عمومی

ضرورت جمع‌آوری سگ‌های ولگرد در پی جان باختن ۲ کودک در دامشهر قم – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

انجمن مطبوعات آنلاین; گروه تقسیمات – مهدی بخشی سورکی: با فرض اینکه کودکی ناامن، ترسیده و تنها در کنار چند سگ ولگرد و گرسنه، با سگ ها و سر و صدای آنها زندگی می کند. نمی توان ترس کودک را بالا برد و باعث مرگ و حمله او شد متأسفانه هفته گذشته دو داستان دلخراش و دلخراش از مرگ دو کودک در پی حمله به سگ های ولگرد در منطقه دامشهر قم منتشر شد که تا حدودی باعث نگرانی ساکنان قم شد. طرف مقابل آنها را نگران کرد که این اتفاق در منطقه قم نیز رخ می دهد.

روز شنبه هفته گذشته علی سینا حسینی 4 ساله بر اثر حمله به سگ های ولگرد در منطقه دامشهر قم بر اثر شدت جراحات جان خود را از دست داد.

این کودک 4 ساله ساکن استان قم پس از این حادثه به بیمارستان شهدا منتقل شد و به گفته مسئولان پزشکی این نوزاد در حالت کما و شوک به این منطقه منتقل شد.

از ناحیه گردن، ران ها، سینه و پشت نوزاد، 8 سگ ولگرد به شدت مجروح شدند.

او به مدت 7 ساعت تحت عمل جراحی هولناکی بر روی یک کودک 4 ساله قرار گرفت، اما متاسفانه خطر آسیب به حدی بود که کودک نتوانست زنده بماند و جان باخت.

در روز حادثه دو فرزند خانواده در خانه تنها بودند که با ورود به زمین بازی سگ های ولگرد یکی از آنها را کشتند و به دیگری حمله کردند و کودک دیگر نیز از درگیری فرار کرد.

جمعه گذشته شاهد چنین اتفاقی بودیم و متاسفانه این بار یک کودک 6 ساله. از حمله سگ های ولگرد در منطقه دامشهر نتوانست جان سالم به در ببرد.

متاسفانه قبل از رسیدن امدادگران به محل حادثه، یک پسر بچه شش ساله در سانحه ای دلخراش جان خود را از دست داد و خانواده دیگری نیز جان باختند.

ضرورت جمع آوری سگ های ولگرد پس از مرگ دو کودک در دامشهر قم

دلایل اصلی افزایش سگ های ولگرد در استان دامشهر

اما دلیل اصلی تکثیر سگ های ولگرد در منطقه دامشهر که به عنوان یکی از سریع ترین مراتع کشور شناخته می شود چیست؟ جابری، دامپزشکی که در این منطقه زندگی می کند، می گوید که ضایعات گوشت و سایر مواد غذایی برای سگ های ولگرد از خارج از شهرک دامشهر وارد می شود. اگرچه در بسیاری از موارد برخی از سازمان های حمایت از حیوانات از ما به خاطر رعایت نکردن حقوق حیوانات انتقاد می کنند. اما اقدامات آنها خنثی خواهد شد.

از سوی دیگر در منطقه دامشهر شاهد وجود لاشه های متعدد حیوانات هستیم که باعث می شود سگ های ولگرد از بقایای حیوانات گم شده و رها شده در محدوده شهر استفاده کنند و در نهایت شاهد ازدحام و ازدحام بیش از حد حیوانات باشیم. سگ های ولگرد در منطقه

ظاهراً این سگ ها با خوردن گوشت و سایر شکارچیان اهلی و بی ضرر شده و به وحشی تبدیل شده اند.

در یکی دو سال اخیر بر اثر آنچه از سوی مسئولان این بحران گفته شد، با بحران اجتماعی و اقتصادی مواجه شده اند. راه های یافتن سگ های ولگرد در منطقه دامشهر اتفاق نیفتاد و به همین دلیل شاهد افزایش سگ های ولگرد در دامشهر هستیم که باعث بروز مشکلاتی برای آنها می شود.

جمع آوری سگ های ولگرد در دامشهر بر عهده صاحبان و متولیان این مجموعه ها می باشد.

استاندار قم در گفتگو با خبرنگار آنلاین اظهار داشت: بر اساس قانون مراقبت از سگ های ولگرد در مناطق محصور و بسته، هفته گذشته دو حادثه سگ های ولگرد در کودکان در منطقه دامشهر قم رخ داد. مانند تأسیس دامشهر که دامداران زیادی در آن هستند و مسئولیت مالکان و ناظران.

عباس زکریان افزود: مدیریت سگ های ولگرد در شهر بر عهده شهرداری و دهیاری ها بر عهده متولیان روستاست و در صورت بروز حادثه باید مسئولان پاسخگو باشند.

وی افزود: تشکیل خانواده در دامشهر منطقه قم ممنوع است و باید تاییدیه سگ های ولگرد احراز شود و در این صورت عدم انجام آن عذر ندارد.

استاندار قم افزود: وی تصمیم گرفت پس از شناسایی محل ملاقات و اصلاح آن بر اساس دستورالعمل وزارت کشور ظرف یک هفته نسبت به جمع آوری سگ های ولگرد در منطقه دامشهر اقدام کند.

وی افزود: اداره دامپزشکی منطقه قم نیز مجبور به شناسایی صاحبان سگ ها و اخذ شناسنامه شده است و علاوه بر پیگیری سلامت سگ های آنها، موظف به امضای اظهارنامه مسئولیت در قبال سگ ها هستند. سلامت سگ ها و مدیریت تولید مثل.”

ضرورت جمع آوری سگ های ولگرد پس از مرگ دو کودک در دامشهر قم

بیمارستان دامپزشکی قم مجبور شد سگ های صاحبان را بشناسد و شناسنامه آنها را بگیرد.

وی افزود: این انصاف نیست که بگوییم برخورد با سگ های ولگرد به دلیل کمبود نیرو و یا کمبود بودجه و تجهیزات غیرممکن است و همه سازمان های مسئول باید به وظایف خود در برقراری نظم و آرامش عمل کنند. امنیت عمومی. این توجیه قابل قبول نیست.

استاندار قم با بیان اینکه طبق مصوبه سازمان دامپزشکی، غذا دادن به سگ های ولگرد در مرز شهر غیرقانونی است، افزود: دامپزشکان و کسانی که می خواهند به سگ های ولگرد غذا بدهند به البرز مراجعه کنند و این کار را انجام ندهند. این در شهرهای یک

برای جمع آوری سگ های ولگرد، ما به مناسبت یک همایش منطقه ای نیاز داریم

مدیرعامل بهور دامشهر در گفتگو با خبرنگار آنلاین گفت: در سال 1392 کل منطقه قم قم از وجود سگ های ولگرد پاکسازی شد.

ناصر رعیت پور قمی افزود: در آن سال 1750 قلاده سگ جمع آوری و پرورش داده شد و در سال 1400 حدود 150 تا 200 قلاده سگ ولگرد در سه مرحله نظافت و در سال جاری پس از مرگ این دو توله، الزامات برآورده شد. او همچنین شروع به جمع آوری سگ های ولگرد کرده است.

وی گفت: متأسفانه تعدادشان زیاد است و در این زمینه نیازمند کمک ناحیه قم هستیم وگرنه این اتفاق نمی افتد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر مقدس قم همچنین بیان می کند: یا کنترل حیوانات در شهرها و شهرک ها و شهرک های اطراف استان قم.

ضرورت جمع آوری سگ های ولگرد پس از مرگ دو کودک در دامشهر قم

هیچ رهبری در جمع آوری سگ های ولگرد وجود ندارد

سید مجتبی سبحانی افزود: عامل دوم عدم مدیریت صحیح پسماند در شهر قم، روستاهای اقماری، روستاها و رستوران های بین راهی است و در نتیجه تعداد سگ های ولگرد در شهرک شکوهیه یا دامشهر یا در شهرستان بسیار زیاد است. محور جعفریه. همچنین در ورودی پردیسان از سمت کوخک سگ های ولگرد در حال پراکندگی و افزایش هستند و متاسفانه واقعیت این است که مدیریتی برای جمع آوری سگ ها وجود ندارد.

وی گفت: در سال های اخیر به اصطلاح دانخوری هایی نیز به وجود آمده است که فعالیت آن ها منجر به افزایش حیوانات به ویژه سگ های ولگرد در قم شده است، مانند بلوار غدیر نزدیک بیمارستان تامین اجتماعی، روی رودخانه. غدیر بستان، جوان بستان، انتهای بلوار جمهوری، گلزار و انتهای میدان مرجئیت محل صحبت بوده است و همین مهربانی باعث تجمع و پرورش سگ شده است.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر مقدس قم کمبود وسایل پیشگیری از بارداری را نیز موجب افزایش سگ‌های ولگرد دانست و افزود: آنها را به خاطر رها نکردن تعداد زیادی توله سگ در زمین مجازات کنید. شهرستان باید آنها را توجیه و تذکرات مقتضی بدهد و در صورت تخطی از قانون باید اعمال قانونی شود که تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

امید چند برابر می شود روز های اخر یک هفته از سوی فرمانداری قم به سازمان نظارت و هدایت سگ های ولگرد در منطقه قم اختصاص یافت. بیاورید این سگ ها باشیم که در نهایت آسایش و حمایت شهروندان را فراهم کنیم و از طرفی برخی از افرادی که مدعی حمایت از حیوانات هستند در مواجهه با چنین حوادثی نباید این کار را انجام دهند. خروج نگرش آنها نسبت به تغذیه سگ های ولگرد به مشکل حیات وحش و زندگی شهری کمک می کند.

دکمه بازگشت به بالا