عمومی

عفو «گناهان صغیره» ارتشیان دورۀ شاه

امام خمینی (ره) در حالی که هنوز قانون جدید برای تشخیص نقش فرماندهی کل قوا تدوین نشده بود، روز سه شنبه 26 فروردین 1358 با تأکید بر عفو «صغیره» از سوی نظامیان، فرمودند. روز ارتش بر نمایش عمومی سلاح و اعلام اتحاد با مردم تاکید کرد.

به گزارش اخبار ایران من، شما در عصر ایران در روایت مهرداد خدیر آمده است: امروز 30 فروردین ماه به عنوان روز جنگ جمهوری اسلامی ایران شناخته می شود و دو سال بعد (1399 و 1400) که به دلیل شیوع ویروس کووید 19 رژه ای برگزار نشد، شاهد بودیم. .

ذکر تاریخ مناسب است و در مورد روز جنگ ممکن است این سوال پیش بیاید و چه زمانی؟

عکس‌های تیمسار قرنی، اولین افسر نظامی پس از کودتا که توسط فرقه فرقان کشته شد، و سپهبد صیاد شیرازی، افسر ارشد نظامی جهان در دوران جنگ، این تصور را ایجاد می‌کند که هر دو هستند. اما اینطور نیست و موضوع را باید تاریخی دید و توضیح داد.

با پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357، نقش ارتش به عنوان رکن کلیدی سلطنت نامفهوم بود. اولین جوخه ترور در 26 بهمن 1357 متشکل از چهار ژنرال سپهبد نعمت الله نصیری (رئیس سوم ساواک)، سپهبد رحیمی (فرمانده نظامی تهران)، سپهبد خسروداد (رئیس نیروی هوایی) و سپهبد ناجی (استاندار ارتش اصفهان) بود. .

ایده دیگر این بود که ارتش قابل اعتماد نیست و باید با تشکیل یک نیروی نظامی جدید حذف شود. این ایده توسط مسعود رجوی در اولین جلسه سازمان مجاهدین خلق در دانشگاه تهران یک ماه پس از انقلاب رسماً اعلام شد و به ریاست روزنامه کیهان رسید.

ایده دوم معتقد به پاکسازی ارتش و احترام به قدرت های مرکزی است، در حالی که بلافاصله یک نهاد جدید برای مقابله با احتمال تصرفات و تکرار انتقام جویی ها در 19 اوت 1943 تشکیل می دهد. دولت مرکزی به ایده دوم اعتقاد داشت و بر این اساس بر این اساس، سپهبد ولی قرنی پهلوی به ریاست ستاد ارتش انتخاب شد. پس از رئیس جمهور ریاحی، رئیس دولت، دکتر. مصدق، وزیر سابق امنیت کشور بازرگان، دکتر. مصطفی چمران به این سمت انتخاب شد. در آن زمان وزارت دفاع حمایت و مسئولیت کامل این اموال را نداشت و نخست وزیر جدید از پاکسازی نظامی خبر داد.

شورای انقلاب و شخص امام هم همین نظر را داشتند. همزمان با تبدیل شدن شهر نقده به پایتخت جنگ در غرب کشور تظاهرات اعتراض آمیزی صورت گرفت. با اعزام نیروها به نقده، اعتماد چریکها مجدداً تأیید شد و امام خمینی (ره) قبل از تصویب قانون جدید برای اعتراف به نقش ولی فقیه، ایشان را مورد عفو قرار دادند. سه شنبه 19 آوریل 1979. گناهان صغیر » رزمندگان اعلامیه چهارشنبه 20 آوریل 1979 را به عنوان روز جنگ برجسته کردند و بر نمایش عمومی سلاح و اعلام همبستگی تاکید کردند. این زمانی بود که سرلشکر قرنی از سمت رئیس ستاد کل ارتش برکنار شد و سرلشکر ناصر فربد جای او را گرفت.

از این رو، این تصور که روز جنگ و بزرگداشت کشته شدن سپهبد قرنی درست نیست، زیرا چهارشنبه 29 فروردین 1358 روز جنگ بود، اما قرنی – که به اشتباه قرنی هم خوانده می شود – دوشنبه. ، 3 مه، و کمتر یک هفته بعد اعدام شد. زمانی که او دیگر ژنرال نبود. ترور سپهبد صیاد شیرازی در اواخر فروردین بود، اما نزدیک به 20 سال بعد، 29 فروردین به عنوان روز جنگ اعلام شد.

