عمومی

زیارت در زندان امام موسی کاظم (ع)

بغداد شهر مهمی در تاریخ مذاهب شیعه است و شیعیان بخشی از جمعیت آن بوده اند. در قرن سوم، چهارم و پنجم هجری قمری، ساکنان دو منطقه اصلی بغداد، یعنی همسایگان کرخ، شیعیان بودند که حوزه علمیه مهم شیعه را شامل می‌شدند و بزرگانی چون شیخ کلینی، شیخ مفید، سید رضی، سید مرتضی و… شیخ طوسی و گروه زیادی از قضات شیعه در آنجا تدریس می کردند.

سفر به زندان امام موسی کاظم

امروزه نیز پس از گذشت 12 قرن از تأسیس آن، شیعیان همچنان بخش بزرگی از مردم آن را تشکیل می دهند. طبق آمار، بیش از 80 درصد جمعیت بغداد بزرگ و آسیا.

بغداد از دیرباز مرکز شیعه امامیه، محدثین و فقهای امامیه بوده است. بقایای چند تن از آنها در گوشه و کنار این شهر به جا مانده است. در عراق، نوزده مکان مقدس شیعیان در منطقه باستانی بغداد (به جز کاظمیه، شهری خارج از بغداد) وجود دارد. مرقد نواب اربعه آرامگاه شیخ کلینی و معبد اسماعیل بن موسی بن جعفر و مسجد براثا و زندان حضرت موسی بن جعفر (ع) است و قبر قنبر علی دارای ضریح است. . توسط سید ادریس و نوادگان حضرت کاظم (ع).

سفر به زندان امام موسی کاظم

در گذشته برخی از این جزایر تحت تأثیر اهل سنت بودند.

در غرب بغداد، عباسی مهمترین بازمانده آخرین مرحله خلافت عباسی و مدرسه المستنصریه است که توسط المستنصر بالله عباسی در سال 60 هجری ساخته شده و هنوز پابرجاست.

سفر به زندان امام موسی کاظم

در اطراف مهمترین مکان تاریخی چندین معبد شیعی وجود دارد. در غرب مدرسه مسجدی به نام جامع الاصافی قرار دارد که نام اصلی آن جامع الصفوی یا مسجد صفوی است که عثمانی ها آن را به اسفیه تبدیل کردند. شیخ محمد بن یعقوب کلینی رازی مؤلف شریف کافی متوفی سال 9 هجری قمری در مسجد جلیل القدر قرار گرفته است.

در شرق مدرسه آرامگاه اسماعیل بن موسی بن جعفر (ع) قرار دارد که به قدیمی ترین مسجد از زمان ایلخانیان نیز نزدیک است. در شمال مدرسه ذکر شده است و در مقابل مدخل تاریخ آن قبر علی بن محمد سمری متوفی 9 هجری قمری نایب چهارم و وکیل امام زمان (عج) در زمان غیبت قرار دارد. .

قبرستان در گذشته دارای صحن و خانه بوده است، اما در سال 3 پس از میلاد کل قبرستان با کلاهبرداری برای توسعه بازار کفش مصادره شد و معبد مرحوم سمری در اتاقی 4 و 4 متری بسته شد.

سفر به زندان امام موسی کاظم

شش سال پیش، کل معبد و اطراف آن که به انبار و قهوه خانه تبدیل شده بود، توسط شیخ سمیع المسعودی، معاون سابق عراق و رئیس سازمان حج و زیارت نیز تصرف شد. در روند بازسازی
روز شنبه محرم 1446 هجری قمری برای شرکت در کنگره جهانی غدیر به نجف اشرف رفتم. معبد باشکوه نقره ای ساخته شده توسط هنرمندان اصفهانی رونمایی شد.

نزدیک بقعه شیخ کلینی و شمال غربی مدرسه مستنصریه و خانه «سندی بن شاهک»، زندان امام موسی کاظم (ع) زندانی تاریک است که سالها در آن زندانی بوده است. .

سفر به زندان امام موسی کاظم

به گفته مسئولان و ساکنان این منطقه، این بخش از 100 سال گذشته مسدود بوده و از ورود مردم منع شده و خدمات آن برقرار است. این پل در محل همان پلی که پیکر مبارک حضرت موسی بن جعفر (ع) در آن قرار داشت ساخته شد.

سفر به زندان امام موسی کاظم

در همین ایام بود که مراسم رونمایی از ضریح مرحوم شیخ کلینی در حرم رسول، حجت الاسلام والمسلمین شیخ سمیع مسعودی و حجت الاسلام والمسلمین شیخ محمدرضا انصاری و دکتر دکتر بود. ساعدی، رهبر حرم عراق برای زیارت المستنصریه کار ساخت و ساز و کار آن را به پایان رساندیم و اکنون در حال بازسازی و تعمیر بود و دروازه های مدرسه بسته شده بود، بنابراین به راه افتادیم. از آنجایی که می دانستم خانه سندی بن شاهک و زندان ننگین امام کاظم (ع) در همان محوطه و در ایوان مدرسه قرار دارد، همه به مدرسه رفتیم.
پس از گشت و گذار در اماکن مختلف تاریخی و موزه های ساخته شده در قرن هفتم هجری قمری، با اشاره به مرد باستانی که ما را همراهی می کرد، ما را به ایوانی هدایت کرد که در انتهای دروازه زندان حضرت با بیش از یک سنگ قرار داشت. با آجر صد سال بسته رسیدیم!
به شیخ سمیع مسعودی پیشنهاد دادم که کار بعدی شما و شما ثبت سند معبد سرباز به نام امام هادی ع، خودساخته و صدابردار عراق و جهان اسلام و برخی از دستاوردهای بازسازی بسیاری از مقبره ها و مکان ها به معابدی که به قهوه خانه ها و انبارها تبدیل شده بودند! اکنون باید در را به روی شیعه و سنی باز کنید تا ظلم و خشونت قرن هفتم بر همگان آشکار شود!
در این هنگام بود که دستور تخریب دیوار مذکور را داد و من و او اولین آجرهای دروازه زندان را فرو ریختیم و دقایقی بعد دیوار زندان امام کاظم (ع) رو به سوراخی عمیق تخریب شد. و مراحل تمام شده!
به یاد دارم که بیش از 5 متر از پله های خسته و شیب دار پایین آمدم، در حالی که گل و لای ما را پوشانده بود!
اما بالاخره به جایی رسیدیم که نمی توانستیم از رودخانه رد شویم و می ترسیدیم آن طرف بیفتیم، با وجود عقرب و حشرات دیگر و …!
با دنیایی غمگین و سرخورده از بغض، به سختی سایت را ترک کرد و در این هنگام بود که شیخ سمیع مسعودی دستور افتتاح سایت را از امروز و آماده سازی مهمانان داد.
و به این ترتیب، صد سال بعد، مکان کشف شد و اکنون مسافران می توانند با مراجعه به این مکان، نقش مظلومیت و مشقت امام هفتم را که سال ها را در زندان گذرانده بودند، درک کنند.

سفر به زندان امام موسی کاظم

*عضو محترم ستاد عتبه عراق وعضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران
یکشنبه 5 اسفند / برابر با ترور امام کاظم (ع)

دکمه بازگشت به بالا