عمومی

خرید و فروش غیرقانونی سمندر لرستانی در آستانه سال نو – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

علی سالاروند در حاشیه نشست توانمندسازی جامعه «چپ دست» پلدختر در گفتگو با خبرنگار آنلاین، اظهار داشت: این نشست برای حفاظت بهتر از گونه سمندر با کمک جامعه برگزار شد.

وی قاچاق و فروش غیرمجاز سمندر لرستانی را تهدیدی بزرگ برای این گونه ها دانست و افزود: متاسفانه گونه های سمندر لرستانی به دلایل مختلف از جمله تخریب زیستگاه و قاچاق توسط افراد سودجو در معرض خطر انقراض و مشکلاتی قرار دارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان بر لزوم حمایت مردم بومی از گونه سمندر لرستانی تاکید کرد و گفت: برای جلوگیری از خطر انقراض گونه های در معرض انقراض فرهنگ سازی در راستای حفاظت از جوامع محلی مهم است. .

خرید و فروش غیر مجاز سمندر لرستانی در شب عید نوروز

قاچاق خطرناک سمندر لرستانی

سالاروند بر اهمیت حفاظت قوی سمندر لرستانی به عنوان یک گونه در خطر انقراض تاکید کرد و افزود: به همین منظور تلاش کرده ایم تا جامعه محلی را از رفتار و فعالیت های سمندر لرستانی در راستای حفاظت از این گونه ها آگاه کنیم.

وی یادآور شد: سمندر لرستانی یکی از معدود دوزیستان ایران است که به دلیل زیبایی و منحصر به فرد بودنش در خطر قاچاق قرار دارد که این امر نیازمند ادبیات و آمادگی دقیق برای برخورد با قاچاقچیان این گونه ها است و انتظار می رود سازمان ها، سازمان های منطقه ای و بین المللی. اعضای غیردولتی و محلی و اجتماعی به ویژه در روزهای پایانی سال از حمایت و حمایت کافی برخوردار خواهند بود.

خرید و فروش غیر مجاز سمندر لرستانی در شب عید نوروز

خرید و فروش «سین» سفره عید هشتم

بر اساس این گزارش، داستان سمندر لرستانی حکایت زیبایی منحصر به فردی است که رنگارنگی آن دردسرهای زیادی را به همراه داشته است، از این رو هر ساله در غروب نوروز این رنگ های خاص را به صورت قاچاق به سفره «هشت سین» مردم منتقل کنید. رسیدن به اوج

سمندرهای کوهستانی لرستان در طول سالیان متمادی با تهدیدات زیادی مواجه بوده اند، به همین دلیل در مخازن بلوط که دارای آب سرد بوده و به رنگ زرد برجسته با خال ها یا راه راه های نارنجی در زمینه قهوه ای با رنگ زرد یا نارنجی متمایل به قرمز در زیر بدن خود زندگی می کنند.

نام چنین ترکیبی از دو کلمه سام (آتش) و اندر (مرکز) است و به همین دلیل در برخی کتب کهن پسر آتش نامیده شده است. در واقع اهالی این روستا سمندر را مظهر تقدس، شجاعت و عدالت می دانند و در بین آنها احترام خاصی قائل هستند.

خرید و فروش غیر مجاز سمندر لرستانی در شب عید نوروز

اولین قدمی که سمندر لرستانی را به سمت برنامه انقراض سوق داد، قاچاق مقادیر زیادی به دست تاجران حیات وحش بود.

با آمدن طبیعت و کمک فراوان قاچاقچیان، این خطرات ویژه برای او کمتر می شود، با این حال در ایام نوروز زمزمه این گونه قاچاق ها شبیه هشتمین «گناه» سفره عید به گوش می رسد.

دکمه بازگشت به بالا