عمومی

اهمیت واکنش سریع به احساسات دیگران

واکنش سریع به احساسات یکدیگر یکی از مهم ترین مهارت های ارتباطی است که هر زوجی باید بداند.

به گزارش اخبار ایران من، اخبار آنلاین نوشت: در دنیای علم روابط، تحقیقات زیادی در مورد نحوه ارتباط دو نفر انجام می شود که باعث رضایت آنها از رابطه شان می شود. یکی از مهارت های ارتباطی که در این مطالعه نشان داده شده است که مهم است، واکنش سریع به احساسات دیگران است. این را بر اساس تجربه یکی از داوطلبان زن که در آزمایش شرکت کرده است در نظر بگیرید:

«چند هفته پیش از موضوعی بسیار ناراحت بودم و به همین دلیل با همسرم در این مورد صحبت نکرده بودم. او از خانه دور بود و وقتی با من تماس گرفت نتوانستم جلوی گریه ام را بگیرم و به او گفتم که الان بیشتر از همیشه به او نیاز دارم… او با دقت گوش داد و افکارم را تایید کرد. او شرایط من را درک می کند. وقتی متوجه شدم که او به احساسات من اهمیت می دهد و آنها را درک می کند، خیلی راحت شدم.»

رفتار همسر این زن چیزی است که محققان آن را «واکنش سریع» می نامند. وقتی با کسی صحبت می کنید، به خصوص اگر یک موضوع شخصی را مطرح می کنید، و او طوری با شما رفتار می کند که احساس می کنید درک و تایید شده اید و نظر شما برای او مهم است، آن شخص به شما “سرعت” نشان داده است. . واکنش.» و به شکل دیگری پاسخ می دهد. در واقع، از نظر روانشناسی، این بهترین پاسخی است که کسی به شما نشان داده است.

پاسخ سریع در یک رابطه مهم است

تحقیقات نشان می دهد که داشتن توانایی “واکنش سریع” کیفیت زندگی ما را بهبود می بخشد. در واقع این مهارت نه تنها رابطه زن و شوهر را افزایش می‌دهد، بلکه باعث می‌شود رابطه بین افراد با آنها، والدین، جوانان و غریبه‌ها نیز افزایش یابد.

درک، اعتبارسنجی و مراقبت از دیگران در بسیاری از روابط ارزش زیادی در حفظ آن روابط دارد. در واقع، پاسخ سریع به افکار، احساسات و تجربیات دردناک دیگران زمانی که آنها آن احساسات را به ما می گویند، و همچنین درک و تأیید رنج و اندوه آنها، ایمان آنها را تا زمانی که احساس نزدیکی به ما کنند، القا می کند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، زمانی که افرادی که در تماس هستند، نسبت به احساس خطر یکدیگر واکنش مناسب و سریع نشان می دهند، فرهنگی مشابه آگاهی از امنیت روانی و آزادی بیان عاطفی بین آنها ایجاد می شود. این برای روابط طولانی مدت و سلامت شخصی مهم است.

جالب اینجاست که افرادی که می بینند شریک زندگی خود به قلبشان پاسخ می دهد، بلافاصله نسبت به رابطه خود احساس بهتری دارند تا جایی که این احساس مثبت بر سلامت جسمانی طولانی مدت آنها تأثیر می گذارد.

می‌توان گفت که این موفقیت از آنجا ناشی می‌شود که معمولاً شریک زندگی ما به ما کمک می‌کند تا با استفاده از مهارت‌های خود برای اقدام سریع و کارآمد، نگرانی‌هایمان را برطرف کنیم. افرادی که نمی توانند به خوبی عزیزان خود را درک کنند و مورد پذیرش قرار گیرند، نمی توانند استرس و اثرات منفی آن را بر بدن خود کنترل کنند. اضطراب مداوم در یک رابطه طولانی مدت به بدن فرد فشار وارد می کند و مثلاً او را دچار مشکلات خواب و بی خوابی شبانه می کند و به همین دلیل از نظر جسمی ضعیف و بیمار می شود.

مشکلی در رابطه ما وجود دارد

اغلب اوقات، علیرغم قصدمان، نمی‌توانیم به تجارب بد دیگران واکنش سریع و واضح نشان دهیم و بهتر عمل کنیم. ما باید این را مشکلی در روابطمان با دیگران بنامیم.

باید گفت در تمام روابط بین دو نفر، همه جنبه های رابطه باید از چند مرز عبور کند. به عنوان مثال، اگر فردی بخواهد سریع و متناسب با افکار و تجربیات شما عمل کند، ابتدا باید به افکار و احساسات خود شکل مناسبی بدهد و آنها را در قالب کلمات یا کلمات فیزیکی بیان کند و به شما عمل کند. طرف دیگر رابطه باید بتواند کلمات صدا و بدن را به وضوح بشنود، ببیند یا بشنود و در نهایت آنها را به درستی تفسیر کند. این فرآیند معمولاً تصادفی است، اما به هر حال، بخشی از معانی اصلی شخص سریع می‌تواند از بین برود یا به اشتباه تعبیر شود.

بنابراین، نشان دادن اینکه احساسات فرد را درک می کنید و در نظر می گیرید کافی نیست. شما باید اهداف خود را به طور دقیق بیان کنید تا ارتباط و ارتباط مناسب بین شما برقرار شود. اینجاست که دوستی، اعتماد و راحتی بین شما و تیمتان ایجاد می شود.

به همین دلیل است که محققان در اکثر دانشگاهیان اغلب بر واکنش‌های فوری تمرکز می‌کنند و یاد می‌گیرند که مردم چگونه به واکنش‌های دیگران واکنش سریع نشان می‌دهند.

نحوه درک ما از رابطه با کسی به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله اینکه در آن زمان چه احساسی داریم یا چه انتظاراتی از تعامل داریم. اگر از آن دسته افرادی باشیم که در انزوا زندگی می کنیم و از دیگران دور هستیم، ممکن است به دوستی و علاقه آنها شک کنیم. این عدم اطمینان، پاسخ سریع و مؤثر را برای دیگران سخت‌تر و سخت‌تر می‌کند.

از آنجایی که هر یک از ما شخصیت متفاوتی نسبت به قبل داریم، اولویت های فردی ما در درک عملکرد دیگران نسبت به خود متفاوت خواهد بود.

برخی از افراد متوجه می شوند که درد و ناراحتی آنها با در آغوش گرفتن تسکین می یابد. برخی شوخی و شوخی را دوست دارند و برخی دیگر بلافاصله از کارهای دیگران لذت می برند زیرا می توانند به راحتی صحبت کنند.

درست است که ما بر اساس شخصیت خود در نحوه برخورد با دیگران نیز متفاوت هستیم.

فورا چه باید کرد؟

اقدامات فوری ما باید این باشد که طرف مقابل احساس درک، پذیرش و علاقه ما نسبت به او داشته باشد. به عنوان مثال احساس خوب یکی از موثرترین رفتارهاست. در آن فرد مقابل شما احساس می کند که صدایش به وضوح شنیده می شود. در این نوع گوش دادن، با برقراری تماس چشمی، صحبت مناسب و تکان دادن سر به طرف مقابل نشان می دهید که با دقت به صحبت های او گوش می دهید. این یک روند سریع است.

افراد به ویژه زوج ها با داشتن توانایی «انجام سریع» می توانند تفاهم و در نتیجه دوستی بین خود را افزایش دهند.

منبع: psychologytoday

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا