عمومی

سامانه اطلاع‌رسانی زلزله مدیریت بحران و زلزله بندرعباس

چیزی که این اشتباه را به وجود می آورد، نبود بودجه مدرن و بودجه کافی و البته عدم اطلاع سایر سیستم های بین المللی به دلیل مشکلات ارتباطی است. به نظر می رسد در چنین ماشینی باید جایگزین را در نظر گرفت و از صحت، دقت و سرعت زلزله مطلع کرد.

در دهه اخیر چنین سیستم هایی توسعه یافته اند و بر اساس ماهیت لرزه ای زلزله و زلزله در ایران ساخته شده اند. سیستم‌های پاسخ لرزه‌ای با نزدیکی قابل اعتماد و نزدیک به حرکت اختلال استرس لرزه‌ای و پس از سانحه، بزرگسالان را قادر می‌سازد تا در صورت لزوم در هنگام واکنش، اقدامات مناسب را انجام دهند. با توجه به رکورد زلزله و بزرگی زلزله، بلافاصله پس از وقوع زلزله، نقشه بزرگی زلزله تهیه می شود.

امواج الاستیک لرزه ای ناشی از زلزله توسط لرزه نگارها در سراسر جهان ثبت می شود. لرزه‌شناسی لرزه‌شناسی جزء ژئوفیزیک است که رویدادهای لرزه‌ای و فیزیک و مکانیک را با ایجاد و انتشار خطاهای لرزه‌ای در سنگ‌های پوسته‌ای مطالعه می‌کند. در طول 20 سال اول قرن بیست و یکم، پیشرفت زیادی در توانایی مردم برای نظارت بر زمین لرزه ها در سراسر جهان و تجزیه و تحلیل دقیق تر آنها صورت گرفته است. همه چیز را پخش کنید. البته سایت های شبکه های اجتماعی نمی توانند به اندازه مکان و بزرگی یک زلزله اطلاعات کمی ارائه دهند.

آنچه باید بر آن تاکید شود این است که تمامی این فرآیندها در ایران برای ارائه اطلاعات دقیق و به موقع حتی با امکان حذف ایستگاه های محلی و ایجاد اطلاعات دقیق برای استفاده در عیب یابی و عملیات قابل اجرا است. به نظر می رسد حرکت مشروع دانش لرزه ای اکنون در آغاز دهه سوم قرن بیست و یکم نیاز به بازنگری دارد.

* استاد مهندسی زلزله شناسی پژوهشکده بین المللی زلزله و عضو دستیار فرهنگستان علوم
* منتشر شده در روزنامه شرق

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا