عمومی

با سندرم «انفجار سر» آشنا شوید

IHS یک اختلال خواب است که باعث می شود فرد هنگام به خواب رفتن یا بیدار شدن صداهای بلندی را بشنود که ممکن است دیگران نشنوند.

به گزارش اخبار ایران من مربا او نوشت: «وقتی کسی نام «سندرم انفجار سر» را می‌شنود فکر می‌کند که باید یک وضعیت بسیار دردناک باشد، اما انفجار سر یا EHS اصلاً دردناک نیست. اگرچه می تواند بسیار خسته کننده باشد. IHS یک اختلال خواب است که باعث می شود فرد هنگام به خواب رفتن یا بیدار شدن صداهای بلندی را بشنود که ممکن است دیگران نشنوند. افراد مبتلا به این بیماری گزارش داده اند که صدای رعد و برق، شلیک گلوله، تصادف یا سایر صداهای بلند و آزاردهنده را شنیده اند.

برخی از افراد چراغ های چشمک زن را می بینند یا درد عضلانی را احساس می کنند. تعریق شبانه، تپش قلب و تنگی نفس هنگام بیدار شدن از خواب برخی از علائم این بیماری هستند. مدت زمان نویز معمولاً بسیار کوتاه است و برنامه مشخصی دارد. سندرم سردرد انفجاری نوعی پاراسومنیا است. پدیده های رایج، مانند صحبت کردن در خواب یا راه رفتن در خواب، دو نمونه دیگر از پاراسومنیا هستند. EHS می تواند خواب را مختل کند و باعث اضطراب شود. محققان مدت‌ها بر این باور بودند که سردرد عمدتاً در افراد مسن به‌ویژه زنان بالای 50 سال رخ می‌دهد، اما مطالعات اخیر نشان می‌دهد که EHS شایع‌تر از آنچه قبلا تصور می‌شد است.

علل سندرم سردرد انفجاری

مانند بسیاری از پاراسومنیاها، علت IHS به خوبی شناخته نشده است. با این حال، دلایل زیر ممکن است دلیل این اتفاق باشد:

افسردگی و اضطراب

باز شدن بیش از حد سلول های عصبی به دلیل عدم تعادل کلسیم

هاله قبل از میگرن

آسیب یا سایر مشکلات گوش داخلی

آسیب مغزی در هنگام گذار به خواب

ریز تشنج در نورون های حسی در مغز در لوب تمپورال

مصرف داروهای ضد افسردگی و اضطراب

سندرم انفجار سر چگونه درمان می شود؟

روانشناس یا روانپزشکی که در زمینه اختلالات خواب تخصص دارد، اغلب این اختلال را با استفاده از روان درمانی و دارو درمان می کند. اگر پزشک شما بتواند علل بیماری را شناسایی کند، می توانید با تغییر عادات خود از این محرک ها جلوگیری کنید. به عنوان مثال، اگر علائم زمانی ظاهر می شوند که خسته هستید، مطمئن شوید که هفت تا نه ساعت می خوابید. اگر استرس باعث EHS شما می شود، مدیتیشن، یوگا، تنفس عمیق یا حمام آرامش بخش را قبل از خواب امتحان کنید. در بیشتر موارد، سردرد یک وضعیت آزاردهنده اما بی ضرر است. با کمک صحیح و خود تشخیصی می توانید مشکل را به طور کامل حل کنید.

منبع: ba-bamail.com”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا