عمومی

متفاوت‌ترین عزاداری امام حسین (ع) در قلعه‌ای تاریخی – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه منطقه ای – یزدان روحانی: حسین یک پسر علی طالب (ع)، روزی سومین امام شیعیان بنایی در صحرای کربلا نصب کرد تا قرن ها بعد از این مراسم ، مسلمانان شیعه در سراسر جهان هنوز شجاعت وی را در انجام مراسم مختلف تشییع جنازه به یاد داشته باشند. از شام تا آن سوی دشت ایران و دیگر نقاط جهان اسلام ، ده سال عزاداری محرم و عزاداری نوازندگان طبل حسی منطقی است.

کیلومترها دورتر از صحرای کربلا و زیر آفتاب سوزان کویر ، مردم شرق اصفهان نیز با مناسک خاصی ارادت خود را به امام شهید نشان می دهند. یکی از جشن ها در روستای قورتان ، در فاصله 100 کیلومتری شرق اصفهان ، روستایی مشهور که خانه آن در سراسر جهان شناخته شده است و یکی از بزرگترین و کوچکترین خانه های ایران پس از ارگ بم ، برگزار می شود. هنوز وجود دارد.

فریاد بسیار متفاوت امام حسین (ع) در دربارهای قدیم

این کاخ در قلب روستا قرار دارد و به گفته اهالی قدمت آن به زمان ساسانیان و دوران بهرام پنجم ساسانی برمی گردد. حتی در حین کاوش ، آثار باستانی مربوط به دوره هخامنشیان کشف شده است. قورت دادن قصر جزو تعداد بسیار کمی خانه آجری و ملات در سراسر جهان وجود دارد که ساکنان آن هنوز در آن زندگی می کنند

خانه های داخل قلعه قورتان مالکیت خصوصی داشتند و تا سال 1335 محل زندگی کوچک بود و مزرعه در خارج بود. اما به تدریج ، با فشار بیرون و ساخت و ساز خارج از خانه قدیمی ، خانه قدیمی و به ویژه انبار خالی می شود.

این تمام ماجرا نیست ، در وسط روستا ، و بین ساختمانهایی که تا آنجا که چشم کار می کند کار می کند ، یک خانه آجری جدید از گل و گل ساخته شده و توسط یک برج احاطه شده است. کاخ ، یکی از مهمترین بناهای فرهنگی شهر ، مراسم سالانه ایرانیان حسینیه در تاسوعاست. مراسمی به نام “زر خاک”.

زر خاک یک مراسم تشییع جنازه است که به گفته مردم محلی ، 130 تا 150 سال پیش آغاز شد و توسط روستای سادات تأسیس شد. حتی روستای سادات سازنده و بازیگران قسمت اصلی هستند ، اما همه خانواده های روستا در مراسم شرکت می کنند. به عنوان مثال ، خانواده مسئولیت تهیه ، تهیه و توزیع چای را دارد و همان افراد یا اعضای خانواده باید ، و هیچ کس حق دخالت ندارد. برخی از خانواده ها مسئولیت حمل نخل و … را بر عهده دارند. در نتیجه ، همه روستاییان در جشن شرکت می کنند.

فریاد بسیار متفاوت امام حسین (ع) در دربارهای قدیم

این مراسم قبل از غروب در حسینیه آغاز می شود ، جایی که روستاییان ابتدا در حسینیه جمع می شوند و سپس به گروه ها تقسیم می شوند. در ابتدا ، گروهی از نسلهای قدیمی خانواده های سادات یا سید با شال سبز و پیراهن مشکی در حسینیه یافت می شوند و دایره ای تشکیل می دهند. در اطراف میدان ، گروه دیگری از نسل های جوانتر سادات تشکیل شده و در وسط میدان حسینیه گریه می کنند.

این مراسم یک ساعت و نیم قبل از غروب آفتاب در روز تاسوعا و در قلعه قورتان برگزار می شود. در آن روز ، سادات حسینیه را در دو گروه جداگانه (پیر و جوان) ترک کرد و بیتی خواند و در 12 مرحله ایستاد ، نشسته و زانو زده بود. قبل از رفتن ، افراد یک خانواده علف را روی زمین می اندازند ، در حالی که سادات روی زمین می افتد تکان دادن آنها با دادن پارچه های سبز خود خاک و گاهی به هوا می اندازند.

مراسم ، سادات برای خود عزادار است ، اولین بیتی که خودش نوشت ، اما برخی از اشعار را از محتشم کاشانی به امانت گرفت. در هر ایستگاه ، محافل سادات آیات مختلفی را تکرار می کنند ، اما برخی افراد اولین بیت را تکرار می کنند. در بیت اول ، کلمات «بحر حسین امشب / امشب ، صبح سرزنش می شود مبادوی تکرار کرد: فردا روز داوری است.

در حضور سادات نخلی به نشانه ولادت حضرت علی اصغر (ع) آنها مدیریت می شوند که مسئولیت یکی از خانواده ها و قبایل موجود در جامعه است. افرادی که این نخل ها را حمل می کنند فقط کلمات “یا حسین ، شاه حسین” را تکرار می کنند. بین حلقه درختان نخل و سادات درامر و سازهای زهی وجود دارد. پشت سادات مردان و سپس زنان هستند. درخت نخل نیز در راستای صدای طبل و سنج به چپ و راست حرکت می کند.

فریاد بسیار متفاوت امام حسین (ع) در دربارهای قدیم

مقالات زیر دو برابر تکرار می شود ، یعنی پس از خروج عزاداران از حسینیه و عزاداری در اطراف خانه دو برابر تکرار می کند و سپس به حسینیه برمی گردد. در حسینیه گریه یک شکل است گیری دادگاه های سادات پیر و سادات جوان همچنان ادامه دارد.

شام تاسوعا نیز به عنوان نذر آماده می شود. تقریباً همه خانواده های روستا در تهیه این اقلام مشارکت دارند ، اما وظیفه یک خانواده است که غذا بپزند و به اشتراک بگذارند. معمولاً خورشت پخته در شب تاسوعا تهیه می شود و بین عزاداران توزیع می شود.

هیجان انگیزترین قسمت مراسم ظاهر آن است که در ایران و در هر مراسم خاکسپاری بی نظیر است. در طول مراسم ، هیچ سینه یا زنجیری زده نمی شود و تکان دادن دادن شال و گریه. این رویداد آنقدر هیجان انگیز و منحصر به فرد بود که در سالهای قبل از همه گیری ویروس کرونا ، به یک جاذبه مهم گردشگری برای گردشگران و مستندها تبدیل شد. اما سال گذشته و امسال ، این رویداد به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا