عمومی

موضوعات اندک اما مهم در مذاکرات باقی مانده است

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه صبح امروز (چهارشنبه) در نشست خبری با وزارت امور خارجه عمان، گفت: در مذاکرات اخیر با وزارت امور خارجه پادشاهی عمان، ما بین دو کشور در بالاترین سطح

وی افزود: امروز از روابط سیاسی جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عمان به عنوان بهترین، مثال زدنی ترین و هوشمندانه ترین روابط در خلیج فارس یاد می کنیم.

وی افزود: ما در ماه‌های اخیر گام‌های زیادی در زمینه همکاری‌های اقتصادی و تجاری برداشته‌ایم، اما با توجه به قدرت دو کشور، نمی‌توانیم میزان تجارت را کافی فرض کنیم و اذعان داریم که تلاش‌های زیادی برای بهبود روابط وجود دارد. او گفت.

امیرعبداللهیان افزود: امیدواریم به زودی روسای جمهور دو کشور بتوانند با یکدیگر دیدار کنند.

وی افزود: دعوت رسمی از رئیس جمهور کشورمان از سوی سلطان محترم عمان انجام شده است و امیدواریم به زودی و در این مدت این سفر در مهمترین منطقه منطقه ما انجام شود. می توان تغییر جدیدی در رابطه ایجاد کرد.” او دو کشور ساخت.

وزیر امور خارجه گفت: در این زمینه و در چارچوب قوانین همسایه، جمهوری اسلامی ایران در دولت مردمی، دو روز پیش، رئیسی در دوحه با 14 سند دیدارها و توافقات مهمی با امیر قطر انجام داد. رئیس جمهور همچنین در اجلاس گاز شرکت کرد.

امیرعبداللهیان افزود: معتقدیم با همکاری همه جانبه می توان به ثبات و امنیت بیشتر دست یافت.

وی همچنین درباره مذاکرات ایران و عربستان گفت: در روابط تهران و ریاض تاکنون چهار گفتگو با حمایت و حمایت مقامات جمهوری عراق انجام شده است.

وی گفت: از طریق نخست وزیر عراق که این هفته در مونیخ آلمان با وی دیدار کردیم، این پیام را دریافت کردیم که طرف سعودی آماده ادامه گفت‌وگو بین دو کشور است.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه آماده ادامه روند گفت‌وگو و گفت‌وگو با همه طرف‌ها در خصوص مسائل منطقه‌ای هستیم، افزود: معتقدیم راه‌حل مشکلات مختلف منطقه ما گفتگو و گفت‌وگو و در نتیجه همکاری نیست. ” .

وی افزود: درگیری های مبتنی بر بی اعتمادی تنها منطقه را بی ثبات کرده و بسیاری از منابع طبیعی آن را از بین می برد. ما امیدواریم که همه طرف ها درک کنند که به دلیل ناامنی زیست محیطی دیگران نمی توانند امنیت خود را تامین کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: «به این دلایل، ما همچنین تأیید می‌کنیم که آماده‌ایم برای تضمین امنیت پایدار و رشد اقتصادی و کمک‌های بشردوستانه در منطقه، هر کاری که لازم است انجام دهیم».

امیرعبداللهیان همچنین درباره بحران یمن گفت: اکنون اوضاع به یک بحران بزرگ انسانی تبدیل شده است.

وی افزود: اینکه سفیر جمهوری اسلامی ایران شهید ایرلو به دلیل سختی‌های اطراف یمن و تلفات بیماری‌های قلبی و کمبود بیمارستان نتوانست از چند بیمارستان برخوردار شود. و اینکه حتی مقامات ارشد و سفرا در کنار مردم یمن از این بحران انسانی رنج می برند!

ما امیدواریم که همه احزاب به زودی به سیاست بازگردند.»

امیرعبداللهیان گفت: جمهوری اسلامی برای دستیابی به صلح و امنیت در منطقه و همچنین پایان دادن به جنگ یمن و آغاز «گفتگوی یمنی و یمنی» سخت تلاش می کند و از توان خود به نحو احسن استفاده خواهد کرد. و همه روابط و احزاب در منطقه.”

وی در مورد افغانستان گفت: ما مشتاقانه منتظریم که جمهوری اسلامی ایران از چند ماه پیش که در تماس دائمی با همه احزاب، رهبران و اقوام افغانستان بوده است، پیروی کنیم و امیدواریم دولت به زودی اقدام کند. ” مشارکت در شکل گیری و مشارکت تمامی اقوام در افغانستان.

او گفت: «ما از اتفاقات اوکراین خوشحال نیستیم. متأسفانه اقدامات ناتو علیه آمریکا نگرانی های زیادی را در منطقه شمال و اطراف جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده است.

امیرعبداللهیان افزود: از همه طرف ها می خواهیم که بحران را به صورت دوستانه حل کنند.

وی افزود: هفته گذشته در گفت‌وگوی تلفنی با وزرای خارجه روسیه و اوکراین، موضوع باز و شفاف جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که مداخله ناتو و آمریکا کمکی نمی‌کند، بلکه موجب استقرار روش‌های اسلامی است. من اعلام کردم.

وی گفت: مذاکرات وین به مرحله حساسی رسیده است و امروز علاوه بر روابط دوجانبه، با وزیر امور خارجه پادشاهی عمان، مسائل منطقه ای و مذاکرات وین را نیز بررسی کردیم. در وین نیز چند موضوع اما بسیار مهم وجود دارد.

امیرعبداللهیان گفت: در مونیخ با دوستم باقری در وین در دیدارهایی که با غرب داشتیم به صراحت اعلام کردیم که در مذاکرات وین از خطوط قرمز عبور نخواهیم کرد.

وی تاکید کرد: در مذاکرات وین از پرچم های قرمز جمهوری اسلامی ایران فراتر نخواهیم رفت و پایبندی قاطع خود را به این موضوع نشان خواهیم داد.

وزارت امور خارجه گفت: در عین حال ما نیاز به موثر بودن هر گفت و گو را می بینیم و باید برای کشور بزرگتر ایران در مذاکرات مفید باشد.

امیرعبداللهیان گفت: همچنان در ارتباط مستقیم سفیر ایران و هیئت 4+1 در وین هستیم و در حال مذاکره در وین و همچنین تبادل نظر بین سفیر آمریکا و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران هستیم. از طریق “مو را” نماینده اتحادیه اروپا.

وی افزود: ما اطلاعات زیادی از مقامات آمریکایی در مورد اهمیت مذاکرات مستقیم دریافت می کنیم، آنچه برای ما مهم است این است که نتیجه مذاکرات چه خواهد شد و آیا آینده با آنچه در مذاکرات فعلی اتفاق افتاده متفاوت خواهد بود یا خیر. اگر دستاوردی فراتر از آن وجود داشته باشد.” آیا آنها را خواهند داشت یا خیر.

وی گفت: «تاکنون خبرهای خوبی از آمریکا شنیده‌ایم، اما تاکنون هیچ اقدامی برای نشان دادن علاقه‌اش انجام نداده است».

امیرعبداللهیان گفت: تا کنون به مذاکرات وین خوش بین هستیم و امیدواریم چالش های محدود و مهم باقی مانده در مذاکرات غرب در روزهای آینده و تلاش هایی که در 9 ماه گذشته انجام شده است برطرف شود. به نقش کامل خود

دکمه بازگشت به بالا