عمومی

ایجاد «شهرک سیر همدان»؛ از سیرکاران انکار و از مسئولین اصرار – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه منطقه ای: استان همدان با 4 هزار و 400 هکتار کشت سیر، رتبه نخست تولید سیر خشک را در کشور دارد و نکته جالب اینجاست که سیر همدان نه تنها به صورت تازه، بلکه در فروشگاه ها نیز استفاده می شود. فهرستی از شرکت های دارویی و همچنین بهداشتی بوده و در صنایع تبدیلی و غذایی کاربرد دارد.

شهرک سیر همدان با در نظر گرفتن کیفیت سیر و میزان سیر در منطقه همدان و فرهنگ منطقه در این زمینه به صورت طرحی در سال ۱۳۹۸ ارائه شد. رئیس جهاد کشاورزی همدان از آغاز عملیات عمده شهر سیر همدان در سال 1400 خبر داد و گفت: شهرک ویژه سیر همدان بر اساس موضوع برنامه ریزی در زمینی به مساحت 30 هکتار ایجاد می شود.

پس از این ماجرا، مذاکرات برای ایجاد شهرک ویژه سیر همدان که در منطقه مریانج و بهار مطرح شده بود، به دلایل امنیتی انجام نشد و این طرح که دارای نقاط مثبت و منفی بود، بسته شد.

ایجاد

مکان دیگری برای ساخت شهر سر انتخاب شد

مدیرعامل سابق شرکت شهرک های صنعتی همدان در این خصوص به خبرنگار آنلاین گفت: برخی جاها متوجه شده اند که پروژه در حال انجام است و طرح مطالعاتی آن در حال انجام است.

محمدرضا بادامی با بیان اینکه در حال تلاش برای اجرای طرح تولید سیر در همدان هستیم، گفت: در حال حاضر به دنبال اجرای طرح تولید سیر هستیم. وی در پاسخ به اینکه «خوشه سیر ایجاد می شود یا شهرک سیر؟» گفت: تا زمانی که مکان درست مشخص نشود، نمی توانیم این موضوع را ارائه کنیم.

یکی از مشکلات پیش روی شهرک تخصصی سیر بحث محیط زیست و شیرابه های آن و موضوع دیگر شکایت سیرکاران سولانی به دلیل دوری شهرک از سولان بود.

زیرا طبق آمار بیش از 60 درصد سیر استان همدان در روستای «سولان» تولید می شود. روستایی که در بخش مرکزی شهرستان همدان در استان همدان قرار دارد و افراد زیادی در آن سورگوم می کارند و این گیاه برای بسیاری از مردان روستا شغل ایجاد کرده و مشاغل خانگی را از این طرف و حتی در زمان کشت آغاز کرده است. در کاشت، برداشت و برداشت از کارگران روستاهای اطراف استفاده می شود.

و طبق اعلام شورای اسلامی روستای سولان برای 4000 نفر شغل ایجاد شده و 20000 نفر در این منطقه مشغول به کار شده اند.

ایجاد

شهر سیر به ورود تجار در این زمینه اشاره دارد

رئیس شرکت تعاونی سیرکاران همدان سیر استان همدان در این خصوص در گفتگو با خبرنگار آنلاین گفت: سیره همدان در مورد شخصیت حرف های زیادی برای گفتن دارد.

حجت الله حیدریان درباره ایجاد شهرک در سیر همدان گفت: اگر شهرک ها یا گروه های دائمی برای سیر همدان ایجاد شود، آمادگی ورود دلالان را داریم.

وی گفت: در گذشته این روند باید توسط چند نفر پیگیری می شد. وی ادامه داد: طرح شکست خورده است. چرا که پول به جیب تاجران و دلالان می رود و در حال حاضر کشاورزان و سیر مجبورند سیر خود را با قیمت پایین به این افراد بفروشند.

رئیس شرکت تعاونی سیرکاران همدان شهرستان همدان با انتقاد از این طرح خواستار بررسی شد و گفت: هزینه رانندگی رئیس تا شهرک از دیگر مواردی است که سرکاران را با مشکل مواجه می کند.

تا زمانی که سیر همدان بدون بسته بندی، لیبل و سورت مناسب و بدون برچسب به کشورهای دیگر صادر می شود، نمی توان از آن سود خوبی را انتظار داشت. اما ورود پنیر همدان در تهیه آن نباید باعث کاهش درآمد کشاورزان شود و مانع از ادامه فعالیت آنها شود.

اگرچه Sir Settlement باید شامل یک طرح مطالعاتی در مورد انتخاب مکان، بحث های زیست محیطی و امنیتی و غیره باشد. این نیاز به برخی مهارت ها و مکان ارزیابی فرهنگ دارد. بهترین راه برای بهبود شادی کشاورزان چیست و بهترین راه برای کمک به کشاورزان چیست؟

دکمه بازگشت به بالا