عمومی

مهم‌ترین رویدادهای تاریخی سوم بهمن

دادگاه تجدیدنظر نظامی به ریاست سرلشکر احمد بارون به نفع متهم رای داد. بسته به رای داده شده[ه] طیفور بطحایی، خسرو گلسرخی، کرامت الله دانشیان، عباسعلی سماکار، محمدرضا علامه زاده به اعدام و هفت نفر باقی مانده به سه سال حبس محکوم شدند.

به گزارش اخبار ایران من، سومین رویداد مهم بهمن در زیر آمده است موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران شما در حال خواندن هستید.

سومین تجربه بهمن

شکل 1294

ایرانیان مقیم آلمان روزنامه کاوه را در برلین منتشر می کردند. سردبیر این روزنامه سید حسن تقی زاده نماینده سابق مجلس است.

1300 سال

نمایندگان سید به رهبری سید حسن تقی زاده برای نهایی کردن قرارداد تجاری بین ایران و دولت شوروی به مسکو رفتند.

در جلسه امروز مجلس، تحلیف وزیر جدید، چند تن از نمایندگان مجلس، اختیارات رئیس ستاد، وزیر دارایی و نیرالملک وزیر آموزش و پرورش را که از اعضای سیدضیاء بودند به چالش کشیدند. ud-kabati دین.

مشیرالدوله نخست وزیر وزرای خود را بدین شرح معرفی کرد: سردار سپه وزیر جنگ، حکیم الملک وزیر امور خارجه، مدیرکل، وزیر دارایی، سردار معظم خراسانی وزیر عدلیه، عطاءالسلطنه. ، وزیر پست و تلگراف، ادیب السلطنه، وزیر فواید عامه، نیر الملک، وزیر معارف.

شکل 1301

روزنامه قیام اخیراً در مقاله ای به شاهنشاهان و احمدشاه توهین کرد و از شاه به دلیل اختلافات داخلی یاد کرد و خواستار برکناری قوام السلطنه از قدرت شد.

شکل 1307

امیر امان الله خان، پادشاه افغانستان، از سمت خود استعفا داده و در حال جذب نیرو است.

شکل 1325

اسامی و القاب افسران شهربانی با واحدهای نظامی ژاندارمری مترادف شد به شرح زیر: گروهبان (ستوان و ستاره به جای تاج) رئیس – سروان، دستیار، سرگرد – پاسیار، سرهنگ – سرپاس، سرتیپ.

شکل 1328

زلزله شدیدی کنگان را لرزاند. بسیاری کشته شدند.

شکل 1329

قانون نظامی جدید در مجلس تصویب شد. بر اساس قانون، هرگونه اعلام حکومت نظامی در ایران باید به تصویب همه مجالس مقننه برسد.

1330 سال

پایان رای گیری در تهران 143163 نفر رای خود را به صندوق انداختند.

شکل 1332

اولین کنفرانس مذاکرات نفتی به ریاست جناب آقای عبدالله انتظام وزیر امور خارجه و با حضور دکتر دکتر علی امینی وزیر دارایی فخرالدین شادمان وزیر اقتصاد ملی، نصرالله انتظام سفیر فوق العاده و تام الاختیار ایران در آمریکا و حاج محمد نمازی در وزارت امور خارجه تشکیل شدند.

سال ۱۳۳۳

فرستادگان امداد از باکو وارد تهران شدند.

1340 سال

تظاهرات دانشجویی در میدان بهارستان تجمع کردند. پلیس به دانش آموزان تیراندازی کرد. در جریان این مراسم یک نفر کشته و چند نفر زخمی شدند.

شکل 1341

از صبح امروز شهر قم اقدامات ویژه‌ای انجام داد و همه دستگاه‌ها و بنگاه‌ها مغازه‌های خود را بستند و دسته‌جمعی به رهبری چند کشیش راهپیمایی کردند و شعارهایی علیه رفراندوم سر دادند. درگیری های شدیدی بین معترضان و پلیس در خیابان آستانه رخ داد، اما پلیس خیلی زود شکست خورد و متواری شد. در این درگیری جانشین فرمانده انتظامی قم و چند مامور نیروی انتظامی به شدت مجروح شدند.

شکل 1341

شورای مرکزی نهضت آزادی ایران با صدور بیانیه ای توطئه شاه و برتری سفیدپوستان را افشا کرد.

لشکری ​​وارد قم شد و مدرسه فیضیه را محاصره کرد. در همان زمان، درگیری بین دانشجویان و نظامیان به وجود آمد و شدت گرفت; پس سپاهیان در شهر پراکنده شدند. پس از تصرف شهر، پلیس پیشوایان مذهبی را دستگیر کرد و تعدادی از آنها دستگیر و زندانی شدند.

معلمان، معلمان و کارکنان زن در اعتراض به مشارکت زنان در رفراندوم استعفا دادند و اعلامیه ها و جزوه هایی با مضامین «زنان ایرانی را متوقف کنید»، «ما را در زمره مردم فقیر، جنایتکار و بیگانه قرار ندهید» پخش کردند.

دولت علم یک روز قبل از اعلام اعتراض بیانیه ای صادر کرد و اعلام کرد که از اغتشاشات جلوگیری می کند و در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که نیروهای تخریبی را ممنوع می کند. ارسنجانی وزیر کشاورزی گفت 15000 کشاورز برای اعتراض به اصلاحات ارضی و جلوگیری از معترضان به تهران آمدند اما وانمود کردند که سکوت کرده و به روستاهای خود بازگشتند.

