عمومی

خواستگاری یا سوداگری؟ – اخبار ایران من

با یکی از مراجعان صحبت کردم که منشی دفتری را نشانم داد که اسامی مراجعین در آن نوشته شده بود و به من اشاره کرد و گفت مشتری بعدی از من می خواهد هر چه زودتر کارش را تحویل بگیرم. مادربزرگ با سه تا دختر وارد اتاق شد قبل از اینکه حرفی بزند عصبانی شد و شروع کرد به گریه کردن.

آقای وکیل! پسرخاله ای دارم که سال هاست از من خواستگاری می کند، هر چقدر هم که بزرگ ترها به او توصیه می کردند که دست از کار بکشد و بگذار درس بخوانم و زندگی اش را ادامه دهم، تا همین چند ماه پیش گوش نمی کرد. تو خونه آمون وانمود کردم که دارم میرم پیش پدرم دوباره درخواست رو آورد، بابام که میدونستم مخالفت میکنم هر چی مینا میگه گفت.. ناگهان سادک شروع کرد به تهدید کردن و داد زدن..پدر به عمه زنگ زد تا صحبت کنیم. به پسرش، سادک ناگهان شروع به شکستن شیشه های اتاق کرد و … خواهرم بدون اینکه متوجه شود با 110 تماس گرفت و بعد از چند دقیقه ماشین پلیس رسید و پلیس گزارشی نوشت و به همه گفتند بیایند پلیس. برای پر کردن فرم شکایت …

وقتی داخل کلانتری بودیم خاله و شوهر خاله وارد شدند و با مادرم شروع به صحبت کردند… صادق قول می دهد که دیگر مزاحم آنها نشوید و اجازه بدهید تا این ماجرا به خیر ختم شود. گفت این گوشی خیلی زنگ می زند.. با پدرجون نوشت…، وقتی گوشی را برداشتم، بابا با عصبانیت و ناراحتی صحبت کرد که معلوم بود از حرفش راضی نیست: «بابا ببخش! این بار تا دفعه بعد، اگر اشتباهات زیادی داشته باشم.” خودم با ویلچر و عصا او را می کشم.

در کلانتری هستیم که صادق به پلیس گفت: “من می خواهم این دختر را از دست مادرش مواد مخدر نجات دهم. مینا خودش می داند که مادرش از کیفش برای قاچاق مواد مخدر و فروش رابطه جنسی به جوانان محلی استفاده می کند!! پلیس به سرعت آمد زیر گوش افسر پلیس، در همان زمان رئیس دستور داد مادرم را زنجیر کنند…

صبح روز بعد مادرم به خاطر مواد مخدر به زندان رفت و بعد از 20 روز گذراندن در زندان، یکی از همسایه ها لطف کرد و برای آزادی مادرم یادداشتی گذاشت. که همان شب گزارش را نوشت صدوق با نقشه قبلی برای مادر دمپایی درست کرد و… ما هم کاری نکردیم که این کلمه برای آزادی مادر کافی است، دیروز که گواهی فوت صادر شد، متوجه شدیم. آی تی. که دادگاه حمایت از زنان را نپذیرفت…

وقتی سند صادر شده به دستور قاضی برای صدور احکام را دیدم، متوجه شدم که کار تمام شده است و تا زمانی که مادرمینا خود را در زندان نشان ندهد، کاری نمی توان انجام داد و آماده شد، اما پس از این مرحله می توانم از او درخواست کنم. پیوند الکتریکی

مطابق ماده 56 به بعد قانون مجازات اسلامی، بهره مندی مجرم از سایر مجازات های حبس از جمله حبس الکترونیکی منوط به مواردی مانند دریافت رضایت شاکی یا پرداخت جزای نقدی و یا طبق ماده 58 نیمی از زمان است. گذراندن در زندان از 10 سال فراتر رفته است، در عوض، یک سوم مجازات کمتر از 10 سال حبس، که می تواند به تشخیص مدعی العموم یا قاضی استفاده شود.

برای مادر مینا با داشتن همسر معلول و چند فرزند تحمل یک سوم زندان سخت و دشوار بود، بنابراین تنها راه کاهش این روند همکاری معاون قاضی به عنوان رئیس قتل مجرمان بود. . قضاوت با تاریخ درخواست و آخرین تاریخ صحافی الکترونیکی، بنابراین مادر مینا برای تصویب، ابتدا خود را به زندان نشان داد تا پس از پایان جلسه، خود را برای استفاده از فرم مخفف آماده کند. داده خواهد شد.

در دیدار با معاون محترم دادستان مشکلات زندگی خانواده مقصر از جمله ازکارافتادگی پدر فرزندان، تحصیل فرزندان، گواهی آزادی در وصف مال و جان مقصر و …. او مصمم بود با کمک و حمایت او، مادر مینا را پس از چند بار خروج با برق گرفتگی تا آخر عمر در زندان نگه دارد.

یک نکته معتبر

در ماده 62 قانون مجازات اسلامی آمده است:

در پرونده های کیفری پنجم تا هشتم دادگاه می تواند محکوم علیه را با اجازه وی در محل معین تحت نظارت وسایل الکترونیکی (آیین دادرسی) به زندان بفرستد.

تبصره ـ دادگاه در صورت لزوم می تواند مرتکب را به اقدامات نظارتی یا دستورهای مندرج در تعلیق مراقبت قرار دهد.

در حال حاضر با تصویب قانون تخفیف حبس مصوب 1398 (اقدامی دو جانبه برای تخفیف مجازات) دو ماده به شرح زیر به این ماده اضافه شده است:

تبصره 2- حكم اين ماده پس از تحمل يك چهارم حبس براي حبس تعزيري درجه دو، سه و چهار قابل استفاده است.

تبصره 3- قضات می‌توانند با استفاده از اختیارات سازمان‌های خصوصی، نظارت بر این امر را انجام دهند یا قوانین دیگری مانند متهم یا مجرم بر روی دستگاه‌های الکترونیکی، زیر نظر نهاد زندان و تأمین و آموزش قرار گیرد. ابعاد جهان ضوابط اصلی این نامه توسط معاونت قانون و با همکاری مرکز اطلاعات و فناوری و سازمان زندانها و تأمین اجتماعی و آموزش و پرورش کشور تهیه و به تصویب رئیس دادگاه می رسد.

مردادماه امسال دستورالعمل جدیدی در خصوص استفاده از مهارهای الکترونیکی ابلاغ شد که یکی از مهم ترین نکات این دستورالعمل، تعریف دقیق حرکات متخلف است. جابجایی مجرم مشخص شد، طبق دستورات داده شده، لازم است، راه و مکانی که مجرم بیشتر وقت خود را در آنجا سپری می‌کند باید توسط او به قاضی قتل اعلام شود.

وکیل-شیراز

6565

دکمه بازگشت به بالا