عمومی

جمعه سیاه بی‌منطق در ایران

در حالی که «جمعه سیاه» ربطی به تقویم شرکتی و تقویم شرکتی ندارد، امسال با عرضه در ایران داغ این موضوع به شدت افزایش یافته است.

به گزارش اخبار ایران من، این روزنامه دوست وی نوشت: در کشورهایی که بر اساس تقویم میلادی کار می کنند، به پایان سال نزدیک می شود، زمان نگهداری و ورود کالاهای جدید است، یکی از بهترین راه ها برای دور انداختن اشیاء عتیقه، استفاده از برنامه ای است که به آن معروف است. «جمعه سیاه» در ایران چند سالی است که برخی استارت آپ ها و خرده فروشان آنلاین کمپین جمعه سیاه راه اندازی کرده اند و وعده تخفیف های فوق العاده را می دهند. کارشناسان و مشاوران برجسته محیط زیست کشور در حساب توییتر خود نوشتند: جمعه سیاه چه ربطی به ما دارد؟ آیا به پایان سال نزدیک می شویم؟ آیا فصل خرید است؟ آیا افسران نظامی انگلیسی را خوب می دانند؟ آیا از جغرافیای اطراف ما می آید؟

غیر منطقی

امیرعلی صبور، مدیر بازاریابی «باسلام» درباره جمعه سیاه آذر گفت: ما ذاتاً متوجه نشدیم این ماجرا چگونه جمعه سیاه شروع شد و در این کشور گسترش یافت. یکی از بنیانگذارانی که اکنون شکست خورده است، چند سال پیش سعی کرد با تبلیغات و بنرهای فراوان داستان را ترک کند. حتی در برخی کشورها این موضوع مخالفانی دارد. این کمپین ها در پایان سال برگزار می شود و جمعه با تعطیلاتی که در ایران داریم بسیار متفاوت است. پاکسازی انبار و آماده شدن برای سال جدید یکی از مهم ترین مواردی است که کشورهای دیگر به آن نزدیک می شوند.

صبور همچنین از زمان تجارت می گوید: با همان تصورات کشورهای با تقویم میلادی، این موضوع در مورد ایران صدق نمی کند. اگر بخواهیم آن ایده را بپذیریم، باید چنین تبلیغاتی انجام شود، مثلاً در بهمن ماه که شرکت ها و سازندگان انبارهای خالی و مشتریان با وجوه عیدی و پاداش سال آخر خرید می کنند.

شاید دفعه بعد

جای تعجب نیست که چنین فروش هایی در کشورهایی با تقویم میلادی انجام می شود، زیرا یک ماه تا پایان سال باقی مانده است و رویدادهای جاری به مشتریان و خرده فروشان اجازه می دهد تا نیازهای یکدیگر را برآورده کنند. این در حالی است که در ایران که حدود چهار ماه تا پایان سال فرصت داریم، امروز به دو دلیل رویه بر اصول متکی نیست. در حالی که برخی از کسب و کارها آخرین ماه سال را پایان سال مالی خود نمی دانند، ماه های پایانی سال (اسفند یا بهمن) توسط سازنده یا خرده فروش به عنوان زمان استاندارد برای فروش عتیقه جات، موزه ها و آرشیو تایید می شود. پژوهش؛ در نتیجه مشخص است که فروشندگان یک ماه فرصت دارند تا بازار را در نظر بگیرند. نکته دوم اینکه در ایران عیدی کارگران و کارگران در بهمن ماه به بهترین شکل پرداخت می شود. حتی اکثر کارگران در روزهای پایانی اسفند عیدی خود را دریافت می کنند. به همین دلیل است که وقتی جیب مردم خالی است، برگزاری مراسم برای کسب و کارها و مشتریان جالب نخواهد بود. علاوه بر این، بلک فرایدی در کشورهای دیگر نیز با تخفیف های گسترده اش شناخته می شود، اما بررسی های همشهری نشان می دهد که تخفیف در صفحات ایران بسیار کم است و راهی برای تبلیغ بیشتر از فروش واقعی است.

هیاهو بیهوده

صبور تاکید می کند که چون ایده جمعه سیاه در ایران وجود ندارد، کاهش هایی که در ایران انجام می شود واقعا واقعی نیستند. به گفته وی، در برخی کشورها کاهش چشمگیری در برخی اقلام که هم برای فروشنده و هم برای مشتری مناسب است، مشاهده می شود. جمعه در ایران برای مشاغل هیچ تفاوتی با روزهای دیگر ندارد. یکی قصه راه انداخته و یکی گفته چرا نباید برویم و هر سال داستان بزرگ شده است.

نگاهی به فروشگاه های خارجی هم نشان می دهد که تخفیف های آنها ملموس است، اما در داخل این تخفیف ها حداقلی، غیر استدلالی است یا قیمت جنس را بالا می برند و بعد به اسم می گذارند. تخفیف جمعه سیاه برای جذب مردم.

دیروز چندین فروشگاه اینترنتی به دلیل بلک فرایدی هک شدند و پیدا نشدند. مقایسه سایر کالاها نشان می دهد که کالاهای تخفیف خورده در این فروشگاه ها را می توان در فروشگاه های دیگر با همان قیمت خریداری شده بدون هیچ بحثی پیدا کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا