عمومی

رازهای روزی شکوهمند – اخبار ایران من

فقط می توان به دعای چهل و پنجم صحیفه سجادیه اشاره کرد که تصویری از عظمت و شکوه این ماه است و داستان فراق و فراق سید سجدان و زینت نمازگزاران و ماه خدا را بیان می کند.

اما شباهت پایان آن روزهای خوش با عید سعید فطر، جشن بزرگ مسلمانان، می تواند مایه تسلی خاطر و به تعبیر امام عاشقان (ع) برای جبران بخش «اسفناک» باشد. کمبود ماه رمضان؛ صد ممنون که این آمد با صد حیف که رفت!

بنابر روایتی که سید بن طاووس در کتاب معروف اقبال الاعمال دارد، پیامبر اکرم (ص) فرمود: «در روز اول شوال، واعظ ندا می دهد: ای کسانی که ایمان آورده اید!

مرحوم میرزا جواد جناب آقای ملکی تبریزی می فرمایند: «خداوند ماه رمضان را عبادتگاه قرار داده و غلامان خود را در روز عید دعوت به جمع شدن برای دریافت ثواب و هدایا کرده است» و به ویژه عید به. معنای لغوی آن بیش از آن نیست.

«عید زمانی است که خداوند متعال پاداش و پاداش بندگان را بر می گزیند و برای دریافت هدیه و ثواب گرد هم می آیند و به همه اعلام می دارند که به سوی او روی آورده اید و بندگی او را می پذیرید و از او طلب مغفرت می کنید. گناه این است که آنچه را که نیاز دارند به آنها بدهیم.» در هر دو مورد، خداوند به آنها وعده اطاعت و عطای بیش از آنچه می توانستند، اما بسیار بیشتر از عقل بشری به آنها داد.

او معتقد است: «عظمت روز در وقایع ماه مبارک رمضان مانند همیشه است، زیرا زمان ثمربخشی، پاداش و دانستن پذیرش یا رد، رضایت یا خشم، نزدیک یا دور؛ و شادی یا غم است. ” .

عید فطر چنان باشکوه و مبارک است که شب او کمتر از شب قدر نبود; از امام سجاد(ع) است که فرزندان خود را به شب نصیحت کرد و فرمود: «این شب کمتر از آن شب نیست». به همین دلیل است که مانند شب قدر، از دست دادن امید به فیض الهی، باخت و باخت است و هرگز مورد نکوهش اولیای خدا نیست. پس شب و روز این را نباید از دست داد و نماز را جامی دانست.

… اما نیاز مبرم ما امشب و روز این است که زیباترین راز هستی را کشف کنیم و ظاهر اصلی همه خوبی ها را بخواهیم.

گفت‌وگو با امامی که گویا وجود ندارد، رازی گفتن و کمک خواستن از او یکی از انگیزه‌های این عید مبارک است. چنان که خواندن دعای ندبه از وظایف خاص اوست. در این زمینه صاحب «المراقبت» نوشته های جالب و الهام بخشی از نوشته های مقدس و الهی خود برای خواندن دارد.

از دعای وداع امام سجاد(ع) همین بس که این قطعه محبت را هم آهنگ با آن حضرت تقدیم کنیم: «خدایا! درود بر محمد و آل محمد (ص) و بر مصیبت ما در این ماه بیفزا، و روز فطر را بر ما عید پر برکت قرار ده، و آن را بهترین روزی که گذشتیم، روز اکثر ما قرار ده. آمرزیده باش، به ما عطا کن و گناهانمان را بشویید، و خداوند گناهان ما را پنهان و آشکار ببخشد.

خداوند! در این روز عید سعید فطر که روز عید و شادی مؤمنان و روز اجتماع مسلمانان است، از تمام گناهانی که کرده ایم و هر بدی کرده ایم و از هر هدف بدی که بوده است. ایجاد. وجدان ما با توبه به سوی تو روی می آوریم، توبه ای که به گناه باز نمی گردد و جایی برمی گردیم که از گناه بازگشتی نیست… بارالها! این عید را بر همه مؤمنان مبارک باد و در این روز به ما این پیروزی را عطا فرما تا به سوئیت بازگردیم و از گناهان خود توبه کنیم.»

دکمه بازگشت به بالا