عمومی

شباهت‌های دلواپسان حقوق ملت در زمان مصدق و مخالفان احیاء برجام

جز ابیاتی مانند: آتش آبگرم را با نفت روشن کرد… همه سرخپوستان رفتند / او را به هلیله بردند… آب آتش به عنوان نفت عمل کرد. آنچه در مورد این آب سیاه نوشته شده است، معروف است، تعبیر رایج دیدن روغن در خواب تعبیر این بود: کسانی که در خواب نفت می بینند گرفتار بدبختی می شوند / زنی با روغن بی حفاظ دچار مشکل می شود / نفت کالایی ممنوع است و پایانی جز بد نامی نخواهد داشت و باعث مشکلات سیاسی می شود. . (نایبه من سلطان) عده ای برای طرح مسائلی از این دست گفته اند که عقاید را نقد می کنند و به اعتقادات توجه می کنند و دلایلی آورده اند که مدعیان تعبیر خواب دروغگو و خرافاتی هستند! نفت می تواند با جنگ و درگیری کنار بیاید! یادش آمد که شاعران و شاعران درباره نفت چه گفته بودند

به دنبال منابع تاریخ سیاسی ایران که تاریخ 28 ژوئن 1287 را دیدم که دارسی، تاجر معروف انگلیسی، به مسجد سلیمان زد و این طلای سیاه را یافت، بنابراین قرن بیستم برای ما ایرانیان با بوی روغن و روغن آغاز می شود. دود غلیظ پالایش آن در جنوب کشور.» با قرار دادن وقایع قرن بیستم در کنار کشف نفت و تاسیس پالایشگاه ها در کشور، این سوال به عنوان یک استعاره به ذهنم خطور کرد: آیا به دلیل مشکلات و جنگ ها می توانم پاسخی برای این سوال پیدا کنم؟ که بررسی مجدد حاشیه امپراتوری احمدشاه قاجار به عنوان نزدیک ترین رویداد تاریخی مرتبط با نفت، پاسخی به این سوال شد و مشکلی جدی ایجاد کرد.

از لحظه‌ای که انگلیسی‌ها نپذیرفتن معاهده 1919 توسط احمدشاه قاجار را بهانه‌ای برای حمله به او دیدند، بر پادشاهی رضاخان حکومت کردند تا روزی که همین انگلیسی‌ها با همکاری دوست قدیمی‌شان، آمریکایی‌ها، پایه‌های یک کودتای 28 مرداد. و آیا سهم زیادی از نفت کشور را می خواهند؟ چشم هر ایرانی وطن پرستی در برابر دوده از سوختن مال دنیا و آتش اختلاف اشک می ریزد!

اگر آغاز سلطنت رضاشاه به دنبال دستگیری احمدشاه را هدیه انگلیسی ها به پدر محمدرضا بدانیم، عدم تمدید مفاد رضایتنامه دارسی (1901) توسط رضاشاه دلیل بر کنار گذاشتن تمام کنترل ایران بود. . میادین نفتی به شرکت نفت ایران و انگلیس که معنای واقعی کلمه این بود که نتیجه چنین پذیرشی غارت ثروت ایران بود مثلاً سود این شرکت در سال 1326 معادل 40 میلیون بود. پوندی که تنها ۷ میلیون پوند آن جزو ایران بود. نفت زمینه مبارزه برای مشاغل را با حمایت حزب توده فراهم کرد که اولین نمایش چنین موضوعی در لغو مجوز نفت شمال در دولت قوام بود که به سازمان دهندگان قرارداد نفت ایران انجامید. شرکت ها و انگلیس در مجلس و شروع به زمزمه کردن طرح تصاحب نفت در کشور جبهه ملی به رهبری دکتر. مصدق.

اعدام دولتمردان یا سقوط دولت ها در زمان محمدرضا همزمان با آغاز نهضت نفت را می توان نشانه درستی تعبیر صاحبان نفت و دست اندرکاران نفت دانست. اموری که ناپسند و حرام است و غرور و تکبر.
در نهم خرداد 1330، پس از اجرای قانون تأسیس نفت، حسین مکی به عنوان سخنگوی هیئتی که تأسیسات نفتی داشت، پایان کار اداره نفت کشور و تصرف پایتخت ایران و انگلیس را اعلام کرد. شرکت نفت در مراسمی نمادین شبیه به سنت تصاحب قدرت که پرچم ملی برافراشته می شود، در پی این پیروزی برخی تظاهرات سیاسی معروف جهان از جمله جواهر لعل نهرو از مردم ایران و مصدق تجلیل کردند. در جشن پیروزی، مصدق و دوستانش تصمیم به انتقام گرفتند، برنامه‌ها و اهداف متفاوتی برای سرنگونی مصدق از کرسی قدرت داشتند تا شاه را مجبور به استفاده از مزدوران در داخل و خارج با هدف برهم زدن ساختار و پایه‌های حکومت مصدق کنند. روزی که شاه در گروه فرمانده کل قوا درخواست مصدق را رد کرد و مصدق به او وزارت داد و استعفا داد، انگلیسی ها و آمریکایی ها فکر کردند که قوام تنها وزیری است که می تواند امنیت آنها را حفظ کند. برای احیای صنعت نفت، اما کودتای ناگهانی 9 تیر و استعفای قوام. و فقدان شاه در برابر درخواست مصدق این پیام را به استعمارگران سابق و دوست ثابت او (آمریکا) داشت که برکناری مصدق جز از طریق اشغال امکان پذیر نیست، لذا از اواسط سال 1331 آمریکا و انگلیس آماده شدند. آماده سازی پس از یک سال برنامه ریزی، عملیات در اواخر 24 اوت آغاز شد، زمانی که سه گروه از گارد سلطنتی مقر خود را ترک کردند، سرهنگ نصیری و یک گارد مسلح به سمت اقامتگاه مصدق حرکت کردند. گروه دوم با عنوان فاطمی و… به سمت خانه وزیر و گروه سوم به ریاست تیمسار باتمانگلیچ و سرهنگ آزموده به مقر مصاحبه با نظامیان رفتند، اما قبل از رسیدن این گروه ها به مقصد، یکی از افسران پلیس وفادار به مصدق از حزب توده اعلام کرد که در 25 مرداد در کیانوری کودتا می کند، با اینکه راه های ارتباطی را کنترل می کرد، کیانوری رابطه خانواده همسرش با همسر مصدق او را از کاری که باید انجام می داد به او اطلاع داد، مصدق بلافاصله ریاحی را برای پایان دادن به او فرستاد. درگیری مسلحانه سه پاسدار و به این ترتیب عدم توقیف در ساعت 5 صبح روز 4 مرداد اعلام می شود، اما این آتش زیر خاکستری بود که در شله ور می سوخت. یک قطره عطر لازم بود تا او را بیمار کند. در کمتر از سه روز از 25 تا 28 مرداد، آتش افروختند و خاندان دولت مصدق را سوزاندند.

هندرسون در 27 آگوست ملاقات جالبی با مصدق داشت و این سوال را مطرح کرد: آیا شما هنوز نخست وزیر ایران هستید؟ کارشناسان سیاسی معتقدند اگر مصدق هشدار نهفته در این توهین را درک می کرد، کودتای 28 مرداد در تاریخ سیاسی ایران رخ نمی داد.

اما مصدق به جای درک و درک کامل اینکه چگونه دربار و یاران شاه اقتدار حکومت او را نشان داده اند و در پاسخ به شکایات هندرسون از اعتراضات ضد آمریکایی برخی از شهروندان، به مردم دستور داد که به خیابان نیایند. در هر صورت و این اولین دامی بود که مصدق در ایلو گرفتار شد، چون از هر گونه اعتراضی جلوگیری کرد، تیمسار ریاحی نیز نیروهای خود را عقب کشید.
صبح روز 28 اوت، 300 تروریست از تهران به رهبری شعبان بیگ برای ارائه دلایل مداخله نظامی علیه شورشیان وارد عمل شدند. در خانه مصدق و سرانجام ساعت 19 که مصدق به همراه اعضای کابینه به منزل معظمی رفت و از آنجا با شریف امامی تماس گرفت، دستگیری مصدق و چند تن از دوستانش در کلوپ شهربانی به همراه شریف امامی و بتمنقلیچ مشابه بود. سقوط. از دولت مصدق

ارتباط موقت این سند با مذاکرات برجام منجر به اتفاقات سیاسی پیرامون تأسیس نفت و سقوط دولت دکتر شد. مصدق از جمله انتقادات و انتقادات پنهان و آشکار فعالان سیاسی آن زمان در رده پایانی. در مورد مدیریت نفت کشور به ویژه مخالفان آنها به دلیل ترسی که با آن دلسوزی می کنند واقعیت های کشور و کشور یا مزدوران و برگزیدگان پوسته قدیمی و استکباری این سوال را ایجاد کرد که آیا چنین می بینیم. یک مشکل به قول برجام یا نه همه افراد سیاستمدار نظام اعم از انقلابی، محافظه کار، مرتجع و غیره. گرفتار مصالح دنیا شده اند، هرچند ممکن است دوستی بعضی ها با دوستی خاله خرسه فرقی نداشته باشد. باری را از دوش ملت برنداشته اند، بلکه مانع تحقق راهی هستند که به نفع ملت باشد و درد زندگی و مشکلات را از بین ببرد.

بنابراین، برای شناسایی این بخش از سیستم و پاسخ به سؤالات نظری خود، تنها رویکرد نزدیک به دقیق را مطالعه و بررسی مقالات چند سال گذشته که پیرامون برجام بوده و تجزیه و تحلیل و تحلیل آن است، یافتم. نظرات مخالفان و طرفداران برجام بدون تبعیض و قضاوت جست و جوی رسانه های منتشر شده در روزنامه ها با کلیک بر روی کلمه برجام اولین تصویری که روی صفحه ظاهر شد تصویری بود از آتش زدن برجام در مجلس. توسط مردم که بر گرمای سوزان برجام پا گذاشتند، عنوان آن حاکی از توافق با برجام و لزوم حمایت دولت و تیم دیپلماتیک آن برای موفقیت در مذاکرات برجام بود، جالب ترین و جالب ترین نکته ای که در این تحقیق یافتم این بود که . عکسی از همان افرادی که در حال لبخند زدن برجام را تماشا می‌کردند، طرفداران برجام در این عکس دیده می‌شوند، با مراجعه مجدد به چنین صفحاتی یاد نصیحت پدربزرگم افتادم که بعدها در سال‌های خدمتش لباس سربازی بر تن داشت. کشور گفت: پسرم، این یکی را برنامه ریزی کن، مثل یتیمی است که برای خندیدن وقت دارد و زبان شیرینش، هر که از آنجا می گذرد، خود را صاحب خود می داند، او شایسته اوست. و در هنگام گریه و گرسنگی شیر ناپاک به او نزدیک نمی شود.

گویی موضوع برجام به همان یتیمی تبدیل شده است، جایی که منافع شخصی و اجتماعی در مخالفت و آتش زدن برجام وجود دارد، باید در میان مخالفان با آن مخالفت کرد، در حالی که شکل انقلابی و هر نوعی به خود بگیرد. برای نشان دادن مخالفان، آتش زدن برجام که دلیلی ندارد پله های در و دیوار سفارت را بگذارند تا کشورهایی که فکر می کنند سیاستمداران ما باهوش نیستند، بیشتر بدانند ما چه داریم. و اگر فایده آن پذیرش و تشویق کسانی باشد که در حال مذاکره برجام هستند، هر دقیقه خوشحال خواهند شد.زنان و بسیاری از مردم می گویند که این گروه با سربازان دیپلماسی کشور که در سیاست جان خود را از دست می دهند مذاکره دارد.

همین که نگاهی به اخبار و ویژگی ها و بحث های جرجام انداختم، با دیدن عکس شعار (آهای ای که بحث می کنید شعار حوض فرح در انتظار شماست) حرف پدربزرگم از گوشم بیرون آمد. بنابراین برای دوری از سیاست خانه را ترک کردم و برای نوشتن اسناد حقوقی و خاطرات رفتم.

*وکیل – شیراز

دکمه بازگشت به بالا