تظاهرات گسترده ای نیز در جنوب تهران و دانشگاه برگزار شد و پلیس هیچ حمله ای را برای ایجاد تفرقه بین مردم متوقف نکرد. در جریان این عملیات تعداد زیادی دستگیر شدند.

از بعدازظهر امروز تعداد زیادی از کارکنان و ماموران حراست شرکت واحد اتوبوسرانی تهران از تهران وارد قم شدند و صعب العبورترین نقاط شهر را به تصرف خود درآوردند و افسران مسلح مسئولیت تمامی خوابگاه ها و خوابگاه ها را بر عهده داشتند.

شکل 1343

اطلاعیه پزشکان حاکی از تغییر ویژه برای نخست وزیر بود.

شکل 1345

مؤسسه تحقیقات جرم‌شناسی و جرم‌شناسی در تهران تأسیس شد.

شاه دومین کتاب خود به نام انقلاب سفید را منتشر کرد.

شکل 1346

پنجمین چاه در خلیج فارس به نفت رسید.

شاه و فرح وارد بانکوک شدند.

1350 سال

در آذربایجان 3000 روستا بر اثر برف ویران شد.

شکل 1352

دادگاه تجدیدنظر نظامی به ریاست سرلشکر احمد بارون به نفع متهم رای داد. بسته به رای داده شده[ه] طیفور بطحایی، خسرو گلسرخی، کرامت الله دانشیان، عباسعلی سماکار، محمدرضا علامه زاده به اعدام و هفت نفر باقی مانده به سه سال حبس محکوم شدند.

شکل 1355

در درگیری با پلیس در ساری، گرگان و آمل، پنج زن و مرد کشته شدند.

شکل 1356

مراسم پذیرایی در رویکرد ششم بهمن ماه برگزار شد. علیرغم اعتراضات دانشجویان، دانشگاه تهران چندین اتاق مجلس راه اندازی کرد و برخی نیز سخنرانی کردند. در یکی از جلسات معلم، نخست وزیر و دبیرکل حزب رستاخیز گفت: افکار و اعمال فریبنده زیادی در بین جوانان وجود دارد.

شکل 1357

گروهی از زندانیان اهواز دست به شورش زدند و سه مامور امنیتی را گرفتند و خواستند با خبرنگاران صحبت کنند اما به اشد مجازات محکوم شدند.

گروهی از سربازان گارد سلطنتی در قلعه لویزان تظاهرات کردند. سربازان قول دادند که آخرین خون خود را به شاه بدهند.

بازرگان اعلام کرد: بختیار باید استعفا دهد وگرنه برای زنده ماندن باید از ارتش استفاده کند.

شهر قم به دست مردم افتاد. دولت تانک ها را جمع آوری کرد و از آنها محافظت کرد.

محمدرضا جلالی نائینی از مجلس سنا استعفا داد.

برای تدارک مراسم تحلیف آیت‌الله العظمی خمینی، هیئت‌های ویژه‌ای از سوی رهبران مذهبی تهران تعیین شدند. این مرکز متشکل از رهبران مذهبی و نمایندگان همه گروه ها و گروه های فرهنگی و سیاسی نقش اساسی در استقبال تاریخی از رهبر تهاجم ایران ایفا خواهد کرد. کمیته پذیرش اولین اطلاعیه خود را اعلام کرد.

ناصر قشقایی با پذیرایی 50 هزار نفری وارد شیراز شد و در خدمت آیات عظام گفت.

دانشجویان ایرانی در پاریس سفیر را ربودند.

آیت الله طالقانی گفت: اگر ارتش بکشد مردم اسلحه خواهند داشت.

امام خمینی (ره) در یک کنفرانس مطبوعاتی ایران گفت: در حکومت اسلامی دیکتاتوری وجود ندارد، اسلام آزادی می دهد و بر نیازهای اقتصادی و غیره کشور تمرکز می کند.

آیت الله العظمی خمینی در آخرین مصاحبه خود با تلویزیون فرانسه گفت: «تغییر حکومت، اجبار حاکمیت قانون است». طبق این قانون ما قدرت را به دست می گیریم و کشوری را تشکیل می دهیم. امیدواریم سربازان با تمام افسران خود برگردند. درست است، در حال حاضر شبه نظامیانی با این نوع وجود دارند، اما فکر می کنم بازگشت سربازان بسیار مفید است. حالا که ایدئولوژی شاه برداشته شد، باید بر اساس همان فشار افکار عمومی که قانون یکی است، قدرت را به دست بگیریم و حکومتی برپا کنیم. رهبران مذهبی ایران از هیچ کشور و هیچ کجا حمایت مالی یا کمکی دریافت نمی کنند. ما با بقیه توسعه موافقیم، می‌خواهیم کشورمان همه امکانات برای توسعه داشته باشد، اما نه آنطور که شاه داشت. شاه تمام فعالیت های توسعه را نابود کرد، فیلم ها فساد را تشویق کردند، رفتار جوانان را نابود کردند، فاحشه خانه ها را گسترش دادند و راه هایی برای کمک به جوانان ارائه کردند.

ژنرال قره باغی گفت: «ارتش از دولت قانونی حمایت می کند.

امام خمینی(ره) فرمودند: راهی را که باید تا بهشت ​​زهرا طی کنیم را اعلام می کنم.

نیروهای شوروی به روستاهای کشور دستور دادند تا از مرز ایران خارج شوند.

سفیر ژاپن به شهروندان خود هشدار داده است که به زودی ایران را ترک کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا