عمومی

دلیل انفجار و شکست ابر سازه اکواریوم برلین

خبرگزاری آلمان، DW، در 25 دسامبر 1401 این حادثه را به شرح زیر شرح می دهد:

آکواریوم 16 متری برلین با یک میلیون لیتر آب فروریخت.

فروریختن آکواریوم استوانه ای معروف در برلین خسارات زیادی را به همراه داشت و 1500 ماهی را تلف کرد. پلیس هیچ نشانه‌ای از حمله یا خرابکاری پیدا نکرده است و علت آن را حمله و نفوذ می‌داند. این آکواریوم در سال 2003 ساخته شده است.

صبح روز جمعه 16 دسامبر، آکواریوم بزرگ و چشمگیر برلین واقع در وسط هتل پنج ستاره رادیسون، با صدایی بلند فروریخت. شدت حادثه به حدی بود که قسمت هایی از هتل آسیب دید. اجسام مرده آب و ماهی طول ده ها متر را پوشانده بودند. همه 1500 ماهی آب شور شمارش نشده تلف شدند.

این آکواریوم در سال 2003 از شیشه اکریلیک ساخته شده است و بازدیدکنندگان می توانند از آسانسور برای رفتن به داخل آن استفاده کنند. آکواریوم روبروی کلیسای جامع برلین (دم) بود و به همین دلیل به آن “آکوادم” می گفتند.

بر اثر انفجار و خرابی روبنای آکواریوم برلین

نمای بالای آکواریوم برلین، آلمان

در زمان حادثه 300 مسافر در هتل حضور داشتند که به دلیل خرابی و شرایط مرطوب تخلیه شدند. مهمانان هتل می گویند که حوالی ساعت 5:30 صبح با یک انفجار شدید از خواب بیدار شدند و شیشه های شکسته، ماهی های مرده همه جا و شرایطی شبیه سیل و زلزله را در لابی دیدند.

مسافران با تلفن های همراه خود عکس هایی گرفته اند که شبیه فیلم های آخرالزمانی هالیوود است. چیزی که طراحان آکواریوم به آن فکر نکرده بودند.

مقامات آتش نشانی برلین توضیح داده اند که ساختمان معیوب بوده است، در غیر این صورت کوچکترین زمزمه باعث نشت آب می شود. اگرچه زیرزمین هتل به طور کامل تخریب شده است، اما آب زیادی از سطح زمین به کانال های زیرزمینی جاده می ریزد و آب کف آن را نپوشانده است.

پلیس هیچ نشانه‌ای از خرابکاری یا آسیب پیدا نکرد و شواهد نشان می‌دهد که خسارت وارده به ساختمان در نتیجه این حادثه بوده است. این آکواریوم به طور منظم مورد استفاده قرار گرفت و آخرین بار در تابستان 2020 مورد بازدید و بازسازی قرار گرفت.

آکوادم بزرگترین دریاچه جهان بوده و به عنوان یکی از جاذبه های شهر برلین شناخته می شود. استوانه ای با ارتفاع 16 متر و قطر 11.5 متر ظرفیت یک میلیون لیتر آب را دارد. آکوادم فقط 19 سال زندگی کرد. اگرچه پلیس هیچ نشانه ای از نفوذ یا دخالت یک عامل خارجی پیدا نکرد، تحقیقات در مورد این انفجار همچنان ادامه دارد.

پلیس و کارشناسان آلمان تاکنون دو نظریه را اعلام کرده اند:

اولین برداشت: دمای زیر صفر برلین

حدس و گمان وجود داشت که دمای انجماد تا 14 درجه فارنهایت در طول شب باعث ایجاد شکاف در مخزن شده که سپس به دلیل فشار آب منفجر شد. پلیس می گوید علت سقوط هنوز در دست بررسی است، اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه این حادثه در نتیجه یک حمله بوده است وجود ندارد.

فرضیه دوم: خستگی مصالح سازه ای

وزیر کشور برلین بعدازظهر جمعه گفت که خستگی جسمانی علت این امر بوده است. آیریس اسپرانگر به خبرگزاری DPA گفت: «تحقیق هنوز کامل نشده است، اما اولین نشانه‌ها نشان می‌دهد که ما با خستگی جسمانی روبرو هستیم».

اول، چرا این داستان مهم است؟ مطالعه و شناسایی ترک‌ها و شکست‌های سازه‌ای مانند زلزله‌های پس از زلزله یکی از مهم‌ترین راه‌های بهبود طراحی عایق صوتی ساختمان‌های آتی محسوب می‌شود، بنابراین درک بهتر خرابی سازه و بهبود آن در طراحی‌های آتی بسیار مهم است. بدون شک مهم خواهد بود.

بر اساس گزارش جدید، گروهی از طراحان و سازندگان آمریکایی به زودی آموزش با کارشناسان آلمانی را برای بررسی بهتر این موضوع آغاز خواهند کرد. حال با توجه به داده ها و تحقیقات موجود می توان نکات مهمی را شناسایی و ذکر کرد که در اینجا به آن پرداخته می شود که بی شک برای همه صاحب نظران و دانشجویان جهان حائز اهمیت خواهد بود.

بر اثر انفجار و خرابی روبنای آکواریوم برلین

حرکت آسانسور در داخل آکواریوم

به عقیده نگارنده، همه ایده های گروه های آلمانی مهم است، اما نمی توان آنها را به صورت جداگانه یا با هم دلیل اصلی این شکست دانست. بر اساس داده های جمع آوری شده:

طراحی این تانک ها به خصوص با این ساختمان بزرگ در داخل هتلی نزدیک مردم کار هیچکس نبوده و باید توسط یک تیم پیشرفته طراحی و ساخته شده باشد که به نظر می رسد شرکت معروف آمریکایی برنولی کلرادو آن را طراحی کرده است. دارند. ساخته و ساخته شده است. این نوع مخازن باید در دو حالت ثابت و متغیر در نظر گرفته شوند، بنابراین،

حالت استاتیک:

ما نباید شک کنیم که شیشه بادوام و محصولی بسیار قابل اعتماد طراحی شده است، پس نگران طراحی آن نباشید.

حالت پویا:

با توجه به حرکت ماهی در داخل آکواریوم و حرکت آسانسور در کانسپت اولیه طرح، نباید شک کرد که اتفاقات پویایی که در طراحی دیده شده است.

ولی

مهم اینه که اون شب دما تا 10- درجه سانتیگراد پایین اومده و احتمال زیاد سفت شدن آب داخل مخزن وجود داره ( تمایل به خزیدن داره) و به خاطر بالا و پایین رفتن آسانسور و تغییر. در سختی مخزن و شکل قوی آن تغییر کرده است و از آنجایی که این امر در طراحی زیاد دیده نمی شود، احتمالاً دلیل اصلی شکست طراحی این مقاله همین بوده است.

حالت شکست:

طبق آخرین اطلاعات و نوع ماهی در آکواریوم برلین، آب شور است و به همین دلیل سطح آب آکواریوم را باید در حدود 22 تا 25 نگه داشت! حال با توجه به تغییر دما و تحمل این نوع شیشه ها از 40- تا 60+ درجه سانتیگراد، محیط سرد نمی تواند تنها دلیل شکستگی و خرابی باشد. آب با شوری psu 35 در دمای 1.94- درجه سانتیگراد یخ می زند اما دمای محلول به دلیل محیط تا سرد شدن کامل نباید پایین بیاید در غیر این صورت ماهی از بین می رود و باید از بخاری استفاده کنید. برای آبگرمکن در آکواریوم، مگر اینکه مدتی در آنجا باشند تا در مصرف انرژی صرفه جویی کنند که با توجه به کمیاب بودن این نوع ماهی ها غیر منطقی به نظر می رسد. بنابراین فرض بر این است که شبه یخ در داخل آکواریوم تشکیل شده و تمامی سفتی ساختاری و معادلات رفتاری را در “زمان غیرمنتظره” نیرو به هم ریخته است و آسانسور عامل نهایی و محرک قوی این فرآیند تولید است. انفجار

نتیجه گیری نهایی

با توجه به نوع ماهی های آکواریومی و تنظیم دمای محیط در 10- درجه سانتیگراد و ترسیم 6- درجه سانتیگراد داخل مجموعه، به نظر می رسد دیوار شیشه ای آکریلیک آکواریوم در برابر دماهای 40- تا 60+ بتن مقاومت می کند. کارشناسان آلمانی نمی توانند دلیل اصلی شکست Aquarboom باشند. خستگی شیشه یا فولاد با توجه به داده های موجود دیگر عامل بروز چنین انفجارهایی نیست، زیرا شبکه اکریلیک به جز با رزین های بسیار خاص، حساسیت زیادی به خستگی ندارد. اما با توجه به رنگ و دمای داخل آکواریوم این نوع ماهی ها بین 22 تا 25 درجه سانتیگراد به دلیل تغییرات دمایی در بیرون و داخل به احتمال زیاد محلول سرد و تراکم آب است. از 1 تا 0.9 منحنی خواهد رفت و باعث تغییر در سفتی کل سیستم شد، به طوری که توزیع فشار اولیه و سختی سیستم کاملاً متفاوت از ملاحظات طراحی و به دلیل حرکت سیستم است. پیستون آسانسور، استرس در مهمترین مکان ایجاد نشده است و ممکن است اطلاعات در قسمتی از شیشه که ممکن است خراشیده شده باشد ته نشین شده و در نهایت انفجار رخ داده باشد. توجه به فیلم انفجار نیز نظریه فوق را تایید می کند زیرا انفجار در بحرانی ترین نقطه آکواریوم مثلا محل اتصال دیوار و پایه رخ نداده است.

مهم ترین نکته در این تحلیل به خصوص در کشور ما که زلزله خیز است این است که هنگام ایجاد مخزن اعم از نفت، گاز و غیره، تغییر چگالی محتویات تغییر دما نیز باید باشد. در طراحی نهایی کنترل می شود که متأسفانه اهمیت آن بیش از هر جای دیگر دنیا نیست.

* استاد نمونه کشوری در ساخت و ساز، زلزله و مدیریت بلایا، بنیانگذار مرمت و مدیریت بلایا در ایران و مؤسس انجمن زبدگان شهر در کشور.

6565

دکمه بازگشت به بالا