عمومی

سفر به فرهنگ و آئین‌های سنتی مردمان لر – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه دسته ها: آغاز تعطیلات نوروزی کاخ «فلک الافلاکاین مکان مملو از گردشگران و بازدیدکنندگان از سراسر ایران است که برای دیدن بناهای تاریخی و معماری معماری ایران و موزه باستان شناسی و مردم شناسی این بنای زیبا در خرم آباد می آیند.

موزه مردم شناسی استان لرستان به عنوان یکی از غنی ترین موزه های مردم شناسی در اردیبهشت 1381 در قلعه «فلک» قرار دارد. الافلاکموزه افتتاح شده دارای 12 تالار و ایوان است سلام در کنار آن تجربیات بدیع و چشم نوازی از زندگی عادی مردم لرستان به نمایش گذاشته اند.

در فرهنگ و اعتقادات مردم لر قدم بزنید

آرشیو موزه شامل باورهای فولکلور محلی در مورد تولد و تولد، چراغ های عتیقه، خودکار و سایر اقلام، پوشاک مردانه و زنانه، تجهیزات کشاورزی و صنعتی، موسیقی سنتی، آهنگران محلی، گالری عکس از مکان های طبیعی و زندگی مردم، مراسم عروسی، عکس های دوره قاجار

سفر به سنت ها و آداب و رسوم قوم لر

همچنین صنایع دستی سنتی، جنون، لحاف کاری، ورشو، نمایشگاه ظروف و ظروف مهمان وازیمجالس ترحیم و مجسمه، سالن نمایش فیلم و اسلاید، مرد متاب، زنان در حین سیاه‌بافی، فرش، گلیم، جاجیم، نمایش نمونه‌های کامیون بافی، طرح چادر مشکی، پرتره زنان عشایر و روستایی، گالری و نمایشگاه موسیقی برای انواع تجهیزات لری و مشاهیر موسیقی لرستان، شکارگاه ها، آسیاب های آبی و سالن تجهیزات و وسایل آشپزی و … از واقعیت های این موزه است.

موزه مردم شناسی آسمان؛ ایده های فراموش نشدنی از فرهنگ این کشور

این مجموعه جالب است گیر اسلحه ها و زره های اطراف بیاورید بر اساس تجربیات واقعی مردم و نمایشگاه ها و تولیدات به خوبی سازماندهی شده، اثری ماندگار در ذهن هر بیننده ای به جا می گذارد.

در سالن اول موزه با اشیاء مربوط به تولد آغاز می شود که شامل اشیایی با خرافات باستانی مانند جادو، مهره های الاغ (کژک)، آویز اسپند (DDI)، قاب قرآنی، ریش کامل، پر خروس، سر بلدرچین و منجوق در رنگهای مختلف.

تجهیزات و لوازم نورپردازی مانند فانوس، فانوس، چراغ موشی و لوازم التحریر مانند کتاب های قدیمی، لوازم التحریر، جوهر، لیوان ها و لوازم قدیمی و همچنین اقلام مربوط به مراسم ترحیم و تعزیه محرم و پوشاک تزیینی مردانه و زنانه. که مادران قبیله برای تفریح ​​می پوشند که یکی از مواردی است که در سالن نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.

سفر به سنت ها و آداب و رسوم قوم لر

در ادامه فهرستی از اقلام و فعالیت های مربوط به کشاورزی آورده شده است که یکی از آنها کشاورز خود را در حال بالا رفتن از خرمن چوبی نشان می دهد و برای رفع خستگی صدای محلی می خواند، گویی در کنار « خرمن کوبی » نشسته است. از طرفی انسان پس از کاشت بذر جدید با گاوآهن شخم می زند.

نزدیکتر به زندگی، ظهور آهنگر یا صنعتگر محلی در تهیه ابزار کشاورزی، ایده هایی را به زندگی لرستان می آورد.

خانه عروسی; صدای مهیج ساز دهل

طراحی گرافیک: در این عکس عکس هایی از طبیعت و مردم به نمایش گذاشته شده است که با دیدن آنها می توان به انواع زیبایی های طبیعی، چهره های طبیعی و نحوه زندگی در فرهنگ زیبای لرستان پی برد.

تالار عروسی: در تالار عروسی، عروس و داماد در اطراف خوانندگان روستایی، عروس و داماد می رقصند و همه اینها اتفاقاتی است که شما را به عروسی دعوت می کند، همراه با صدای دلنشین عروس در آوردن عروس و داماد.

سفر به سنت ها و آداب و رسوم قوم لر

تصاویر قاجار: در ایوان متصل به تالار تجاری محلی، عکس هایی از دوره قاجار به چشم می خورد. آلبوم خانه سلطنتی کاخ گلستان.

دفتر تشییع جنازه، موسیقی متن

املاک تجاری: زیر ستون های تالار تندیس مشاغل سنتی مانند سالمندان، نجار، ورشو ساز، سراج، اهداکننده و اقلام مربوط به کوهنوردی و شکار و کشتی های مهمان قرار دارد. وازی توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند و او را از دنیای رازداری و روش های سنتی که روزگاری بر شرکت های ایرانی در سرتاسر جهان حاکم بود آگاه می کند.

خانه غم: با صدای دلخراش صدای سوگوار و صدای “مو” که در این تالار پخش می شود، اتفاقات چهره به چهره، کشته شدن اسب های ثروتمندان و زنان گریان با کلاه گیس های بریده و گونه های شیبدار. شما را به یاد تصاویر می اندازد سنگ قبرهای حکاکی شده در نزدیکی محل نشان دهنده عناصر تشییع جنازه است.

سفر به سنت ها و آداب و رسوم قوم لر

تالار تئاتر: میهمانان با ایجاد یک تئاتر این فرصت را دارند که جلوه های فرهنگ و تاریخ لرستان را از طریق شفاهی و موزه ها تجربه کنند.

تالار بافی: من متاب در حالی که متاب، زنانی که در هنگام بافت چادر، گلیم، فرش و جاجیم در سفر هستند دارای سه تالار هستند تا ظرافت و زیبایی به چشم بیاید.

سیاه چادرهای عشایری در اشغال مهمانان نوروزی است

تالار عشایری: در این تالار سیاه چادر (داور) وجود دارد که پنج برابر کوچکتر از سیاه چادر واقعی است. همراه با سلاح هایش ظاهر می شود.

سفر به سنت ها و آداب و رسوم قوم لر

داستان های دیگری که در تالار می بینیم اتفاقات روزانه یک زن سرگردان است که نقش اصلی را در زندگی ایلیاتی ایفا می کند، زنی که آب را به مشک می آورد، زنی که می چرخد، زنی که زنبیل می بافد، زنی که مشک می پوشد. ، زنی در حال تهیه غذا. و فرزند خود را در شکم خود می گذارد و زن هیزم و مراسم روزانه را برای زنان زنده قبیله و روستا می آورد.

آهنگ لری، دوقلوهای بلوط و مردم برنز

تالار موزیک: موسیقی لری بخش مهمی از زندگی او از بدو تولد این افراد است که قدیمی ترین ژانر در “مو” و “هور” با آهنگ های شاد و عاشقانه یافت می شود.

تالار موسیقی موزه مردم شناسی لرستان با انواع سازهای بادی مانند سرنا، بوق، دوزل، کریستال و طبل و تنبور و کمانچه، به ویژه کمانچه یادبود «علیرضا حسین خانی» در دست، پیکر او در معرض دید عموم قرار گرفته است. توجه هر علاقه مندی را به خود جلب می کند.

سفر به سنت ها و آداب و رسوم قوم لر

تندیس «شمیرزا مرادی» بازیگر سرنا سرنا لرستانی و یادبود «امام قلی امامی» نوازنده کوهدشتی به زودی به این فهرست اضافه می شود.

نان یک سالن شکار است

تالار شکار: اخیراً شکار به یکی از ارکان اصلی مردم لر تبدیل شده است، شکار در زمستان در کبک و دیژوم (پرده هایی با رنگ های متنوع برای اغوای کبک در زمستان) از مواردی است که در تالار می بینیم.

سالن نان: نان یک غذای اصلی است که از زمان های بسیار قدیم تا به امروز با فناوری های مختلف در تهیه آن ساخته شده است. دس هر “و” بردگلو “در آسیاب کردن ذرت و همچنین زنان تهیه نان معمولی” تاوهی “و” تیری ” به همراه تصاویر موضوعات مرتبط با نان.

سفری به فرهنگ و سنت های قوم لر

برای دیدن نمونه هایی از فرهنگ، توسعه و تاریخ مردم لرستان به موزه مردم شناسی قلعه فلک مراجعه کنید. الافلاکبرای دیدن نکات و ترفندهای لر حتما باید از آن دیدن کنید.

دکمه بازگشت به بالا