در مجموع 19 بهمن که روز ائتلاف نیروی هوایی و انقلاب با حضور آنها در مدرسه رفاه بود، مناسب بود برای نامگذاری روز سربازی، اما رهبری انقلاب تا آن زمان صبر نکردند. در 19 بهمن و تصمیم به انحلال ارتش در فروردین گرفت. 7 فوریه روز نیروی هوایی نام گرفت.

اعلام 29 فروردین به عنوان روز ارتش و نمایش سلاح ها سه پیام داشت:

اولاً، ترور و مجازات رهبران و مقامات ارتش شاهنشاهی به همه عرصه‌های زندگی سرایت نمی‌کند. به ویژه، در این پیام مکتوب به وضوح بر بخشش گناهان صغیره یا جرایم صغیره توسط ارتش تأکید شده است. «خلافات صغیر» هم به اتحاد نظامی تا حد توجیه در امر امنیت ملی اشاره کرد، نه اتحاد با ساواک یا شهربانی در سرکوب مردم. دوم اینکه ارتش منحل نخواهد شد و منافع گروه هایی مانند سازمان مجاهدین خلق از نظر قانونی رد شده است.

پیام سوم این بود که دشمنان خارجی و گروه های داخلی فکر نکنند که سربازان ضعیف هستند و راهی ندارند و به فکر شورش باشند. زیرا هر زمان که دولت مرکزی و ارتش در ایران تضعیف می شدند، برای جدایی آنها تلاش می شد و واقعاً این نگرانی وجود داشت. (برخی نیز با این تصور که هدف اصلی از خلع سلاح حمله به عراق و حذف ارتش از چشم شورشیان است و ترور می تواند به روابط ارتش با دولت جدید آسیب برساند، به حمله نوژه نگاه می کنند).

در 30 فروردین 1358 سرکوب نظامیان در خیابان ها صورت گرفت و در قم در خط مقدم بیت امام خمینی(ره) حرکت کردند و نیروها تخلیه شدند.

در تهران و شهرستان ها استقبال گرمی از مردم شد و شعار آشنای «فدای ملت» در همه جا خوانده می شد که گاه این گونه بود: «ملت، ایثار جنگ» و به نظر می رسد. این همان ارتشی نیست که سالها اطاعت امپراطور آموزش دیده، مسلح و مسلح بود و عهد کرد که به پادشاهی وفادار باشد و با سقوط امپراتوری، مافوقان او ناگهان با یک گروه آتش نشانی روبرو شدند.

از آن زمان، 19 آوریل هر ساله به عنوان روز ارتش جشن گرفته می شود.

تعداد شهدای جنگ هشت ساله را 48 هزار نفر اعلام کردند و حتی زمزمه های پایان جنگ با حضور تهاجم نوژه در تابستان 1359، اندکی بعد و با شروع جنگ دوباره شنیده شد. ، در اهمیت ارتش شکی وجود نداشت.

حتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که از ابتدای انقلاب تشکیل شده بود و تنها سازمان مقابله با تهدید کودتا به شمار می رفت، اکنون در جنگ حضور فعال و فعال داشت و به یکی از کلیدها تبدیل شد. . نهادهای جمهوری اسلامی تا جایی که در مورد تقسیمات منطقه ای نیز صدق می کند.

29 فروردین در واقع روز بزرگداشت پیام آمرزش برای «گناهان صغیره» ارتش شاهنشاهی و مأموریت جدید آنها «ارتش جمهوری اسلامی ایران» است.

با گذشت 43 سال از پیروزی انقلاب 1357، البته هیچ بازمانده ای از گذشته وجود نخواهد داشت و اکثر پناهندگان جانباز خواهند بود و اکنون فرمانده ارتش و فردی که او را استخدام کرده است. چند ماه پس از اعلامیه 29 فروردین 1358، او به فرماندهی کل ارتش رسید و هیچ اطلاع قبلی دولتی نداشت.

اما شکی نیست که نیروی نظامی جمهوری اسلامی بسیار متفاوت از ارتش قبلی کشور عمل می کند و به جز موارد جنگی و کمک در موارد خاص، از ارتش و کارکنان آن بسیار کم می شنویم. الزامات مبهم است، رسانه ها چیز زیادی ندارند. در نوروز امسال البته گفتگوی جالبی با فرمانده کل ارتش از شبکه افق با مجری گری فرهاد جم (بازیگر) از شبکه افق پخش شد. رهبري كه يك سال پس از موفقيت تحول از يك ايستگاه پايه در قم به ارتش پيوست. حتی برای سالیان متمادی افسران نظامی در دولت قبل و اگر نه در سطح بالا، اما از طریق تحصیل و دسترسی به ارکان آن، شهرت داشتند.»

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا