عمومی

رستاخیز ۱۴۰۱/ از اوکراین به کربلا

آفتاب گرم اربعین 1401 آرام آرام غروب می کرد و تابش کم نور آن زائران نورانی را بدرقه می کرد. اکنون صدای عزاداران قطع شده و زائران در راه بازگشت هستند.

ایسناپلاس _ سهیلا صدیقی: اربعین 1401 تنها رویداد باشکوه ایران و عراق نبود. «جاده‌های» کربلا در سال جاری در تصرف شیعیان هند، پاکستان، افغانستان، اوکراین و غیره بود که برای رسیدن به حرم امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) روی زمین آمده بودند. افرادی که هر کدام داستان خود را دارند.

یک زائر اوکراینی که خود را «مطهره» می نامید، گفت: امسال اولین بار است که برای زیارت اربعین آمده است. من کاملا شوکه شده ام و نمی توانم آنچه را که دیده ام باور کنم. ابتدا به نجف آمدم و سه روز بین حرم امام علی (ع) و امام حسین (ع) پیاده روی کردم. اینجا گرما و مهربانی عجیبی است و از این به بعد دلم برای کربلا تنگ شده است. فکر می کنم یک هفته طول بکشد تا از ترس چنین سفری خلاص شوم و بتوانم درباره آن با جزئیات فکر کنم و صحبت کنم. »

محمد از پاکستان وارد کربلا شده و مادر سالخورده خود را برای زیارت آورده است: “در این سفر رابطه ما با خواهران شیعه ما برآورده شد. اینجا همه با هم برابریم و زیباست.”

مریم 45 ساله که از شهرستان خوی در زیارت اربعین شرکت کرده است، می گوید: یک هفته برای دیدار امام حسین (ع) در سفر بودم و از نجف آمدم که به دیدار امام علی (ع) رفتم. تمام راه را پیاده رفتم.. سفر بسیار سختی را پشت سر گذاشتم و باید بگویم که این سختی ها را خیلی دوست داشتم، نمی خواستم در این سفر لحظه ای آرام باشم؛ زیرا می خواستم با تمام وجودم طعم آن را بچشم. مصائبی که حضرت زینب(س) در این راه متحمل شد».

مهدی 38 ساله تهرانی که از تاول روی پاهایش رنج می برد، معتقد است: این سفر و این پیاده روی انسان ساز است، چند سالی است که مسیر اربعین را طی می کنم و هرچند سخت و پر از سختی است. من دوستش دارم برای من مثل سوختی است که هر سال برای زنده ماندن به آن نیاز دارم، کاش سفر طولانی تر بود و می توانستم بیشتر اینجا بمانم.

اکنون خورشید اربعین 1401 در حال غروب است. همه کسانی که آمدند و به فلان و فلان قسم خوردند، یکی یکی کربلا را ترک کنند تا شاید روزی آن چیزی را که در این دنیا از دست داده اند، بیابند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا