عمومی

تنوع پوشش اسلامی را بپذیریم/حجاب امری تعبدی، زیبا و دوست‌داشتنی است

در واقع اگر حدود حجاب در قرآن رعایت شود، حجاب کافی است و حجاب نیست. این ایده من است! اسلام از آداب و رسوم و ترکیب اجباری منافع چیزی نگفته است! حال چرا باید دایره حجاب را محدود کنیم تا افراد کمتری وارد آن شوند؟

ایسناپلاس – لیلا شکیب آنلاین: تنوع پوشش اسلامی همواره یکی از دغدغه های نسل جدید فعالان حوزه حجاب و عفاف بوده است. ایجاد لباس و حجابی که با رعایت طهارت و حجاب مورد علاقه نسل جدید و مردمی است که امروز به دنبال چیزی متفاوت هستند و در انتخاب لباس مناسب و زیبا برای رفتن به روستا خواسته های خود را در نظر می گیرند. موضوعی که بعضاً جنجال به پا می کرد. سال ها پیش که چادرهای مدل وارد بازار پوشاک اسلامی شد، با نگهبانان تیزبین دیگران به ویژه گروه های سنتی و قدیمی مواجه شدند. اما طولی نکشید که چادرها به دلیل سهولت استفاده و راحتی جای خود را به روی زنان به خصوص نسل جدید باز کردند و در بین آنها محبوب شدند و آن را بسیار جالب کرد. زنان برای پوشیدن این افتخارات در ملاء عام.

تنوع طرح لباس اسلامی همواره یکی از گاوهای گروه محجبه در جوامع مردم ایران بوده است. گروهی که می خواستند لباس های زیبا و متفاوت بپوشند و حجابی زیبا و جدید را به دختران جوان خود نشان دهند، اما با اندک گزینه های موجود در بازار با مشکلات بزرگی مواجه شدند و حتی در بیشتر موارد نسل جدید پوشش متواضعانه را رد می کردند. به رنگ های مختلف و زیبا رفت.

امروزه بحث حجاب و تربیت نسل محجبه یکی از دغدغه های اصلی مسلمانان ایرانی است. اما متأسفانه امروزه به جای یادآوری حجاب و حیا، این واژه های مهم را به الفاظی مانند ارشاد و اعتراض می چسبانند. به سراغ منصوره مصطفی زاده، نویسنده فرهنگی، نویسنده و کارشناس کودک و نوجوان رفتیم. شخصی که سالهاست خبرنگاری کرده و در مورد انواع پوشش، انواع حجاب نوشته است.

به نظر شما چرا تفاوت پوشش اسلامی در بین زنان با حجاب در گذشته کمتر بود یا برخی از آنها همچنان مراقب آن بودند؟

به نظر من به ترس از قضاوت شدن توسط دیگران برمی گردد که ترس خیلی نابجا نیست! من خودم دقیقا پانزده سال پیش شروع به پوشیدن چادر مشکی کردم، یادم هست آن موقع چادر ملی تازه به بازار آمده بود و چطور برای کل کشور هم نوشته می شد. خیلی ها از آن استقبال کردند چون خیلی بهتر از چادرهای معمولی بود. اما باز هم یک نگهبان عجیب در ذهن برخی افراد وجود داشت. چیزی که موتور من را روشن کرد این بود که من دانشجوی دانشکده هنرهای زیبا بودم. خوب، هیچ کمبودی در ظاهر غیر معمول وجود نداشت. ریش های بلند و کوتاه، دامن های بلند، شلوارهایی با پاهای بسیار گشاد و خلاصه قیافه های عجیب و غریب و غیرعادی زیادی وجود داشت که هیچ کدام در آن فضا جلب توجه نمی کردند. زیرا در واقع تفاوت ظاهری در هنر تشخیص داده شد. من هم از خودم پرسیدم چرا حجاب مورد نظرم را ندارم؟ چیزی که هم حدود شرع را می بیند و هم آن چیزی را که من در پوشش آن دوست دارم.

تفاوت پوشش اسلامی را بپذیریم/ حجاب در خانواده ما امری مقدس، زیبا و دوست داشتنی است.

منظورت از اخلاق چیه؟

نگاه کن من در خانواده ای بزرگ شدم که حجاب بخشی از فرهنگ و همچنین پوشیدن لباس های شاد و زیبا بود. از بچگی یادم می آید که پدر و مادرم در کودکی از من می خواستند لباس های زیبا بپوشم. سلیقه من همیشه رنگ پوشیدن بوده است. به خصوص صورتی که هنوز هم رنگ مورد علاقه من است. اتفاقا اولین چادر رنگی که پوشیدم گلهای صورتی داشت. از بچگی فقط وقتی گریه می کردم مشکی می پوشیدم و بقیه اوقات همه منو می دیدند که صورتی، سرخابی و رنگ های دیگه می پوشیدم.

گفتید ترس از قضاوت شدن و دریافت نظر نادرست مهم ترین دلیل نپوشیدن لباس مشکی و روسری است، چه تجربیاتی از این قضاوت ها دارید؟

من برعکسش کردم هرطور که میخوای! از اول تا الان مورد تمسخر و تشویق و انتقاد قرار گرفتم. اوایل به کامنت ها فکر می کردم، با اینکه هنوز عده ای از من انتقاد ذهنی می کردند. اما نه پانزده سال پیش.

خنده اولین و رایج ترین بود، اولین بار که چادر مشکی پوشیدم سر کار یکی از دوستانم مرا دید و پرسید این بچه روی سرت چه می کند؟ یا اولش که پرچم ملی پوشیدم یکی تو خیابون گفت تو هم به تیم ملی دعوت شدی؟ برایم مسخره شدن مهم نبود و هنوز هم ندارم! اولش خیلی به این حرف ها می خندیدم، حالا برایم عجیب شده که یکی می گوید این چه پتو یا پتوی مسافرتی روی سرت است یا چرا با این حرف ها خودت را در پارچه پیچیدی.

تفاوت پوشش اسلامی را بپذیریم/ حجاب در خانواده ما امری مقدس، زیبا و دوست داشتنی است.

جزئیات نظرات و پاسخ هایی که به آنها پاسخ داده اید را توضیح دهید.

به نظر من دو دسته ایراد در مورد حجاب وجود دارد که خارج از فرهنگ است. یا به اعتقاد شما به حجاب شک می کنند و سعی می کنند به شما شک کنند یا می خواهند حجابی را که می خواهند داشته باشند و دلیلی برای آن از من بشنوند. البته این رو هم باید بگم که چادر غیر مشکی غیرعادی نیست! ما چند سالی بود که دور بودیم و در قدیم این نوع انتشارات همه جا بود. در دسته اول داشتن هر نوع حجابی غیر از حجاب معمولی، مثلاً چادر مشکی ساده، شکل جدیدی در حجاب اسلامی محسوب می شود. وگرنه من را متهم می کنند که می خواهم منطقی عمل کنم. در ابتدا خیلی ها می گفتند که این آغاز رفع حجاب است، اما پیش بینی آنها اشتباه بود. پاسخ من به گروه اول همیشه همان است که گفتم! پوشیدن چادر مشکی به تنهایی یک توهم است! ما در مناطق دیگر و یا در ایران خودمان که قدمت آن بسیار بیشتر از سیاه چادر رایج است، حجاب های زیادی می بینیم. به عنوان لباس زنان مسافر و یا پوشیدن عبا در لبنان که اتفاقاً این دومی مثلاً عبا در این چند سال اخیر در جامعه ما جا افتاده است، اما در آن زمان گارد مخالف وجود داشت. و اینها.

بسیاری از مردم تصور می کنند که پوشش بیرونی فرهنگ، یعنی چیزی که برای عموم مردم شناخته شده نیست، نوعی جاذبه است و این خلاف فلسفه حجاب است. نطر شما چی هست؟

در واقع اگر حدود حجاب در قرآن رعایت شود، حجاب کافی است و حجاب نیست. این ایده من است! اسلام از آداب و رسوم و ترکیب اجباری منافع چیزی نگفته است! حال چرا باید دایره حجاب را محدود کنیم تا افراد کمتری وارد آن شوند؟ به نظر من این امکان وجود دارد که هرکس طرح، رنگ و استایل خود را با توجه به سلایق و سلیقه خود انتخاب کند، زنان بیشتری را به داشتن حجاب اسلامی ترغیب می کند و اقلیت را از داشتن حجاب منصرف می کند.

شما فقط برعکس را ذکر کردید. احتمالاً تمرینات خوب زیادی دارید. درست؟

خیلی زیاد! بارها به من گفته اند که ای کاش چنین چادرهایی وجود داشت تا ما هم از آنها استفاده کنیم. کسانی که این را می گویند می خواهند در پوشش اسلامی متفاوت و زیبا باشند، اما نمی خواهند بهای عبور از این مرحله را در جامعه بپردازند. یا همانطور که گفتم هنوز باور ندارند که انواع مختلفی از انتخاب های حجاب اسلامی وجود دارد. شما مجبور نیستید طبق سلیقه دیگران حجاب داشته باشید. یعنی با همان ظاهر و حمله اولیه مشکل دارند. اما به نظر من شرایط مربوط به طراحی این تیپ ها خیلی تغییر کرده است. مثلاً در مراسم پیاده روی اربعین امسال، پوشیدن چادرهای زیبا و طرح دار، عبای مسلمانان و… نظرم را جلب کرد و بقیه خیلی خوب به نظر می رسیدند.

تفاوت پوشش اسلامی را بپذیریم/ حجاب در خانواده ما امری مقدس، زیبا و دوست داشتنی است.

خانم مصطفی زاده، به نظر شما موتور محرکه معرفی انواع پوشش اسلامی برای بانوان در جامعه ما چیست؟

فکر می کنم اولین جایی که باید این تنوع را بپذیرد رادیو و تلویزیون است. در برنامه های سازمان خود اغلب زنانی را می بینیم که با لباس های مسافرتی یا مسنی یا لباس های دیگری که در کشور ما رایج است و در تریبون های رسمی نمایش داده نمی شوند. چادر مشکی نباید حجاب استاندارد جامعه ما باشد و فعلاً باید تنوع و انتخاب زنان محجبه را نادیده گرفت. بعد از آن، به نظر من استفاده از انواع حجاب با توجه به حدود اسلام و زنان محجبه ای که در عرصه های مختلف جامعه دوست دارند، مهم است. برای اینکه چشم ها به این تنوع عادت کنند. در حال حاضر حجاب‌سازان زیادی را می‌بینم که لباس‌های مختلفی مانند چادر من تولید و عرضه می‌کنند. یعنی تقاضا برای این پوشش ها زیاد شده و این باعث خوشحالی من است. در نمایش های حجاب نیز از برچسب های حجاب اسلامی که محدود به حجاب مشکی نمی شود با استقبال خوبی مواجه می شود که در صورت حمایت رسانه های رسمی موضوع تنوع پوشش اسلامی در جامعه ما به مرحله مثبتی می رسد. در خانواده من همه چادرها رنگارنگ، شاد و چادری هستند و دخترانم آنها را چادر می دانند. علاوه بر این، حجاب در ذهن آنها یک امر عبادی است که زیبا و زیبا نیز هست. حداقل من نسبت به حجاب اینطور فکر می کنم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا