عمومی

ایوانی که نقش‌هایش، قصه دارد!

در دهمین سالگرد سال جاری (14 خردادماه) مصادف با میلاد باسعادت امام رواف، امام رضا و خواهر گرامی خواهر معصومش سلام الله علیها، توفیق یار التحیه و الصنعا را نگاه می کنند. مشهد مقدس روزها و دقایق زیبایی را در جوار بارگاه فرشتگان نگهبان آن حضرت سپری می کند و در فضایی بهشتی که بی شک لحظه ای از حیات بشری محسوب می شود، از برکات معنوی بارگاه بهره مند می شوم.

بالکنی که نقشه هایش قصه گو است!

در چنین مواقعی کوشیده ام که از همه جا و در رواق بالای مبارکه این معبد آسمانی روی زمین را زیارت کنم و به جای نماز در آن، به معبد بروم و گاه در برنامه زیبای قرآن شرکت کنم. شرکت در مراسم تعویض چهار دیگ اطراف چهار ستون فوقانی معبد مقدس و نیز توفیق رفتن به خاک یاقوت و شستشوی حرم.

بالکنی که نقشه هایش قصه گو است!

همچنین در این سفرها سعی کردند با شخصیت علمی و بزرگان حوزه آشنا شوند که بدون شک در این جلسات از سخنان و توصیه های ایشان به خوبی استفاده کرده ام و پس از بازدید از ایشان این را خواهم گرفت. دادگاه. ، به گفته وی، دین بسیار گران است. دست ها >

بالکنی که نقشه هایش قصه گو است!

لذا در این مورد ابتدا به دیدار آیت الله سید حسن مرتضوی شاهرودی، مجتهد، فقیه، فقیه و مدرس خارج از حوزه علمیه نجف اشرف و خراسان و همچنین یکی از اعضای شورای عالی حوزه علمیه خراسان و درک الساعه دویدم. از حضور پرمهر او وی همچنین به ذکر خاطره ای از مرحوم پدرم شهید آیت الله حاج شیخ احمد انصاری پرداخت و برای شهید از درگاه خداوند متعال طلب درجات کرد.

بالکنی که نقشه هایش قصه گو است!

آنها کارهای پست را می دانستند و سؤال می کردند و در پایان تسبیح ضریح مطهر حسین را به آنها دادم.

بالکنی که نقشه هایش قصه گو است!

سپس به مؤسسه علمی تحقیقاتی (کلامانا) که توسط فرزند و نوه حضرت آیت الله مرتضوی در مشهد مقدس تأسیس شده است، مشرف شوید و به مطالعه باشکوهی در کلام و معارف اهل بیت (ع) و … بپردازید. ساعتی را در این راه سپری کنید و با بزرگان دینی آشنا شوید و از نمایشگاه های بزرگان اسلامی همچون مرحوم آیت الله محمد جواد مغنیه، سید هبوالدین شهرستانی، سید ابوالعلم بازدید کنید. -حسن رفیعی قزوینی، شیخ محمدرضا جعفری، لطف الله صافی گلپایگانی، شیخ طوسی، مرحوم مجلسی و من و با علاقه و تشویق بسیاری از این مشاهیر را که بر دیوار پژوهشگاه آویخته بود، کشیدیم. از این عزیزان به حضور در این حرم افتخار می کردم.

بالکنی که نقشه هایش قصه گو است!

ایشان در پی زیارت سه روزه بارگاه امام رواف، توانستند با غلامان و مردم کشور دیدار و ملاقات کنند و همچنین مکان دیگری به نام آیت الله سید محمدعلی شیرازی را اضافه کنند و ساعتی را در مورد خیر و صلاح اهل بیت خود صحبت کنند. امیرالمومنین در جمع جمعی از علما حضور داشتند و مانند همیشه مورد استقبال و محبت و احترام این بزرگوار و بازماندگان مرحوم آیت الله العظمی سید عبدالله شیرازی قرار گرفتم.

بالکنی که نقشه هایش قصه گو است!

یکی از فعالیت های اتحاد، برخورد با علمای دین و فرهنگ ایران و عراق بوده و بوده که بر اهمیت این وجود می افزاید! همزمان با کشف آیات تهرانی، فاضل کدکنی، غروی، صادقی و تنی چند از علما و روحانیون حوزه علمیه نجف اشرف به ویژه با آیت الله زاده فیاض دیدار کردند.

بالکنی که نقشه هایش قصه گو است!

وی سپس از معابر سید محمد باقر مصباح و سید محمدرضا مصباح بازدید کرد و بر مزار مرحوم پدرشان، نماینده و وکیل آیت الله حکیم و دیگر مقامات و اسرار شیعیان زیارت کرد.

بالکنی که نقشه هایش قصه گو است!

از آنجایی که همیشه سعی می‌کنم کارنامه طراحی باستانی سایت ورود یا خروج از ملکوت‌های بهشتی و صحن‌های ائمه اطهار را که قبرستان‌های روی زمین به شمار می‌آیند گوش کنم، سفر زیبا و واضح نوشته شد. نقاشی روی کاشی های ایوان خانه، در صحن قدیم یا رستگاری، نظرم را جلب کرد و آن را نقاشی کردم و یادآور اتفاق هیجان انگیزی بود که مامون در خدمت حضرت حمید بود. ابن مهران در مورد مامون امام رضا (ع) را قربانی دشنام و سحر دانسته است.

بالکنی که نقشه هایش قصه گو است!

بر پیشانی ایوان داخلی خانه حلبی در بارگاه عتیق یا رضوی دو نقش شیر و مرد نقش بسته است.
در نقاشی مردی با ریش و سبیل بلند، سر تراشیده و ردای سفید بر زمین افتاده و دو شیر بر او حکومت می کنند. یک شیر سرش را در دهان گرفت و شیر دیگری پشت و پهلوی مرد را درید. چشم و دهان مرد از ترس باز است.

تاریخچه این رویداد به شرح زیر است:
بعد از نماز باران در مرو توسط حضرت رضا ع و بارانی که بلافاصله در تابستان بارید! محبوبیت امام را در بین مردم زیاد کرد و مامون سعی کرد در اتحاد، عظمت و عزت امام را زیر پا بگذارد!
بدین ترتیب مردی به نام حمید بن مهران در راهپیمایی که با صدای مأمون برگزار شد، امام گستاخ و جادوگر را تقبیح کرد و درخواست معجزه کرد تا شیرهای پنجره را زنده کند و بخورد.

بالکنی که نقشه هایش قصه گو است!

امام فوراً به کار شیرهای پرده پشت مأمون اشاره کرد و فرمود: این ملعون را ببلع. در همان حال، تصاویر به صورت دو شیر زنده ظاهر شد و او را بلعید، به طوری که ذره ای زیر بدنش باقی نماند و خونریزی از بدن کثیفش باقی نماند و با اشاره به حضرت، دوباره به جای خود بازگشتند.

مأمون که از این ماجرا وحشت کرده بود گفت: الحمدلله که خداوند ما را از شر حمید بن مهران نجات داده است! سپس فرمود:
یابن رسول الله; خلافت از آن تو است ای رسول خدا و پس از آن تو شایسته ای. اگه بخوای الان میتونم تنهات بذارم حضرت فرمود: اگر طالب خلافت بودم، به تو مهلت نمی دادم. اما خداوند به من دستور داده است که تو را تنها بگذارم.

بر پیشانی ساختمانی از آهن راه راه در صحن النجاه، کتیبه «الله نور السموات و الارض…» اثر حسین شهید مشهدی در سال 1260 و بازسازی ایوان در زمان محمدشاه قاجار پس از آن به تصویر کشیده شده است. در نگارش این مطلب، رونوشت باریکی از آیات سوره مبارکه مزمل با خط ثلث سفید بر پایه لاجوردی دور بالکن و قسمتی از آن بر پیشانی که آن نیز اثر محمدحسین شهید مشهدی است، وجود دارد.
در پایین کتیبه، در بالای ایوان، سمت راست کتیبه «سعی زارع خاک علی قباد بیگ چله ایشیک آغاسی» و در سمت چپ «امل محمدتقی کاشیپیز 1261 ه.

بالکنی که نقشه هایش قصه گو است!

شایان ذکر است نقاره خانه یکی از معابد مهم و شناخته شده حرم امام رضا (ع) است که در آن عناصر تزئینی معماری اسلامی مانند کاشی کاری، مقرنس کاری و خوشنویسی به چشم می خورد.
تهیه، اجرا و استفاده از هنرهای زیبا و مصالح در معماری ایوان معبد و نیز عناصر تزیینی ذکر شده در بنا، کار خاصی را در معبد مقدس به دنبال داشته است. این را دوست دارم
ایوان کاخ از آثار زمان شاه عباس اول صفوی است که در شرق بارگاه انقلاب یا بارگاهی باستانی یا باستانی قرار دارد. ایوان 26 متر ارتفاع، 1.5 متر عرض و 18/20 ارتفاع دارد و از زمان قاجار به دلیل بازسازی بنای فوق به این نام معروف شده است.

بالکنی که نقشه هایش قصه گو است!

ایوان کاخ اثری هنری است که یکی از نمونه های بسیار چشمگیر در حرم مطهر امام رضا (ع) است، زیرا تنها نمونه لاستیک ها و کتیبه هایی در وصف واقعه و معجزه آن حضرت و غیره به شمار می رود. نقشه هایی در حرم مطهر که بسیاری از آنها جزء نمادین بوده و تنها شاهد کار و نگارش داستان و واقعه بارگاه رضوی در این مکان هستیم.

*عضو محترم ستاد عتبه عراق وعضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران

بالکنی که نقشه هایش قصه گو است!

دکمه بازگشت به بالا