عمومی

روایتی از انفجار ساختمان حزب جمهوری اسلامی

نشانه موفقیت عملیات ترور آیت الله بهشتی بود. بمب افکن زیر برج وی قرار گرفت. انفجار حدود ساعت 21 رخ داد.

به گزارش اخبار ایران من، این روزنامه ایمان وی نوشت: اقدامات سید محمد حسینی بهشتی او را هدف حملات مخالفان قرار داد، اما او به هیچ وجه بسیاری از نقشه های دشمن را رد نکرد. او یکی از مخالفان اصلی بنی صدر، رئیس جمهور وقت، و سیاستی بود که برای اداره کشور به کار می برد. بنی صدر و همچنین روزنامه انقلاب اسلامی و دفتر هماهنگی ریاست جمهوری به شرارت جنایی متهم شده بودند. پس از رأی گیری سیاسی بنی صدر در مجلس در 29 خرداد 1360، وی به همراه شهید رجایی و هاشمی رفسنجانی به عضویت شورای موقت رئیس جمهور درآمد. هفتم تیر ۱۳۶۰ در راهپیمایی جمهوری خواهان در سرچشمه تهران، انفجار بمب توسط محمدرضا کلاهی صمدی از اعضای سازمان مجاهدین خلق به همراه ۷۲ تن دیگر کشته شد.

سعید شاهسوندی، یکی از اعضای سابق مجاهدین که در سال‌های اخیر از منتقدان این سازمان بوده است، نقش این سازمان را در فوران این سازمان شرح می‌دهد: مکش: انفجار مقر حزب جمهوری اسلامی. شب عملیات علی زرکش، علیرضا معدنچی، احمد شادبختی و همسرش محمدعلی جابرزاده انصاری و همسرم در مخفیگاهی در اولین خیابان اصلی عباس آباد بودیم. زرکش به برخی از ما گفت: «ما بی صبرانه منتظر اخبار امشب هستیم. “امشب پشت یک دستگاه ساکت بنشین و منتظر خبر باش!” از طریق تجهیزات و کمیته های شنود بی سیم سپاه پاسداران شنیده می شدیم. وقتی خبر را شنیدیم، فهمیدیم که بمباران شدن چگونه است و با دقت به آنچه در راه است گوش می دهیم.

نماد موفقیت عملیات ترور آیت الله بهشتی بود. بمب زیر برج او گذاشته شد. این انفجار حوالی ساعت 9 شب رخ داد. خطر انفجار و ریزش ساختمان باعث ریزش سقف و ریزش آوار شد. بسیاری از آن صدمات ناشی از دپوی زباله بود. انفجار در مقر حزب جمهوری اسلامی و کشته شدن و زخمی شدن صدها تن از مقامات عالی رتبه، به دلیل خشونت و خشونت وحشیانه و همچنین خشونت تلافی جویانه بسته شد.

وی ادامه می دهد: در همان روز بعد از 16 تیرماه من و سه نفر دیگر از جمله تیم موسس رادیو مجاهدین پس از احضار دکتر قاسملو به سمت دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان حرکت کردیم و ایشان نیز همراه ما آمد. او دارای رفتاری موقر و آرام و روحیه سازماندهی و رهبری بود و همه ناشناخته بودند و در بخش فنی رادیو مجاهد به نام رادیو کریم ایجاد شد و کسی نبود جز محمدرضا کلاهی موسس. انفجار هفت تیر “آخرین چیزی که از او شنیدم این بود که در جریان تحولات روانی در سازمان مجاهدین خلق به یک اغتشاشگر تبدیل شده بود و احساس کردم از سازمان خارج شده و در حاشیه است.”

محمدرضا کلاهیه صمدی متولد 1338 اولین دانشجوی رشته مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت در زمان پیروزی انقلاب ایران بود. او به عنوان محرک انفجار جمهوری خواهان در 15 دسامبر 2015 در شهر آلمره هلند ترور شد. به گزارش خبرنگاران هلندی، کلاهی پس از ورود به هلند نام خود را به علی معتمد تغییر داد و در یک شرکت الکترونیک مشغول به کار شد. او با یک زن افغان ازدواج کرد و با ماشین سفیدش به سمت محل کارش می رفت که مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

کلاهی را شخصیتی پویا و قدرتمند در حزب معرفی می کنند و در نتیجه ایمان بزرگانی چون مرحوم شهید بهشتی به ایشان نیز چنین تلقی می شود. آیت الله موحدی کرمانی در این باره می گوید: «کلاه به دل شهید بهشتی رفت و شهید بهشتی هم به او ایمان آورد.»

کلاهی در آن زمان برای حزب جمهوری اسلامی کار می کرد. او نقش خود را در کمتر از دو سال جمع آوری کرده بود، همه اینها زمانی که اطلاعات کمی درباره او در دسترس اطرافیانش بود. او موفق شد یک بمب را در یک کیسه کاغذی و بمب دیگر را در کیفش بیندازد و به راحتی وارد محل ملاقات شود. «کلاه پس از انفجار بمب به امید خرید چیزی منفجر شد و چند دقیقه پس از انفجار بمب، سقف سیمانی سالن به روی حضار افتاد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا