عمومی

این کار، ساده نیست! – اخبار ایران من

آنها کار خود را به عنوان یک مهارت منحصر به فرد می بینند. هنر که معجزه طعم و عطر است معجونی را برای تازه بودن آماده می کند تا حس خوبی به مردم بدهد.

ساعت ها پشت دستگاه می ایستد و انواع قهوه سرو می کند. به همین دلیل به آنها باریستا می گویند. “باریستا” یک کلمه ایتالیایی به معنای بارمن است. شخصی که معمولا در کافی شاپ کار می کند و انواع نوشیدنی های قهوه را ارائه می دهد. قهوه‌فروش‌ها از این عنوان برای توصیف فردی که قهوه درست می‌کند و از دستگاه اسپرسوساز استفاده می‌کند، استفاده می‌کنند.

اول مارس روز جهانی باریستا است که اغلب در کشورهای مختلف از جمله استرالیا جشن گرفته می شود. روز باریستا برای اولین بار در سال 2019 برای قدردانی از تیم باریستا برگزار شد. در این بین پیگیر بحث های این دو باریستا هستیم.

وی ادامه داد: متأسفانه تعداد باریستاهای باتجربه زیاد نیست، زیرا هر باریستایی پس از فارغ التحصیلی خود را متخصص می داند و زمانی کار می کند که نتوان به این حرفه به عنوان یک ماشین نگاه کرد و باید به آن علاقه داشت، امروزه دستگاه های زیادی وجود دارد. کسانی که قهوه معمولی درست می کنند، اما نمی توانند ایده های خوبی را که باریستا با قهوه خانگی به مشتری ارائه می دهد، به طور کامل بیان کنند. «اکثر باریستاهای با تجربه به رستوران های دیگر می روند یا کل کلاس را ترک می کنند.» هفت سال است که با قهوه سروکار دارد.

به گفته وی، باریستاهای خوبی که در کلاس درس کار می کنند معمولاً برای 8 ساعت در روز حقوق ماهیانه بین 5 تا 6 میلیون تن دریافت می کنند: «اگرچه معتقدم باید بیشتر از این درآمد داشته باشند، اما به دلیل هزینه بالای کافه، معمولاً صاحب کافه بیشتر از این نمی تواند بپردازد.

چغانی که مدتی باریستا بوده و اکنون دو کافه دارد، به اخبار ایران من گفت: قهوه استانداردهای خود را دارد، اما این اصول به هیچ جا نمی خورد. صاحب کافه ممکن است تصمیم بگیرد که چگونه قهوه را بفروشد. به عنوان مثال، برخی از رستوران ها قهوه را به مرور زمان بر اساس تایید قهوه مشتریان خود می فروشند. سروو همش قهوه باریستا خوب نیست.

او می گوید: «مراقبت از کافه کار خاصی است، از باریستا گرفته تا جاهای دیگر. کار در کافه، مانند بسیاری از فعالیت های دیگر، دارای اشکالاتی است، اما ساده به نظر می رسد. بسیاری از مردم فکر می کنند که می توانند در آموزش باریستا شوند. رستوران ها اغلب برای باریستاها گران تر از هر چیز دیگری هستند. این روزها تعداد بربرها زیاد شده است و وقتی در یک کافه برای کار تبلیغ می کنید، افراد بیشتری به باریستا می آیند، اما تعداد کمی از آنها کار در سالن را سخت می بینند زیرا فکر می کنند به باریستا احترام می گذارند.

چگانه، قهوه لاته را پرطرفدارترین قهوه در کافه‌های کار می‌داند: یک پروتئین سنتی شیر است. به همین دلیل است که ما به مشتریان خود توضیح می دهیم که آیا می خواهند نوع دیگری از قهوه داغ را انتخاب کنند. به نظر من همه افرادی که در کافه کار می کنند باید حساب کاربری کاملی از مشتریان خود داشته باشند. بسیاری از مشتریان ما هر روز برای بازدید به کافه می آیند.

آرشام بادبره هفت سال است که باریستا است و به دلیل آموزش های خارجی هر شش ماه یک بار تغییر شغل می دهد. او در مسابقات زیادی شرکت کرده و اکنون خود را برای این حرفه آموزش می‌دهد و می‌گوید: «هر سال یک مسابقه باریستا در دنیا برگزار می‌شود، اما وقتی ویروس کرونا شیوع پیدا می‌کند، مسابقه دو سال طول نمی‌کشد. رقابت باریستا در ایران اغلب شدید است و برگزارکنندگان اغلب قهوه و این نوع تجهیزات را در خود جای می دهند. تعداد کل شرکت کنندگان در مسابقات ایران بین 40 تا 70 نفر است و در آخرین مسابقه که حدود دو ماه پیش برگزار شد، حدود 150 نفر شرکت کردند.

او توضیح می دهد که باریستا یک مهارت است: “بسیاری از مردم با دیدن آموزش در یوتیوب و امید به کسب درآمد بیشتر خود را باریستا می دانند. بسیاری از قهوه سازها در رستوران ها موجود نیستند زیرا افراد با تجربه کمتر به راه اندازی یک کافه فکر می کنند. ناامید کننده ترین قسمت آن در رستوران ها موجود نیست. از کار باریستا، بی تفاوتی آن است، «که معمولاً حقوق کمی را در بر می گیرد.» میانگین حقوق یک باریستای تازه کار حدود 2.5 و نیم تن و میانگین دستمزد یک باریستا حدود 6 میلیون تن است که با توجه به مقدار کمی است. وضعیت فعلی. “

بادبره دو سال است که دوره های مختلف باریستا را برگزار می کند. بسیاری او را حرفه ای می گیرند و سپس ادامه می دهند. معمولاً 10 درصد از شاگردان او پس از فارغ التحصیلی نقل مکان می کنند. برخی از مشتریان آن باریستایی هستند که برای پالایش در این کلاس ها شرکت می کنند و برخی از صفر شروع می کنند که توسط بادبارا برای کار در رستوران های مختلف آموزش دیده اند. جوانترین مشتری که در این دوره شرکت کرده 13 سال و مسن ترین مراجعه کننده 40 سال سن داشته است.

به گفته وی سه باریستای 13 ساله با استعداد سه ماه پیش به این مسابقات آمدند.

این باریستا می‌گوید: «مدیران کافه‌ها معمولاً باید هر چند ماه یکبار اطلاعات باریستای خود را تغییر دهند و پولی را پرداخت کنند، اما معمولا آرایشگران خودشان درست می‌کنند و پول را در جیب خود می‌پردازند. زمان‌های فرآوری در مراحل مختلفی است و شامل طعم، دانه‌بندی، فرآوری و تولید قهوه می‌شود.

بادبر همچنین به بدرفتاری با باریستاها و مشتریان دیگر اشاره می کند: یک بار برای انجام کاری در سالن قدم می زدم که مشتری با من تماس گرفت و گفت: تا کی می توانی منتظر ماشین من باشی؟ همسرش بلافاصله جواب داد: «عزیز، این بنده خدا اهل شهر نیست، یک باریستا است».

او عاشق نقاشی قهوه لاته زیباست و از قدیمی ترین طرح ها استفاده می کند: «نقاشی لاته حدود 80 سال پیش از ایتالیا به ایران صادر شد و باید کارهای بیشتری انجام شود.

باریستا در توضیح تاریخچه قهوه می گوید: اولین نژاد قهوه در اتیوپی 1200 سال پیش شناخته شد که دو قرن بعد به عربستان سعودی، یونان و ترکیه حمله کرد و به هر کشوری دستور پخت غذا را داد. سپس به ایران آمد. به عنوان مثال، روند تهیه قهوه «دال» همچنان مانند گذشته ادامه دارد».

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا