن است مردی که در 15 بازی از 18 بازی پیروز شده، تیم ملی را اینقدر بد گرفته و به این آسانی در تاریخ جام جهانی صعود کند، بدون صلاحیت؟ و چه کسی در مقام قدرت می تواند مهارت های حرفه ای او را زیر سوال ببرد؟ در پی یک سری توبیخ، اسامی اعضای کمیته فنی فدرال منتشر شد. تیمی متشکل از آقایان پرویز مظلومی، ابراهیم قاسم پور، مرتضی محصص، اصغر مدیرروستا و … که با تمام احترامی که برای انتخاب شخصیت سرمربی این تیم ملی قائلم معنا نخواهد داشت. موضوع دیگر مربوط به زمان و شکل برکناری اسکوچیچ است. اگرچه او را برای هدایت تیم ملی در جام جهانی ناتوان می دانستیم، اما 5 ماه پیش و پس از صعود ایران به قطر، اسکوچیچ می توانست دعوت شود و به لطف سرمربی تیم کنار گذاشته شود. به همین دلیل، تیم فدرال این فرصت را داشت که کارمندان جدیدی را منصوب کند، اما ما وقت را تلف نکردیم و با اسکوچیچ خوب عمل نکردیم.

از ایویچ و دیگران

اشاره کردیم که فوتبال ایران به خاطر لیست بلندش از سابقه آسیب های تاریخی رنج می برد. شاید مهم ترین آنها حذف تومیسلاو ایویچ از تیم ملی در آستانه جام جهانی 1998 بود که عملکرد او خیره کننده بود اما پس از شکست بزرگ و مشکوک در بازی دوستانه مقابل رم، عذرخواهی کرد و جای او را گرفت. . لی در کنار جلال طالبی البته معنای این داستان مقایسه ای با مهارت های ایویچ و اسکوچیچ نیست. پدر فقید یکی از شناخته شده ترین بازیکنان فوتبال جهان بود و مرد مغروری مانند ژوزه مورینیو به عنوان بهترین مربی تاریخ این بازی شناخته می شود. واضح است که اسکوچیچ ممکن است اصلاً شبیه به هم نباشد، اما شباهت حذف این دو مربی چنین شباهتی را به همراه دارد. خود ایویچ جایگزین والدیر ویرا شد که برخی معتقدند برای او خوب نبود.

در تیم باشگاهی از این مسائل زیاد داریم. شاید بهترین نمونه در این زمینه گابریل کالدرون باشد که بهترین تیم پرسپولیس را ساخت اما بعد از یک نیم فصل رقابت به دلایل واهی عذرخواهی کرد و هر چه بیشتر رفتیم هواداران بیشتر پشیمان شدند. اکنون به نظر می رسد که اسکوچیچ هدف شکایات تاریخی خواهد بود. مردی که حتی اگر به طور معجزه آسایی در جایگاهش باشد، شخصیتش خرد می شود و این باعث نابودی تیم ملی ما می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا