عمومی

باران تابستانی چگونه به سیل منجر می‌شود؟

هوای گرم آب بیشتری را در خود نگه می دارد. به عنوان مثال، اغلب در تابستان بسیار مرطوب است. وقتی قطرات زیادی دور هم جمع می شوند، آنها را به صورت ابر می بینیم. اگر ابرها به اندازه کافی بزرگ باشند و دارای قطرات آب کافی باشند، قطرات با هم برخورد کرده و قطرات بزرگتری را تشکیل می دهند. همانطور که قطرات سنگین تر می شوند، به دلیل گرانش سقوط می کنند و باران می بارد.

قطرات باران کوچکتر از یک سانتی متر هستند. ارتفاع قطرات باران از 0.0254 سانتی متر تا 0.635 سانتی متر متغیر است.

قطره های باران با چه سرعتی می بارند؟ بدون در نظر گرفتن باران ناشی از باد، قطرات باران با سرعتی بین 3 تا 8 متر در ثانیه در هوای ساکن می‌بارند. سرعت به اندازه قطره باران بستگی دارد

آب سیل

سیل عبارت است از طغیان آب در زمین های معمولی خشک. سیل می تواند در هنگام باران های شدید، موج های جزر و مدی، ذوب سریع برف، سدها یا موج شکن ها رخ دهد. سیل ممکن است با کمتر از چند سانتی متر آب رخ دهد یا ساختمان ها را تا سقف زیر آب برود. سیل می تواند در عرض چند دقیقه یا در طی یک دوره زمانی رخ دهد و می تواند روزها، هفته ها یا بیشتر طول بکشد. سیل ها شایع ترین و رایج ترین بلایای طبیعی مرتبط با آب و هوا هستند.

آب سیل این خطرناک ترین نوع سیل است زیرا قدرت مخرب یک سیل را با سرعتی باورنکردنی ترکیب می کند. سیل زمانی اتفاق می افتد که بارندگی شدید از توانایی خاک برای جذب باران فراتر رود. همچنین زمانی اتفاق می‌افتد که آب رودخانه‌ها یا نهرها اغلب خشک را پر می‌کند یا به اندازه‌ای آب جمع‌آوری می‌کند که رودخانه‌ها از کناره‌هایشان سرریز می‌کنند و باعث می‌شود که آب در مدت زمان کوتاهی به سرعت بالا بیاید. آنها را می توان در عرض چند دقیقه پس از باران تولید کرد و زمان در دسترس برای هشدار و محافظت از مردم را کاهش می دهد.

مناطق پرجمعیت در معرض خطر سیل هستند. ساخت ساختمان ها، بزرگراه ها، جاده ها و پارکینگ ها با کاهش میزان بارندگی که توسط خاک جذب می شود، خطر سیل را افزایش می دهد. این فشار احتمال سیل را افزایش می دهد.

گاهی اوقات، رودخانه ها در زیر زمین از میان شهرها و شهرک ها عبور می کنند. در باران‌های شدید، کانال‌ها می‌توانند توسط آوار مسدود شوند و خیابان‌ها و ساختمان‌های مجاور را سیل کنند. مکان های کم ارتفاع مانند زیرگذرها، پارکینگ های زیرزمینی، زیرزمین ها و زیرگذرها می توانند تله های مرگبار باشند.. چنین برداشت آب در سیل مرداد 1401 در شهر یزد صورت گرفت. مناطق نزدیک رودخانه ها در معرض سیل هستند. همچنین به عنوان ستون های سیلاب شناخته می شود، آنها اغلب در کنار ساحل رودخانه ها ساخته می شوند و برای جلوگیری از سیلاب در مناطق اطراف استفاده می شوند.

شکست سد می تواند باعث سیل ناگهانی در پایین دست شود.

کوه ها و پشته های شیب دار سیلابی را آزاد می کنند که باعث بالا آمدن سریع رودخانه ها می شود. سنگ ها و خاک ها و خاک های کم عمق اجازه نفوذ آب زیادی به زمین را نمی دهند. خاک پر شده نیز می تواند باعث سیل شود. اگر رعد و برق در منطقه باشد، کمپینگ یا تفریح ​​در نزدیکی نهرها یا رودخانه ها می تواند خطرناک باشد. رودخانه ای با عمق تنها 20 سانتی متر در مناطق کوهستانی در صورتی که طوفان در همان منطقه برای مدت طولانی ادامه یابد، در کمتر از یک ساعت می تواند به رودخانه ای بسیار عمیق تبدیل شود. گاهی اوقات رعد و برق هایی که باران شدید می بارد می توانند در قسمت بالایی منطقه آسیب دیده رخ دهند که تشخیص خطر را دشوار می کند..

بارندگی شدید در زمین های خشک می تواند باعث سیل شود. بارندگی های دیدنی می تواند در قسمت بالایی دره رخ دهد. آب‌های سیل می‌توانند زباله‌هایی را که به سرعت حرکت می‌کنند و زندگی را تهدید می‌کنند حمل کنند..

آب شدن یخ و برف می تواند باعث سیل شود. برف عمیق تر باعث افزایش رواناب از برف می شود. باران بهاری که بالای برف می بارد می تواند باعث سیل ناگهانی شود. ذوب برف همچنین می تواند باعث سیلاب های ناگهانی به دلیل یخ زدگی نهرها و رودخانه ها شود. ذوب شدن برف و/یا باران گرم که از رودخانه ها جاری می شود می تواند یخ را بلند کرده و تجزیه کند و باعث ایجاد یخ بر روی پل ها یا سازه های دیگر شود. این باعث می شود که آب از پشت یخ به سرعت بالا بیاید. اگر آب به طور ناگهانی رها شود، ممکن است سیل در پایین دست رخ دهد.

باران های تابستانی چگونه باعث سیل می شوند؟

هنگامی که باران به زمین می رسد، مشکلات جدی در پیش بینی اینکه چه اتفاقی برای همه آب می افتد وجود دارد. خارج از طوفان یک ساعته، مقدار آبی که از طریق نفوذ توسط خاک جذب می شود و مقداری که از سطح به سمت نهرها و زهکش ها می رود، تغییر می کند. سیستم های طبیعی (و ساخته دست بشر) همچنین می توانند به شدت بارندگی “عادی” پاسخ دهند. در طول باران های شدید، شبیه سازی آنچه در آب اتفاق می افتد بسیار دشوار است. خاک در صورت غوطه ور شدن به سرعت آب را جذب نمی کند و عوامل دیگری مانند رطوبت خاک مهم هستند. بنابراین در شهرها سطوح آسفالت و بتنی منجر به سرعت بالا می شود که در مناطق کم ارتفاع منجر به سرعت بالا می شود. در زیر پل راه آهن، زمانی که جاده زیر آب می رود، تنها ده دقیقه طول می کشد تا آب جمع شود و از ظرفیت کانال فراتر رود. در مناطق روستایی، موانع طبیعی مانند درختان وجود دارد، اما باران های شدید می تواند باعث بالا آمدن بیش از حد رودخانه ها شود و باعث طغیان رودخانه ها مانند دشت های سیلابی شود، زیرا رودخانه قادر به زهکشی نیست..

با بارش باران تنها از چند دقیقه تا چند ساعت، سیلاب‌های ناگهانی نیز چند ساعت طول می‌کشد تا کانال‌های طبیعی (رودخانه‌ها) یا مصنوعی (کلورت‌ها) آب را به پایین دست منتقل کنند. با این حال، سرعت سیل اغلب می تواند عواقب جدی به دلیل عدم هشدار یا سرعت و حجم آب داشته باشد. در زمستان شاهد سیل هستیم. فرآیندهای همرفتی که بر بارندگی ساعتی در تابستان غالب هستند، توسط تابش خورشیدی دریافتی هدایت می شوند که در تابستان گرم است. چنین فرآیندهایی باعث “باران تابستان” می شود که چند ساعت یا گاهی چند دقیقه طول می کشد.

باران موسمی چیست؟

بادهای موسمی یک باد فصلی است که جهت بین تابستان و زمستان را به ویژه در آسیا معکوس می کند و معمولاً باران زیادی به همراه دارد. در تابستان، ناحیه پرفشار بالای اقیانوس هند و ناحیه کم فشار بالای آسیا است. جریان های جوی از دریاهای آزاد در ارتفاعات کم به سمت قاره حرکت می کنند و هوای مرطوب را به جنوب آسیا می آورند و باعث باران های شدید و سیل می شوند. در زمستان، این حالت معکوس می شود و هوا از هیمالیا و جنوب هند به اقیانوس جریان می یابد. بادهای موسمی نیمه گرمسیری در مناطق گرمسیری آفریقا، شمال استرالیا و جنوب غربی ایالات متحده رخ می دهد.

باران های تابستانی چگونه باعث سیل می شوند؟

خطر سیل در تابستان افزایش می یابد. چرا سیل در تابستان اتفاق می افتد؟

سیل می تواند ناشی از بارندگی های طولانی و شدید در مدت زمان کوتاه باشد یا در اثر ذوب برف همراه با باران در زمستان و اوایل بهار..

زمانی که خورشید در تابستان روشن و داغ است، نسبت به سایر فصول، آب بیشتری تبخیر و رطوبت بیشتری دارد.. به همین دلیل، خطر بارندگی شدید در اوج یا پایان تابستان وجود دارد که می تواند باعث سیل شود..
در تابستان، باد منجر به طوفان می شود و رعد و برق دلیل آن است. در تابستان بیشترین فشار روی زمین است. طوفان های آهسته می توانند مناطق مرتفع را مرطوب کنند و باعث سیل ناگهانی شوند.. باران های شدید باعث سیل و مرگ در اروپای غربی شد – به عنوان مثال در ژوئیه 1401.

با گرم شدن اتمسفر، رطوبت بیشتری در خود نگه می دارد که به معنای بارش باران بیشتر در هنگام طوفان است و خطر سیل را افزایش می دهد..

با افزایش گرمایش جهانی، فراوانی یا تکرار رویدادهای شدید آب و هوایی، خشکسالی و سیل افزایش می یابد. این رویدادهای شدید آب و هوایی می تواند به طور قابل توجهی بر بخش هایی مانند سلامت، حمل و نقل، کشاورزی و انرژی تأثیر بگذارد..

گرم شدن کره زمین

گزارش ویژه هیئت بین دولتی تغییرات اقلیمی لزوم کاهش گرمایش زمین به 1.5 درجه سانتیگراد را نشان می دهد. گرمایش جهانی ناشی از انسان قبلاً باعث تغییرات آب و هوایی مختلفی شده است. روند شدت و تغییرپذیری تغییرات در طول زمان و حدود 0.5 درجه سانتیگراد گرمایش زمین شناسایی شده است. این تغییرات شامل افزایش دمای خشکی و دریاها و موج گرمای مداوم در بسیاری از نقاط خشکی است. علاوه بر این، گرم شدن زمین ناشی از فعالیت های انسانی منجر به افزایش فراوانی، شدت و/یا حجم باران های شدید در سراسر جهان شده است..

تغییر آب و هوا در چندین منطقه حتی با گرم شدن زمین 1.5 درجه سانتیگراد در مقایسه با سطوح پیش از صنعتی شدن، از جمله دماهای بالاتر در بسیاری از مناطق، افزایش بارندگی، انرژی و/یا بارش، قطعی است.

*عضو فرهنگستان علوم ایران

دکمه بازگشت به بالا