عمومی

بعد از سیلاب؛ هشدار به مردم و مسئولان

لطف خدا اگر رسیدگی و برنامه ریزی نشود باران تبدیل به سیل می شود و سیل بعداً به بلایای زیادی تبدیل می شود؟ متأسفانه عدم برنامه ریزی برای بارندگی های امسال و تاخیر در اعلام آغاز بارش باران های موسمی امسال منجر به وقوع سیل در کشور شد که منجر به تلفات جانی و خسارات هنگفتی به اقتصاد و مردم این ایالت شد. توسط مردم با دنیا انجام شد! این ماهیت مشکلات پیش آمده است. اما مشکل سیلاب غیرقابل کنترل به این موارد محدود نمی شود، به زودی در چند روز آینده تا چند ماه آینده با تحلیل تدریجی این مناطق در شهرها و روستاها شاهد مشکلات عدیده ای از جمله ریزش ناگهانی شهرها خواهیم بود. و مناطق روستایی، جاده ها و غیره ما خواهیم بود

برای ساختمان ها و تاسیسات شهری و روستایی مشکلاتی ایجاد خواهد شد. سکونت خانه به خانه، ریزش دیوار و حتی رها شدن ساختمان ها پس از سیل بسیار رایج است.

پس از سیل؛  هشدار به مردم و مسئولین

امیدوارم مواردی از این دست به محض مشاهده توسط مالکان از طریق آنها به اطلاع مسئولان استانی برسد تا با استفاده از تیم های فنی رسیدگی مناسب توسط دستگاه های استانی انجام شود. این کار توسط فرمانداری ها به صورت رایگان انجام می شود و با توجه به حضور افراد ماهر در محلات، بهتر است استحکام ساختمان ها با این عوامل بررسی شود نه با آتش نشانی. آتش نشانان قانوناً مسئولیت مدیریت آتش سوزی را بر عهده دارند و تعیین استحکام ساختمان نباید توسط این عزیزان انجام شود که متأسفانه اغلب با افرادی که با این روش آشنایی ندارند و آتش زدن را بلد نیستند شاهد این امر هستیم!

می خواستم به مسئولان و مقامات محترم هشدار دهم که این موضوع در آینده مانند این کشور به یک فاجعه ملی تبدیل شود که در آینده منجر به یک فاجعه ملی خواهد شد. نوعی اخطار و اطلاع رسانی به موقع انشالله!؟

پس از سیل؛  هشدار به مردم و بزرگسالان

پس از سیل؛  هشدار به مردم و مسئولین

* استاد نمونه کشور در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران، بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران در ایران و مؤسس انجمن زبدگان شهر در کشور.

دکمه بازگشت به بالا