عمومی

رویکرد واقع‌گرایانه ایران در دوحه

یاوه گویی های آمریکا در مذاکرات دوحه و فوریت آمریکا و اروپا در شورای امنیت برای مقصر دانستن ایران پس از نشست دوحه نشان داد که بایدن نیز مانند ترامپ علاقه ای به بازگشت به برجام ندارد. از سوی دیگر، نیازهای تخصصی و واقعی تیم مذاکره‌کننده با وزارت امور خارجه کشورمان مبنی بر لزوم تحقق تکالیف برجام، نشان‌دهنده اطمینان سفارت‌ها به ضرورت برکناری بود. مجازات های سخت در روند مذاکره

نکته قابل توجه این بحث دکتر بود. باقری سرپرست تیم مذاکره کننده در مسکو برای اطلاع روسیه از مذاکرات و اطلاع مقامات چینی از مذاکرات مذاکرات دوحه. اتحادیه اروپا و آقای بورل سعی کردند با انتقال مذاکرات به قطر و تبدیل آن به یک رویکرد سه جانبه روسیه و چین را از مذاکرات خارج کنند اما به دلیل اقدامات ایران به آنچه می خواستند نرسیدند.
شواهد نشان می دهد که در طول این بحث، دکتر. باقری در تلاش است به عنوان سفیری که معتقد است تحریم ها برداشته می شود، با رویکردی شفاف و همراه با مسئولان ارشد نظام، به مذاکرات احیای برجام پایان دهد. استفاده از توان ملی برای ایجاد تفکر انتقادی و مشاوره با کارشناسان یکی از شاخصه های رویکرد متفاوت به ابزار دیپلماسی با تیم مذاکره کننده برای دستیابی به اهداف خود است.

مشارکت فعال در اجلاس دوحه و مذاکرات مستمر با مقامات چین و روسیه برای دستیابی به نقاط مشترک به منظور ایجاد امکان تغییر سیاست های آمریکا در قبال تحریم ها بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، نشانه برجام و رفع نیازهای اکثر مردم است. .
شکی نیست که ایران در سال 2012 با کشورهای 5+1 برای لغو تحریم ها وارد مذاکره شد و در نتیجه تحریم های اعمال شده علیه برنامه هسته ای خود را پذیرفت. به عبارت دیگر، در پاسخ به تعهد غرب برای لغو تحریم‌های ظالمانه، ایران متعهد شده است که برای حفاظت از برنامه هسته‌ای خود اقدام کند. متأسفانه با وجود رویکرد مؤثر و کارآمد ایران، آژانس بین المللی انرژی اتمی به دلیل دروغ پردازی های رژیم صهیونیستی رویکردی غیر توافقی را در قبال ایران در پیش گرفت. پس از صدور حکم و ابراز نارضایتی عمیق از ایران، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای اصلاح وضعیت به تهران آمد و در تلاش برای حل این موضوع، خواستار مذاکره شد. در منطقه و در سه منطقه (ایران، اتحادیه اروپا). ، آمریکا) اتفاق بیفتد. اما در این بین رویکرد نادرست و مشمئز کننده آمریکا که حتی مورد انتقاد یکی از نمایندگان اتحادیه اروپا قرار گرفت، مانع از دستیابی آن به نتایج مثبت شد. وضعیت نابخردانه آمریکا در اجلاس دوحه و سردرگمی مقامات این کشور برای بر عهده گرفتن مسئولیت های بزرگتر پس از این اجلاس مشخص کرد که کدام کشور بزرگترین مانع ظهور آن است.

اکنون فوتبال در دادگاه های آمریکا قرار دارد و جمهوری اسلامی ایران که بی طرفی سیاسی و تحریم و مدارا را در اولویت قرار داده است، حضور در میز مذاکره برای رسیدن به اهداف خود را مهم می داند. در آینده، اگر آمریکا واقع بین باشد و بخواهد به وظایف خود در برجام عمل کند و تحریم های ظالمانه را لغو کند، می توان به توافق نهایی دست یافت.
در عین حال، مخاطبان و مردمی که معتقد به اعمال تحریم هستند، باید رویکرد اشتباه و ناهماهنگ آمریکا را درک کنند و مسئولیت همکاری را بر عهده بگیرند تا فشار بیشتری بر آمریکا وارد شود.

تردیدی نیست که ارکان اصلی این طرح مصوب شورای عالی امنیت ملی و تایید رهبر معظم انقلاب، ایفای نقش ایران در اجرای کلیه تعهدات طرفین دیگر و حذف برجام است. و پس از مجازات برجام. این یک واقعیت مبتنی بر نیاز مردم مبتنی بر ارائه نرخ های سود قانونی و غیر قانونی است.
نباید فراموش کرد که آمریکا و اروپا امروز به دلیل جنگ در اوکراین و لزوم کاهش قیمت نفت، باید در اجرای مفاد برجام از ایران پیشی بگیرند و رویکرد روشن، آرام و قوی ایران را ادامه دهند. در مذاکرات، آمریکا را به واقعیت تبدیل می کند و تحریم ها را محدود می کند و تضمین هایی برای حفظ منافع اقتصادی ایران ارائه می کند.

دکمه بازگشت به بالا